Yazı Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 19:15
 
İstanbul Mu Konstantinapolis mi
Güncel Köşe
guncel61.com@gmail.com
 
 

Fatih'in İstanbul'u fethinden, son padişah Vahdettin dönemine kadar; İstanbul'da basılan tüm madeni paraların üzerinde, basıldığı yer olarak "Kostantiniye" yazardı...

 

Fotoğrafta gördüğünüz gümüş para, Sultan Vahdettin döneminde basılmıştır. İşaretli yerde, paranın basıldığı yer olarak "Kostantiniye" yazılıdır.

Gerek Saray, gerek ulema, gerekse de "münevver" kesim, asla ve asla "İstanbul" ya da İslambol" adını kullanmamışlardır. Kullandıkları isimler "Kostantiniye, Dersaadet.." vb isimlerdir. Bunun bildiğim tek istisnası ise, 3.Selim dönemiydi, o dönem de paralarda islambol yazar.

 

Ama İstanbul ya da İslambol adı halk arasında kullanılmıştır. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bir süre sonra, Bilge Atatürk'ün emriyle İstanbul'un adı resmen "İstanbul" olmuş; "Kostantiniyye, Konstantinopol" vb isimlerin kullanılması YASAKLANMIŞTIR.Atatürk'ün emriyle; 3 Ocak 1929’da, Posta Telgraf ve Telefon Genel Müdürlüğü, merkezi İsviçre’nin Bern şehrinde bulunan Uluslararası Posta Telgraf ve Telefon Teşkilatı’na bir mektup yazarak "bundan sonra 'Constantinople' yerine 'İstanbul' adının kullanılması gerektiğini, aksi takdirde gelen postaların iade edileceğini" resmen bildirmiştir. 

Ermeni kiliselerinden Alman, Bulgar kiliselerine kadar Anadolu'daki kiliselere trilyonlar harcayıp restore et, Bartholomeos'a ayinler yaptırıp, kin kapılarını kapalı tuttur. Sarayın açılışını Papaya yaptırın, ondan sonra de ki; CHP varya Konstantinopolis yapacak İstanbul'u de.Osmanlı'nın 1 Liralık banknotu üzerinde 'Constantinopol yazıyor! Demek ki "işkembe-i kübra"dan atmakla olmuyor... Abdülhamit devrinde 1880 yılında basılan 1 Liralık banknot üzerinde ''Constantinopol'de basılmıştır '' yazıyor. Hem de Yunanca, Fransızca ve Ermenice olarak.

 

Resmi evrak ve paralarda Contantiniye yerine İslambol kullanılmasıyla alakalı 3.Selim'in fetvası da bu şekilde olmuştur.

 

twitter n_devra kullnıcının paylaşımları özetidir

 
Etiketler: İstanbul, Mu, Konstantinapolis, mi,
Yorumlar
Haber Yazılımı