Yazı Detayı
01 Mayıs 2014 - Perşembe 16:00
 
ERKEN YAŞLANAN KÜÇÜK BEDENLER, ÇOCUK İŞÇİLER
Kubilay Kaptan
kaptankubilay@gmail.com
 
 

Pazar günü gazetelerinin bilindik eklerinden biri iş ilanların yer aldığı ilave gazetedir. Böyle bir gazetenin iş ilanları sayfasına bakıyordum. “Kutu imalatında çalışacak, 15-20 yaşlarında bayan elaman alınacaktır” diye yazan bir ilan ilgimi çekti. İlanda özellikle dikkat ettiğim konu aranan yaş aralığıydı. İşe alma yaşı ne kadar düşmüş ve biz yetişkinler yetmedi, sıra çocuklarımıza geldi diye düşündüm. Yaptığım kısa bir araştırma sonucu çocuk işçi çalıştırmanın düşündüğümden daha yaygın olduğunu, çocukların zor koşullarda düşük ücretle çalıştırıldığını, sigortalarının yapılmadığını, bazı yerlerde çalışmaları için zor kullanıldığını tespit ettim. Nedeni için ise araştırma yapmam gereksizdi. Nedeni basit; ucuz baş ağrıtmayan iş gücü kullanarak daha fazla kar elde etmek. Bunun karşılığında feda edilen ise bir çocuk.

 

Gözünü para hırsı bürümüş ve her örümcek ağını delerim, istediğimi yaparım diyen eşek arıları yüzünden kendimi haksızlığın, güçlünün, eşitsizliğin kural olduğu bir üçüncü Dünya ülkesinde yaşıyor gibi hmek istemiyorum. Yoksa Okullarımızda bize öğretilen “Sosyal Devlet” olgusunun ne kadar gerçekçi olduğunu sorgulamamak elde değil.

 

Bu çocukların çalışma ya da çalıştırılma nedenlerinin başında yoksulluk, göç, geleneksel aile yapıları, eğitim olanaklarının yetersizliği, işsizlik, ailelerine katkıda bulunma sorumlulukları geliyor. Bu çocuklar bu sebeplerden dolayı eğitimini yarıda bırakıp iş hayatına atılmaya çalışıyor ya da çalıştırılmaya zorlanıyor. Hayalleri ve umutları yaptıkları işlerin arasında kaybolup gidiyor. Çocuklarımız fabrikalarda sağlıklarını hiçe sayan ortamlarda çalışıyor. Okullarında olması gereken ve eğitimden uzaklaşmış her yeni çocuk ise, düşük gelirli vasıfsız işçi anlamına geliyor.

 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre, şuan dünya genelinde 5-17 yaş arasındaki her altı çocuktan biri, işçi olarak çalıştırılmaktadır. Asıl çarpıcı olan, toplam 246 milyon çocuğun; “yaşına uymayan işler”, “zararlı ve tehlikeli işler” ile tanımlanan kölelik, askerlik, seks ve pornografik malzeme gibi kötü işlerde çalıştırılıyor olmasıdır.

 

ILO’nun 2008 raporunda 12 yaş altı çalıştırılan çocuk sayısı ile ilgili verdiği tablo oldukça düşündürücü; .

ASYA; PASİFİK Bölgesinde: Çocuk işçi sayısı 114 milyon. Tehlikeli işlerde çalışan çocuk sayısı 48 milyon. (Avustralya, yeni Zelanda, Japonya ve Orta Asya’nın bazı bölümleri dâhil değildir.)

SAHRAALTI AFRİKA: Çocuk işçi sayısı 65 milyon. Tehlikeli işlerde çalışan çocuk sayısı 39 milyon.

LATİN AMERİKA; KARAYİPLER: Çocuk işçi sayısı 14 milyon. Tehlikeli işlerde çalışan çocuk sayısı 9 milyon.

DİĞER: Çocuk işçi sayısı 22 milyon. Tehlikeli işlerde çalışan çocuk sayısı 19 milyon.

 

ILO’nun çocuk işçiliğinin durdurulması yolunda küresel düzeyde sağlanan başarıları ve yerine getirilmesi gerekli görevleri ortaya koyan “Çocuk İşçiliğinde Sona Doğru: Ulaşılabilir Bir Hedef” raporu, tüm ülkelerde aynı anda yayınlandı. Raporda, 4 yıl önceki verilerle yapılan karşılaştırma sonucu 5 ile 17 yaş arasındaki çalışan çocukların sayısının dünya genelinde  11 azalarak, 218 milyona düştüğü ve fiziksel ya da zihinsel sağlıklarının risk altında olduğu tehlikeli işlerde çalışan çocukların sayısının ise 26 azalarak, 126 milyona gerilediği belirtilmiş.

 

Türkiye’de ise 1994 yılında sayıları bir milyonu bulan çalışan çocukların sayısının 1999 yılında yarı yarıya azaldığı istatistiklerde görülüyor. Türkiye’de uzatılan zorunlu okul süresinin ve sefalete karşı yoğun şekilde sürdürülen mücadelenin, çalışan çocukların sayısının büyük ölçüde azalmasına katkı sağladığı görülüyor ama daha yolun başında olduğumuz bir gerçek.

  
Anayasanın 42. maddesini sizlerle paylaşmak istiyorum; “İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.” Fakat işsizliğin, açlığın davranışları, kuralları belirlediği bir düzende anne ve babalar çocuklarını işe göndermek zorunda kalıyorlar. Çocuklarımıza umutsuzluğun, açlığın, işsizliğin olmadığı bir yaşam bırakmak için hep beraber mücadele etmeliyiz.

 

Kubilay Kaptan

01.05.2014

 

 
Etiketler: ERKEN, YAŞLANAN, KÜÇÜK, BEDENLER,, ÇOCUK, İŞÇİLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı