Yazı Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 10:12
 
Türkiye'nin ilk uçak(!) gemisi: TCG ANADOLU
Erdoğan MERT
e.mert@outlook.com
 
 

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından Sedef Tersanesi’nde inşa edilecek olan Türkiye'nin karargah gemisi TCG ANADOLU'nun ilk kaynak töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla 30 Nisan 2016 Cumartesi günü gerçekleşti. Türk Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisi olarak tasarlanan TCG Anadolu, Türkiye’nin en büyük gemisi olacak ve 700 kişilik amfibi taburunu operasyonlara intikal ettirebilecek kapasiteye sahip gemide bir hastane de bulunacak.

2021’de hizmete girmesi planlanan geminin ana görevi amfibi görev gücünü nakletmek ve helikopter operasyonu yapmak. İkinci görev olarak da insani yardım ve kriz bölgelerinden insani transferi gibi amaçlar olacak. Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi; Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu (Arap Yarımadasının kuzeyi, Hindistan'ın batısı) ile Atlantik Okyanusu (Avrupa'nın batısı, Afrika'nın kuzeybatısı)'nda kullanılabilecektir.

Bu gemiye yanlış olarak “uçak gemisi” denmektedir. Ancak bu gemiye sadece dikey iniş-kalkış yapabilecek olan, halen üretimde olan yegane uçak F35B modeli konuşlanabilecektir. ABD ile yaşanan gerilim çerçevesinde ülkemizin F35 programından çıkartılmış olması sebebiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığımız için sipariş edilen 100 adet F35A modeli ile birlikte Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız için TCG Anadolu ve yapımı planlanan ikizi TCG TRAKYA gemileri için sipariş edilmesi beklenen F35B modelleri de gündemden çıkmıştır.

Bu geminin “uçak gemisi” olarak adlandırılmasına, teknik özelliklerinden çok, haberden dolayı ülkemiz adına duyduğu gururu belirtmek isteyen bazı basın kuruluşlarının haber başlıkları neden olmuştur. Zira bir donanmanın ve bir ülkenin sahip olabileceği en üst seviye savaş aracı uçak gemisidir. Ancak Rusya ve Çin gibi askeri açıdan “süper güç” diyebileceğimiz ülkeler bile uçak gemilerine rağbet etmemektedir. Uçak gemileri sadece uçakların iniş-kalkış yapabileceği birer yüzen hava alanıdır. Bir uçak gemisini yapmaktan daha önemlisi ve zoru, onu çalışır halde tutmaktır. Bu yüzden “ekonomisi devasa boyutta olmayan bir ülkeyi ekonomik açıdan batırmak isterseniz, o ülkeye uçak gemisi hibe edin” denir.

Uçak gemileri Amerika Birleşik Devletleri için gereklidir zira kuzeyinde Kanada ve güneyinde Meksika gibi kendisine hiçbir şekilde tehdit oluşturmayan ülkelerle kara sınırı bulunan bu ülke Atlantik ve Pasifik Okyanuslarının arasındadır. Dolayısıyla bir kara gücüne ihtiyacı yoktur. Bu yüzden Ortadoğu Bölgesine müdahale edebilmek için Akdeniz’e uçak gemilerini sevk edip hava gücünü transfer edebiliyor olmasına rağmen yine de ülkemizdeki İncirlik Üssü gibi üslere muhtaç zira kara birliklerini uçak gemileriyle taşıması mümkün değildir.

Bu noktada TCG ANADOLU’nun bir “uçak gemisi” olmayışı bir burukluk vesilesi değil, tam tersine gerçek anlamda bir gurur vesilesidir çünkü TCG ANADOLU bir Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisidir, Akdeniz’de suların ısındığı bu dönemde ülkemizin büyük bir ihtiyacını karşılayan, akılcı bir tercihtir.

 

TCG ANADOLU, İspanyol Huan Carlos I (L61) Amfibi Hücum Gemisi temel alınarak inşa edilmiştir.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacaktır.

Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçaklarında konuşlanabileceği TCG ANADOLU ile Türkiye Cumhuriyeti bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecektir. TCG ANADOLU, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecektir.

Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, Silahlı Kuvvetlerimizin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacaktır.

 

 

 
Etiketler: Türkiye'nin, ilk, uçak(!), gemisi:, TCG, ANADOLU,
Yorumlar
Haber Yazılımı