Yazı Detayı
15 Aralık 2013 - Pazar 15:24
 
BİR ARABANIN HİKAYESİ
Kubilay Kaptan
kaptankubilay@gmail.com
 
 

2013’ün sonlarında yani bugünlerde icat edildiği günden bugüne üretilen araba sayısı 1 milyarı geçecek.

Bu yılı takip edecek olan 40 yılın tamamında ise 2.5 milyar arabanın daha üretilmesi bekleniyor.

Bir arabanın maliyeti nedir?

Volkswagen, Ford, Toyota ve diğerleri bize 30 bin TL ile ortalama bir araba alabileceğimizi söylüyor.

Bu bedel bir arabanın maliyeti değildir. Bir arabanın kaça mal olduğuna bir bakalım;

Araba’nın çelik iskeletini oluşturan demir cevheri Avusturalya gibi bir yerde bulunan madenden çıkarılıyor. Bu malzeme, daha sonra çevre kirlenmesine neden olan bir gemi ile Endonezya veya Brezilya gibi bir yere nakil ediliyor ve orada çeliğe dönüştürülüyor.

Arabaya tekerler gerekir. Bunun için gerekli olan lastik Malezya, Tayland veya Endonezya’da üretiliyor. Lastik daha sonra tekerleği üretecek firmanın bulunduğu ülkeye gönderiliyor.

Araba’nın kontrol paneli için gerekli olan plastiğin hikayesi zemin altında petrolün bulunmasıyla başlıyor. Petrol bu bulunduğu yerden çıkarılıyor ve yine çevre kirlenmesine neden olan bir gemi ile plastiğe dönüştürülmek üzere fabrikanın bulunduğu yere gönderiliyor. Son olarak plastik, arabanın üretildiği fabrikaya gönderiliyor ve burada gösterge haline dönüştürülüyor.

Koltuklarda kullanılan deri hayvanlardan gelmektedir. Bu malzemeyi üretmek için hayvanlara ve hayvanlar için fazlaca suya ve gıdaya ihtiyaç vardır. Bu hayvanlar Brezilya gibi ülkelerde yetiştiriliyor. Deriler işlemden geçirilmek üzere Hindistan gibi ülkelere gönderiliyor. (Kanpur Hindistan’ın arabalar için deri üretiminin yapıldığı en önemli şehirdir.) Son ürün ise koltuk kaplaması yapılmak üzere fabrikalara gönderiliyor.

Bataryalar da kullanılan kurşun Çin gibi bir ülkede yer altından çıkarılıyor, naklinden sonra bataryaya dönüştürülüyor. Bataryalar, aküler, piller bunu izleyen adımda yine çevreyi kirleten gemilerle Almanya’ya veya Amerika’ya veya ilgili yerlere gönderiliyor.

Bütün bu adımlar henüz bir arabanın montajı başlamadan gerçekleşiyor. Henüz siz arabanın deposuna yakıt koyarak çevre kirliliğine katkıda bulunmaya başlamadınız bile.

Bir arabanın bedeli nedir ki? Büyük bir servet!

Ama araba alırken gerçek maliyetleri ödemek zorunda değilsiniz. Yani aldığınız arabanın neden olduğu çevresel bozulmanın, madencilikten ortaya çıkan kirlenmenin, endüstriyel üretim ve nakliyenin yani ekosistem kayıpları ve iklim değişikliği kayıplarının bedellerini ödemek zorunda değilsiniz.

Ama, bu bedel -araba üretimi için gerekli olan bu bedel- sizin tarafınızdan olmasa bile gelecekte birisi tarafından ödenecek.

O birisi,

Belki herhangi birisi, belki sizin çocuğunuz olacak!

 

Dr. Kubilay Kaptan

 
Etiketler: BİR, ARABANIN, HİKAYESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı