Yazı Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 11:10
 
Vefatının yıl dönümünde Ali Şükrü Bey
Güncel Köşe
guncel61.com@gmail.com
 
 

Cumhuriyetin ilk yıllarının sansasyonel bir ölümüdür Ali Şükrü Bey... 1884ʹte Trabzonʹun Vakfıkebir ilçesinde dünyaya gelen ve siyasete atılan Ali Şükrü Bey Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı ve 1. TBMMʹde Trabzon milletvekili olarak yer aldı.

1. TBMMʹde Mustafa Kemal Atatürkʹe en sert muhalefet eden 2 grubun sözcülerindendi. 1923ʹte Ankaraʹda uğradığı suikast sonucu öldü. Ali Şükrü Beyʹin öldürülmesi Türkiyeʹnin ilk siyasi suikastlerinden biri olarak tarihe geçti.

Babası da kaptan olan Ali Şükrü bey Osmanlı donanmasında subay olarak görev yaparken siyasete ve gazeteciliğe ilgi duymaya başladı.Yüzbaşı rütbesindeyken askerlikten istifa etti ve  1920ʹde Osmanlı Meclis-i Mebusanʹında Trabzon mebusu seçildi. İstanbul’un işgalinden sonra Meclis-i Mebusanʹın kendini feshetmesi üzerine Ankaraʹya giderek ilk Türkiye Büyük Millet Meclisiʹne Trabzon milletvekili olarak girdi.

İkinci grubun görüşlerini açıklamak ve yaymak üzere Mustafa Kemalʹin Hâkimiyeti Milliye gazetesine karşı matbaasını Trabzon'dan Ankara'ya taşımasıyla birlikte Tan gazetesini yayınlamaya başladı. 68 sayı çıkabilen gazetenin hemen hemen tüm başyazılarını Ali Şükrü Bey yazdı. Kalemi sert olan Ali Şürü Bey Lozan görüşmelerinden sonra yapılan meclis oturumlarında; İsmet Paşaʹnın hariciyeci olmadığı için Lozanʹda acemice işler yaptığını ve TBMMʹnin kendisine verdiği yetki sınırlarının dışına çıkarak müzakereleri sürdüğünü savundu. Lozanʹda devam eden müzakerelerin durumu hakkında TBMMʹye açıklanan resmi bilgiler ile dış kaynaklı haberler arasında çelişkileri dile getirdi. 

Halifeliğin kaldırılması olmak üzere pek çok konuda ʹHalk Fırkasıʹ grubuna şiddetle muhalefet etti. 27 Mart 1923 günü Ankara'da bir kahvehanede otururken Topal Osman'ın adamlarından biri tarafından Topal Osman'ın görüşme istediği gerekçesiyle alındı ve sonrasında 3 gün kendinen haber alınamaması sebebiyle kardeşi tarafından Bakanlar Kurulu'na aranması amacıyla başvuruldu.Araştırmalar neticesinde Ankara dışındaki bir köy civarında cesedi bulundu. Ali Şükrü Bey’in cenazesi Hacı Bayram Camii’nde cenaze namazının ardından Trabzon’a gönderilmiş ve Boztepeʹde defnedilmiştir.

Cinayeti araştırmak üzere kurulan komisyon, Ali Şükrü Beyʹi Topal Osmanʹın Ankaraʹda, Papazınbağıʹndaki evinde öldürdüğünü tespit etti. Teslim olmayı kabul etmeyen Topal Osman, 1 Nisanʹı 2 Nisanʹa bağlayan gece Muhafız Taburu jandarmaları ile kendi adamları arasında yaşanan çatışmada yaralı olarak ele geçirildi; hastaneye götürülürken yolda öldü. Başı kesilerek defnedildi. Ancak Ali Şükrüʹnün katillerinin meclis önünde asılması teklifi yasalaştığı için Topal Osmanʹın başsız cesedi daha sonradan mezardan çıkarılarak ayağından darağacına asıldı.

 
Etiketler: Vefatının, yıl, dönümünde, Ali, Şükrü, Bey,
Yorumlar
Haber Yazılımı