Yazı Detayı
07 Nisan 2019 - Pazar 12:50
 
Trabzon'da futbolun hikayesi...
Esra Ermiş
esryln@gmail.com
 
 

Köklü kulüp derken herkesin aklına İstanbul takımları geliyor değil mi? Oysa İstanbul’da olan yarışın daha fazlası Trabzon’da yaşanıyordu. 

 

Trabzon, 1900’lü yılların başında futbolla tanışan, 1921’de ilk kulübü kurulan, 1922’de ‘Asoseyşın Futbol’ adında futbol kitabı basılan kadim bir futbol şehriydi aslında. Karadeniz ‘in en ileri futboluna sahip Trabzon ilinde, 1923 ‘lü yıllardan beri resmi olarak futbol maçları oynanıyordu. Hele bir İdman Gücü ve İdman Ocağı rekabeti vardı ki; Trabzon’da, İstanbul’daki rekabetleri bile gölgede bırakıyordu.Belki de bu rekabet ulusal çapta Trabzon futbolunun sahneye çıkmasını geciktirmişti.Zira bu iki rekabet Trabzon’da il adını taşıyan futbol takımı kurma fikrini engelliyordu.

 

Bu iki büyük kulüp arasındaki rekabetin bir diğer boyutu; kendi aralarında öyle bir ayrım yaşamışlar ki İdmanocağı (sarı-kırmızı) İstanbul takımlarından Galatasaray’ı, İdmangücü (yeşil-beyaz) Fenerbahçe’yi desteklemiştir.Halen Trabzon'da o zamanlara yetişmiş olanların Galatasaray Fenerbahçe sempatisi devam etmekte olduğunu da söylemeden geçmemek lazım....

 

Trabzon futbolu ile İstanbul futbolu o kadar iç içe girmiştir ki Galatasaray Lisesi öğrencisi olan ve Süleyman Rıza ayrıca  İdmanocağı’nın  kuruluşunda rol oynuyor. Kendi imkanları ile 1924 olimpiyatlarına katılıyor ve yayımlanmış kitapları mevcuttur. 

 
 

Türk futbol tarihinde tek örnek olması bakımından şu hikayeyi paylaşmadan geçemeyeceğim; 1957-58 sezonunda İdmanocağı, Amatör Futbol Şampiyonası'nda birinciliği aynı puan ve averaja sahip olduğu Ankara Karagücü ile paylaşmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle kupa ortadan ikiye bölünerek her iki takıma eşit olarak verilmiştir.

 

Dönemin futbol federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, Anadolu’da futbolu canlandırmak için “il adını taşıyan futbol kulüpleri” kurma seferberliğini başlattı.

İdmanocağı Trabzonspor adı altında birleşmeyi kabul etmeyince: Dönemin Beden Terbiyesi Genel Müdürü Ulvi Yenal araya girerek İdmanocağı ve İdmangücü'nün birleşmemeleri halinde iki kulübün de Türkiye 2. Ligi'ne alınmayacağını bildirdi.

 

Sonunda İdman Ocağı bu işin dışında kalmış; İdman Gücü, Martıspor ve Karadeniz gücü kulüpleri bir araya gelerek Trabzonspor Kulübü’nü  kurmayı başardılar. (21 Temmuz 1966) Kırmızı beyaz olan bu kulübe bir sezon sonrasında İdmanocağının katılımıyla renkleri de bugünkü renkleri olan Bordo Mavi olarak değiştirilmiştir.

 

İdmanocağı, Trabzonspor’a tamamen katılmasa da futbolcu göndermiş ve amatör ligde yer almaya devam etmiştir. Hala Trabzonspor için çalışmalara devam etse de İdmanocağı olarak spor hayatına devam etmiştir.

 

Ayrıca Trabzon şehrini Kadınlar 1. Ligi'nde tek başına temsil etme hakkı kazanan takım, 2016-2017 sezonunda da 1. ligde oynama hakkını kazanmış ligin istikrarlı takımı olmuştur.

 

 

 
Etiketler: Trabzon'da, futbolun, hikayesi...,
Yorumlar
Haber Yazılımı