Yazı Detayı
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 20:43
 
Harekatın yıldönümünde Cengiz Topel
Güncel Köşe
guncel61.com@gmail.com
 
 

20 Temmuz 1974 tarihinde, Kıbrıs’ta Türklerin yaşadığı zulmü ortadan kaldırmak için Türk Silahlı Kuvvetleri Barış Harekatı başlattı.Dönemin Başbakanı Ayşe Tatile çıksın parolasını vermesiyle Mehmetçik hava indirme ve sonrasında çıkartma harekatlarıyla Türk halkına yapılan işkenceyi ve saldırıyı bitirmek için adaya çıktı.Bu kapsamda harekata gelen süreye kadar adada sular yavaş yavaş ısınmıştı.Bir çok askeri taciz sonrasında Rum Milliyetçilerinin kan dökmeye başlaması bardağı taşıran son damla olmuştu.

Kıbrıs adı geçince sembol olan isimlerinden olan ve ilk hava şehidi olan Yüzbaşı Cengiz Topel'den bahsetmek istiyorum.Aslen Trabzon'lu olan  Cengiz Topel babasının tütün eksperi olması sebebiyle ilden ile gezen bir ailenin 4 evladından biriydi. İsmi havalimanlarına ve bir çok yere verilen bu yiğit vatan evladı 8 Ağustos 1964 tarihinde uçuş esnasından vurulan uçağından paraşütle atladı. Topel Rumların kontrolündeki bölgeye iner ve esir alınır. Rumlar barış gücü askerlerinin müdahale alanında olmasına rağmen  onu esir aldıktan sonra Lefkoşa’ya götürürler.

Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği aracılığıyla aracılığıyla Yüzbaşının serbest bırakılması ister. Rumlar Yüzbaşı Cengiz Topel’in hayatta olduğunu ve sorgulandığını bildirirler.Fakat beş gün sonra cesedini Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri vasıtasıyla Türk yetkililere gönderirler.Ceset üzerinde işkence gördüğü anlaşılır.Rumlar Cenevre Sözleşmesi’ne ayrkırı şekilde, genç Yüzbaşıyı korkunç işkencelere tâbi tutarak öldürmüşlerdir.Cesedi inceleyen Eşref Düşenkalkar’ın ifadesi gerçeği bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır.Eşref Düşenkalkar derki:"Sol gözü tahrip edilmiş ve iki kol pazusunun matkapla delinmiş olduğunu gördüm.Edep yerleri ezilmiş,kafatasının sol tarafına beton çivisi çakılmış,sol ayağı kırılmış bunlar yetmezmiş gibi,boğazından göbeğine kadar göğsü yarılıp çuval diker gibi yeniden dikilmişti"der.

 

 
Etiketler: Harekatın, yıldönümünde, Cengiz, Topel,
Yorumlar
Haber Yazılımı