Yazı Detayı
23 Haziran 2014 - Pazartesi 10:36
 
Başbakan’ın IŞİD’medikleri ve Türkmenler
Alev EREN
aleveren@hotmail.com
 
 

 

Neymiş efendim ‘Dünya Lideri’ymiş, tabanının dünya lideri!

 

Bir dünya lideri düşünün ki, seçmeni hacrinde kimse sözüne itibar etmesin, ABD Başkanı beyzbol sopasıyla ayar versin, yabancı basın dalga geçsin.

 

Yeniden Osmanlı’yı kuracaktı, Ortadoğu’nun lideri olacaktı, inandı! Belediyecilik gibi sandı devlet yönetmeyi. Taşeron firmalarla temizledi İstanbul sokaklarını yine taşeron katillerle kan gölüne çevirdi bütün coğrafyayı.

 

Suriye üzerinden Ortadoğu’ya hâkim olmak isterken çamura battı. Arap Baharının rüzgârına kapılıp Esad’ı reforma ikna etmek yerine, silahlı grupları desteklemeyi tercih etti. Suriye’deki sivil muhalefeti militarize etti. Yetmedi Hatay ve Kilis üzerinden binlerce katili Türkiye’ye getirtip hastanelerde tedavi etti, askeri eğitim verdi, ceplerine harçlık koymayı da ihmal etmedi. Yetmedi tırlar dolusu lojistik destek gönderdi. Adana’da yakalatınca da “Türkmenlere yardım ettiğini” söyledi. Oysaki Türkmenler aylar öncesinden söylemişti zaten“Bize TIR falan gelmedi” diye. Sonuç: Musul ve Telafer düştü, Kerkük can çekişiyor!

 

Türkmen sessiz, Türkmeneli çaresiz… “Vatanımızı terk etmeyiz” diyorlar, somut bir yardım bekliyorlar. Dünya liderinden beklediğimiz sözleri “yavru muhalefet” diye küçümsediği MHP’den geliyor, “Gerekirse silah seçeneği de dahil edilmeli” diye. Muhalefetin farkında olduğu tehlikeyi Dünya lideri göremiyor… Kerkük düşerse Ankara düşer!

 

Dünya lideri ama stratejisi yok. 2006’da koymuşlar önüne bir “Büyük Ortadoğu” haritası, sanıyor ki liderliği oynayacak. Biliyor, cihatçı örgütler tarafından Irak üçe bölünecek bu yüzden ölünün ciğerini söküp yiyen yamyam El Nursa’yı terör örgütü listesinden çıkartıyor, “Camiye ayakkabıyla girdiler” diye gösterdiği hassasiyeti, türbeleri yakıp yıkan IŞİD’e karşı gösteremiyor!

 

Irak’da merkezi hükümete bağlı ordu birlikleri çekilmiş durumda, IŞİD’e karşı Şii lider Ayetullah Ali Sistani, cihat çağrısında bulunarak Şiileri silahlandırıyor, peşmerge zaten Irak Kürt Bölgesel Yönetimini savunuyor, bir tek Türkmen hafif silahlarla kendisini korumaya çalışıyor. Irak’da Türkmenlerin güçlenmesini, Türkler hariç hiç kimse istemez. Bu yüzden büyük usta Türkmenleri yalnızlaştırırken bir de “Türkmenlerin yarısı Sünni yarısı Şia” diyerek IŞİD’in önüne katli vacip gibi millet gibi Türkmenleri atıveriyor.

 

Kendi ülkesinde bayrağına sahip çıkamayan, Irak’da Türkmen’e mi sahip çıkar? Biz Türklerin en büyük talihsizliği, savaş dönemlerinde başımızda bir Türk’ün bulunmaması! Dün Karabağ Savaşında Ermeniler tarafından katledilen Türkler için “Bunda üzülecek ne var, onlar Şii, biz Sünni’yiz” diyen Turgut Özal zihniyeti, bugün Recep Tayip Erdoğan ile devam ettiriliyor.

 

Sayıları 1 milyona yaklaşan Suriyeli mültecilere bakan koskoca Türkiye, Irak’taki Türkmenlere bakacak gücü kendisinde bulamadığından olsa gerek Büyük Usta, Neçirvan Barzani’ye gönderdiği tebrik mektubunda Türkmenleri, Kürtlere emanet ederek, hak ve menfaatlerinin korunacağını düşünmüş. Dünya liderine tarih dersi vermek bize düşmez ama Saddam döneminde Türkmen liderlerini Irak istihbaratına bildiren ve öldürülmelerine sebep olan, Kerkük’de tapu ve nüfus müdürlüklerini yağmalatan mektubun sonunda sıcacık selamlarını ve hürmetlerini gönderdiği Mesut Barzani’nin bizzat kendisiydi.

 

Türkmen’in kaderi Bölgesel Kürt Yönetimine teslim edilemeyecek kadar hayatı önem taşırken, Türk jetlerini Irak üzerinden uçuramayan, Kızılay’ı, AFAD’ı bölgeye gönderemeyen, daha IŞİD’e bile terör örgütü diyemeyen bir Başbakanın Dünya Liderliği, Türk Bayrağını fon olarak kullanıp Malta Bayrağıyla vergiden kurtulan Reza Zarrab’ın cari açığı kapatması gibidir.

 
Etiketler: Başbakan’ın, IŞİD’medikleri, ve, Türkmenler,
Yorumlar
Haber Yazılımı