Yazı Detayı
31 Ocak 2015 - Cumartesi 16:05
 
ADETLERİMİZ
Kubilay Kaptan
kaptankubilay@gmail.com
 
 

Malum, adettir; “geçen yılı değerlendirmek.” İzninizle bende bunu bir denemek istiyorum. Politik olaylardan, bitmeyen çekişmelerden bahsetmeyeceğim. Beni çevre, doğa, insanca yaşam konularında hassas biri olarak kabul ederseniz, sadece bu çerçevede kalıp bir yılın kendimce özetini vermek istiyorum;

 

Mayıs,

Soma faciası;

Manisa’nın Soma ilçesinde kömür madeninde yaşanan kazada 301 işçi öldü. Kurtarma çalışmalarının ardından iki maden ocağının ağzı tuğlayla örülüp kapatıldı. İçerde cansız bedenlerine bile ulaşamadığımız 18 insan, dışarda yaş ortalamaları 10 olan 432 çocuk öksüz kaldı. Kurtarma çabaları sırasında “çizmelerimi çıkarayım mı? Devletin çarşafına zarar gelmesin” diyen işçi kardeşimiz hastaneye götürülürken Enerji Bakanımız “üç gündür aynı gömleği giyiyor, az uyuyor, sadece simit yiyor” diyerek övüldü. Olay tarihe “ne işçiler öldü zaten yoktular” olarak geçti.

 

Haziran,

Yağmur yağdı;

İstanbul’da yağan yağmur birçok yerde sel baskınları ve taşkınlarına neden oldu. Yağmurdan en çok etkilenen yerlerden biri olan Üsküdar’da sahil yolu deniz ile birleşti.

Müzede sünnet keyfi;

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi’nde heykellerin bulunduğu salonu bir sünnet düğünü için kiraya verildi.

Baret nerede baret;

Ağaoğlu maslak 1453 inşaatında ölen işçinin kırılan baretinin, “işçi baretsiz çalışıyordu,” diye yalan söyleyebilmek için saklanarak yerine yeni bir baret konulduğu söylendi.

Suyumuzu gören var mı?

Manisa Alaşehir’in doğal kaynak suları, köylülerden habersiz bir firmaya satıldı.

 

Temmuz,

Yanan yanana!

Yanan tarihi binaların otel, otopark ya da sosyete düğün mekanı yapıldığı güzel ülkemizde, “YIKILMAMA” şartıyla satılan Hüseyin Avni Paşa Köşkü yıkılmadı ama “YAKILDI.”

Ben anlamam eylemden, boykottan;

Gazze katliamını proteste edeceğim diye Coca Cola yerine yine aynı firmanın bir ürünü olan Fanta’yı içen Tekirdağ valimiz boykotlara renk katarken; protesto edilecek ürünlerin içine, doğma büyüme İstanbullu yazar Mario Levi’nin kitapları da girdi.

 

Ağustos,

İnsanımızın barajla savaşı;

Havadan sudan ölüm haberlerinin olağan olduğu ülkemizin Siirt ilinde bulunan Alkumru Barajı’nın kapaklarının açılması sonucu, bölgede piknik yaparken suya kapılan altı vatandaştan beşinin cesedine ulaşılabildi. Bugüne kadar az 7 farklı kazada 19’dan fazla işçinin yaralandığı, 3 işçinin ise hayatını kaybettiği Alkumru Barajı’nın sahibi olan şirket yaptığı açıklamada “biz anons yapmıştık” dedi.

 

Eylül,

Asansör Faciası;

Torunlar Center inşaatında, asansör 32’nci kattan yere çakıldı. 10 işçi öldü. Olay yerine ambulanstan önce gelen çevik kuvvet biber gazı, plastik mermi ve tazyikli su ile birkaç kişiye müdahale etti. Bu skandalı ortaya çıkaran asansör görevlisi Emrah Acar’la birlikte 20 işçinin işine son verildi.

Yaşasın beton beyazı;

Bozcaada’nın neredeyse yüzde 90’ınında yapılaşmayı öngördüğü için halk tarafından dava edilen imar planı yenilendi. Yenilenen imar planı eskisinden kötü oldu.

 

Ekim,

Botobüs ne ola?;

İstanbul’da daha fazla yeşil alan fikri ile coşup taşan yetkililer, tavanında yeşillikler bulunan “botobüs (botanik otobüs)” isimli yeni bir İETT otobüsü hizmete soktular.

 

Kasım,

Doğal afet mi?;

Karaman’ın Ermenek ilçesinde, su basması sonucu 18 işçinin mahsur kalarak öldüğü kömür madenini işleten ve madende en ufak bir önlem bile almamış olan şirket, faciayı “doğal afet” olarak değerlendirdi. Ölen oğlunun cenazesine yırtık ayakkabılarıyla katılan Recep Gökçe’ye ise 11 TL’lik lastik ayakkabılarının yenisinden gönderildi.

Orada bir köy var uzakta;

Soma’nın Yırca köyünde termik santral yapımı için 6 bin zeytin ağacı kesildi. Bu durumu protesto etmek isteyen köylüler, şirketin güvenlik görevlileri tarafından dövüldü.

 

 Böyleyken böyle olmuş sevgili okuyucularım. Anlayacağımız yangında ilk kurtarılacaklar listesinde bir numarada yine bazılarının kaba bölgesi kalmış. Durun bakalım 2015’de neler olacak.

 

Kubilay Kaptan

31 Ocak 2015

 

 

 

 
Etiketler: ADETLERİMİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı