Haber
29 Eylül 2017 - Cuma 20:17
 
Yomra'da taşımalı eğitim protestosu
Trabzon'un Yomra ilçe merkezine 43 kilometre uzaklıktaki Maden Mahallesi’nde yer alan Maden Ortaokulu’nda yeni eğitim-öğretim döneminde ilkokul sınıflarının kaldırılmasına mahalle sakinleri tepki gösterdi.
EĞİTİM Haberi
Yomra'da taşımalı eğitim protestosu

Trabzon'un Yomra ilçe merkezine 43 kilometre uzaklıktaki Maden Mahallesi’nde yer alan Maden Ortaokulu’nda yeni eğitim-öğretim döneminde ilkokul sınıflarının kaldırılmasına mahalle sakinleri tepki gösterdi. Daha önce ilkokul eğitimi verilen okulun yeni düzenlemeyle sadece ortaokul bünyesinde eğitim-öğretim verilmesine karşı çıkan aileler, okul önünde toplanarak eski sistemin geri getirilmesini istediler. Anne ve babaları ile birlikte protestoya katılan ilkokul öğrencileri de ‘Okul bizim tek umudumuz’, ‘Unuttular kapatırken kaybettikleri çocukları’, ‘Okulumuzu geri istiyoruz’ ve ‘En iyi okul eve en yakın okuldur’ yazılı dövizler taşıdılar. Okul önünde kalabalık adına konuşan Oktay Acar “Burada 5 mahallemizin öğrencileri ilkokulda eğitim-öğretim görmekteydi. Ta ki bu yıla kadar. Bu yıl yeni yönetmelikle buradaki ilkokulu kaldırdılar ve çevre mahallelere verdiler. O bölgelerde yer alan okullara da çocuklarımız kış şartların gidebilmesi çok zor olacak. Yani çocuklarımız 4 ay okula gidebilecek geriye kalan 4 ayı ise evinde geçirmek zorunda kalacaktır" ifadelerini kullandı. Yasemin Uzunoğlu ise en yakın okulun evlerine 12 kilometre mesafede olduğunu belirterek, "Yeni eğitim-öğretim dönemindeki bu düzenlemeye kesinlikle karşıyız. Ben de bu okuldan mezunum. Bu okulun eskisi gibi sürmesini istiyorum. 5-6 yaşlarındaki çocuk diğer bölgedeki okullara kar-kış nasıl gitsin? 4 ay okula gitme şansları yok" dedi.

Öğrenci velisi İrfan Aydın ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine geçmesi beklenen sistem için verdiği "En iyi okul aslında evladımızın evine en yakın okuldur" şeklindeki değerlendirmesine vurgu yaparak "Bu okul 13 yıldır eğitim ve öğretim vermektedir. Ama bu yıl bir karar alındı. Bu karar öğrenci ve velileri psikolojik açıdan etkilemektedir. Alınan bu düzenleme bölgede yaşayan hiçbir vatandaşımız tarafından kabul görmedi, tepkiye neden oldu. Velilerimiz bu kararın değiştirilmesini istiyor. Hatta birçok veli de çocuklarını okula bu nedenle yollamak istemiyor. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi öğrencilerimizi en yakın okula göndermek istiyoruz” diye konuştu.

Öte yandan İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise alınan kararın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendilerine gönderilen yönetmelik gereği alındığını, keyfi bir uygulama olmadığını ve ailelere de bu kararın okullar başlamadan önce tebliğ edildiğini ifade ettiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yomra'da, taşımalı, eğitim, protestosu,
Yorumlar
Haber Yazılımı