Yazı Detayı
15 Eylül 2012 - Cumartesi 09:57
 
Provakatif Senaryolar ve Müslümanlar
Alev EREN
aleveren@hotmail.com
 
 

İnsanlığın var olması ile birlikte ortaya çıkan ve varlığını her geçtiğimiz gün daha çok htiğimiz propagandanın en önemli siyasal ve kültürel araçlarından biriside sinemadır. Temelde yatan ekonomik çıkarlar propagandanın etkinliğini ve sahasını genişletmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması da propagandanın günlük hayattaki etkinliğini arttırmış ve her insan gizli ya da açık bir takım propaganda faaliyetlerine maruz kalmaktadır.

 

Bu yüzden Hollywood sadece sanata hizmet eden bir sinema sektörü olmaktan çıkmış Amerika’nın en büyük propaganda araçlarından birisi olmuştur. Dünyadaki çoğu insan “American Dream” propagandasıyla sunulan bu yaşam tarzını benimseyip özünden uzaklaşıp Amerikanlaşmıştır. Amerika bu propaganda aracını sadece ekonomik pazar için değil dış politikasında yazıp yönettiği oyunlar içinde zemin hazırlamaktadır.

 

Yayınlandığı günden itibaren tüm Dünya’da büyük yankı uyandıran, İslam Ülkelerini ve Müslümanları çılgına çeviren “Müslümanların Masumiyeti” filmi Ortadoğu’da küresel bir yönetimi oluşturmak için verilen mücadelenin sadece bir parçasıdır.

 

Bir fragman yayınlanıyor Libya’da bir grup ayaklanıp Bingazi şehrinde bulunan ABD konsolosluğuna saldırıp Büyükelçi Stevens ve diğer 3 elçilik çalışanını öldürüyor. Böylesine berbat bir filmin bu sonuçları doğuracağını başta Amerika olmak üzere kimse tahmin etmedi mi? Ya da böyle bir tepki verileceğini bildikleri için ekmeklerine yağ sürülmesini mi kolaylaştırdılar? Elçiye zeval olmaz derler ama Amerika’nın siyasi propagandası uğruna harcamayacağı adam yoktur. Bu yüzden Büyükelçi ne şehittir ne gazi…

 

Arap Baharı, Amerika’nın özgürlük adı altında yetiştirdiği kan çiçekleridir. O yüzden Hillary Clinton “Özgürleştirdiğimiz ülkede bu nasıl olabilir?” diye sormasın çünkü Kaddafi’yi yakalayıp acımasızca en rezil şekilde öldürenlerle Büyükelçiyi öldürenler aynı güruhtur. Kaddafi’nin yerlerde sürüklenen cesedinin görüntüleri batı medyasında günlerce yayınlanırken rahatsız olmayanlar kendi büyükelçisi de aynı sonla can verirken rahatsız olmamaları gerekir. Nitekim o güruhu destekleyip besleyen yine Amerika’ydı.

 

Orta Doğu yeniden şekillendiriliyor ve Amerika başta olmak üzere emperyalist ülkeler yeni düzeni kendi çıkarları doğrultusunda yön verme amacındalar. Bu tür kışkırtıcı eylemlerle kitlelerin düşüncesine hükmedip işleyecekleri katliamları, başlatacakları savaşları meşrulaştırma yolundalar.

 

Görüntüde her ne kadar Arap Bahar’ı tersine döndüğü gibi görünse de asıl planın büyüğü sonradan yaşanacağı ortada. Amerika’da seçimlere 2 ay kala Obama’nın Ortadoğu’ya seçim öncesi müdahale etmeye niyeti olmadığı sürece bu kışkırtmalar daha da büyüyeceğe benziyor! Zira Suriye’yi özgürleştirme yolunda son sürat çalışmalara devam ediyorlar…

 
Etiketler: Provakatif, Senaryolar, ve, Müslümanlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı