Yazı Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 08:20
 
KARABAĞ’IN KURTULUŞU BOYUNDAN BÜYÜK MÜJDELER VEREBİLİR
Erdoğan MERT
e.mert@outlook.com
 
 

 

 

Ermenistan Nüfusu 2020 Ermenistan Türk Nüfusu 2020 | FinansTaksi

10 Şubat 1828’de yapılan Türkmençay anlaşması sonucunda kuzey Azerbaycan toprakları Rusya`nın, güney Azerbaycan toprakları İran’ın sömürgesi oldu.  Ermenilerin İran’dan Güney Kafkasya topraklarına göç etmesine Rusya İmparatorluğu tarafından izin verilmesi yüzyıllar sonra bile halledilemeyecek sorunlara neden oldu. Rusya’nın Ermenileri bu topraklara yerleştirmesinde amaç kendisine destek çıkacak Hristiyan güçleri yaratmasıydı.

Yeni işgal edilmiş İrevan ve Nahçivan hanlıklarının toprakları “Ermeni vilayetleri” ilan edildi. Anlaşmanın şartları Ermenilerin Kafkasya topraklarında kök salmasıyla sonuçlandı. Bazı tarihçiler Ermenileri Türkmençay’ın evlatları olarak adlandırmaktalar zira bu anlaşmadan önce Ermenilerin çoğunlukla yaşadığı coğrafya neredeyse yoktu.

Ermenistan haritasına bakmak, bu devlet(!)in yapay olarak ve tek bir amaçla tam da orada kurulduğunu anlamak için yeterlidir. Türkiye ile Azerbaycan arasında kara sınırı yok, kara yoluyla gidemiyoruz, araya Ermenistan duvarı örülmüş.

Güneyinden dolanalım desek Azerbaycan toprağı olan Nahçıvan’a giriyoruz ama Nahçıvan ile Azerbaycan arasına da bir bıçak gibi Ermenistan girmiş. Daha güneyden dolanalım deseniz, İran topraklarına girmek zorundasınız ki burada bilinmesi gereken şey, aslında gireceğimiz bölgenin İran değil, Başkenti Tebriz olan Güney Azerbaycan toprakları olduğudur.

Sadece kuzeyinden dolanabiliriz ki zaten öyle yapıyoruz. Gürcistan topraklarından geçen sadece karayolu değil, petrol ve gaz botu hatlarını da buradan geçiyoruz. Ermenilerin Tovuz saldırısının nedeni de bu hatlara zarar vermek, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki Gürcistan üzerinden sağlanan biricik kara bağlantısına da tecavüz etmekti.

Yine haritaya bakarak bir yandan Ermenistan’ı tamamen işgal etmeden onlara da var olma hakkı tanımak, bir yandan da Azerbaycan’a ve dolayısıyla Hazar üzerinden diğer Türk soylu devletlere, kardeşlerimize ulaşmak için tek makul yolun, Nahçıvan ve Azerbaycan arasına sokulmuş bıçak gibi, kardeşlerimizle aramızdaki Çin Seddi gibi duran Ermeni girintisinin Azerbaycan tarafından ilhakı olduğu görünüyor.

Ancak biz yine de Ermeniler gibi hukuksuz, kanunsuz, genişlemeci bir toplum değiliz, öylece canımız istedi diye oraları işgal etmemiz mümkün değil. Kaldı ki bizim Ermenistan halkı ile de bir derdimiz yok, sonuçta onlar da bölgenin kadim halklarından ve biz Osmanlı’da onlara “Millet-i Sadıka (Sadık Millet)” demişiz. Aslında onlara çok daha makul bir öneri götürüp, Nahçıvan ve Azerbaycan arasında Azerbaycan’a terk edecekleri toprak alanı kadar mesela Kuzey Azerbaycan da bir araziyi terk ederek takas da edebilirdik. Ancak burada Ermeni hükümetlerinin başka emperyalist devletlerin kuklası olarak bize kayıtsız-şartsız düşman olmaları sorun çıkartıyor. Takas için önerebileceğimiz topraklar, mesela boru hatlarını yok etmek için saldırdıkları Tovuz rayonunu ve vurmakla tehdit ettikleri barajı da içeriyor. Ama maalesef küçük çocuk gibi taviz almaya alışmışlar ve aldıkları her tavizi canımıza okumak için sonuna kadar da kullanıyorlar.

Emperyalist piyonu olma durumları sebebiyle yüzleştikleri kayıplar Kürtlere bile kötü örnek oluyor. Konuyu dağıtmadan kısaca şu söylenebilir ki, bizim Kürtlerle sorunumuz yoktur, onlarla beraber büyüdük kardeş gibi gördük, hatta bazı milliyetçiler Kürtlerin de bir Türk boyu olduğunu bile iddia etmekteler. Hiçbir bağ olmasa bile, onlar da Ermeniler gibi bölgemizin kadim halklarından biridir, neden onların da devletleri olmasın? Biz hali hazırda bu kadar bağımsız Türk Devleti, bundan daha fazla Rusya Federasyonu içinde özerk Türk devletleri olduğu halde mesela yarın Kırım bağımsızlığını kazansa sevinçten havalara uçmaz mıyız? Kürtlerin asırlar boyu hasretini çektikleri bir devlete sahip olmaları kötü mü? Evet kötü! Zira Ermenistan tecrübesinden görüyoruz ki bu kurulan devletler halkı bize kardeş olsa da emperyal güçlerin kuklaları olup bize silah çekiyor, bizi can evimizden vuruyorlar.

Kısa bir çerçeve çizdikten sonra şimdi çerçeveyi başlıktaki muhtemel müjdelerle doldurabiliriz.

1. Azerbaycan KKTC’yi tanımaktan özellikle kaçınıyordu zira bu emsal gösterilerek Karabağ’da kurulan, hiç kimsenin tanımadığı sözde devletin hazırda bekleyen kadim düşmanlar tarafından tanınmasına yol açabilir, Karabağ kalıcı olarak elden çıkabilirdi. Şimdi Karabağ ve çevresindeki işgal bölgeleri temizlenip kurtarılırsa, Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımasının önünde bir engel kalmayacak.

 

2. Başkenti Tebriz olan Güney Azerbaycan bugünkü İran’ın kuzeyini oluşturur, Türkiye, Nahçıvan, Ermenistan’ın tuhaf çıkıntısı ve Azerbaycan ile komşudur. Güney Azerbaycan Türkleri İran’da İranlılardan sonra en kalabalık millettir. Ancak dini-mezhebi bağlar, İran Devletinin muhtemel baskıları, v.b. sebeplerden bugüne kadar önce Güney Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve ardından Kuzey Azerbaycan’la birleşme yolunda kayda değer bir ilerleme sağlayamamıştır. Sürmekte olan Karabağ Harekatının başarıya ulaşması, Güneydeki kardeşlerimize de ümit verip bir uyanışa yol açabilir.

İran'da 40 Milyon TÜRK İranlılara Meydan OKUDU! | Birleşik Azerbaycan TÜRK Cumhuriyeti! - YouTube

3. Ermenistan Karabağ’ı BM’nin bütün kararlarına, kayıtsız-şartsız işgal ettiği Azerbaycan topraklarını boşaltma çağrılarına kayıtsız kalarak 27 yıldır işgal altında tutmaktadır. Hocalı Katliamı başta olmak üzere pek çok katliam yapmış, savaş suçu işlemiştir, hala da işlemektedir. İşgal süresi dışında, sürmekte olan operasyona da yine Karabağ ile alakası bile olmayan Azerbaycan topraklarına ateş açıp sivil canlara kıyarak yol açmıştır. Bugün de Ermenistan sınırına 60 km. uzaklıktaki, Gence’ye, kendi sınırları içerisinden ateşlediği, savaşlarda kullanılması yasaklanmış mühimmatlarla saldırmış ve yine masum sivillerin canına kıymıştır. Bütün işgal edilmiş topraklar kurtarılsa dahi Ermenistan’ın halen süregelen suçları nedeniyle ödemesi gereken çok ciddi bir savaş tazminatı birikmiştir. Azerbaycan’ı tahrik edip operasyona mecbur etmek yerine hiçbir masraf yapmadan çekilebilirlerdi. O güne kadar işledikleri tüm suçlar yanlarına kar kalabilirdi, hatta üstüne can ve mal kaybına sebep olmadan işgal ettikleri topraklardan çıktıkları için Azerbaycan ve Türkiye Türklerinin ve onların dostlarının muhabbetini kazanabilir, kapalı olan sınırları açtırabilir, huzura ve refaha erebilirlerdi. Bunun yerine milyarlarca dolar zarara ve can kayıplarına yol açmayı tercih ettiler. Elbette bunun bedeli sadece işgal ettikleri topraklardan sökülüp atılmalarıyla sınırlı olmayacaktır. Ermenistan’ın değil milyarlarca dolarlık tazminat ödemek, diaspora Ermenilerinin yardımları olmasa bir devlet olarak ayakta kalmaları bile mümkün değildir. Dolayısıyla belirlenecek herhangi bir tazminat onların boyunu çok aşacaktır. Nahçıvan ve Azerbaycan arasında kalan bölgeyi Azerbaycan’a tazminat olarak terk etmek onların her yönden yararına olacaktır. Bir daha başkalarının kuklası olmak yerine gerçek bir devlet gibi davranır, saldırgan tavırlar göstermezlerse rüyalarında bile görmedikleri bir bolluğa kavuşabilirler zira düşmanlık denizindeki bir ada olmak yerine dostlar arasında onurlu bir devlet olmak onlara saygınlık da kazandırır. Bölgeden geçen ve Çin’in “Bir kuşak bir yol”, yani eski İpek Yolu gibi yollar onların çevresinden dolanmak yerine yakınlarından geçebilir.

Uzak gibi görünse de 2 numaralı ihtimalin gerçekleşmesi durumunda 3 numaralı seçeneğe de gerek kalmayacaktır. Batı’da Türkiye, Güneyinde ve Doğusunda Azerbaycan ve Kuzeyinde pek de dost olmayan Gürcistan denizinin ortasında kalan ve bunlara düşman olan bir Ermenistan’ın varlığını sürdürmesi mümkün görünmemektedir. Şu günlerde bile Rusların Hazar üzerinden İran’a, oradan Ermenistan’a gönderdikleri takviye bile artık gidemez oldu zira Güney Azerbaycanlılar kardeşlerini öldürmek üzere gönderilen silah konvoylarının geçişini öylece izlemeyeceklerini gösterdiler. Özetlersek, her ne kadar bunun tersi gerçekleşsin diye direnseler de Karabağ’ın kurtuluşu Ermeniler için de hayırlara vesile olacaktır. Sadece henüz bunun farkında değiller.

 

 

 

 
Etiketler: KARABAĞ’IN, KURTULUŞU, BOYUNDAN, BÜYÜK, MÜJDELER, VEREBİLİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı