Haber
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 17:55
 
Yaylalara göç zamanı
Tarım il müdürlüğü yayla göçlerinin yaklaştığı günlerde çiftçileri uyardı.
TRABZON Haberi
Yaylalara göç zamanı

Yaylalara göç etme zamanı geldi. Besicilikte maliyetleri en aza indirmek için tercih edilen yaylacılık kültürü her yıl Mayıs-Ekim dönemi içinde yapılan, geçmişi asırlar öncesine dayanan kadim bir gelenektir.

Yaylalara hayvanlarıyla göç eden ailelerin büyük bir kısmı kamyonlarla yolculuk yapsa da yolları adım adım yürüyerek gidenler de bulunmaktadır. Üç ila altı saat arasında değişen mesafelerde yapılan göçlerin zahmetli bir uğraş olduğu bilinmektedir. Dikkate alınacak birkaç hususla bu uğraşların heba olmaması, sezonun daha da verimli geçmesine neden olacağı unutulmamalıdır.

Trabzon yaylalarına göç edecek yetiştiricilerin hayvanlarına ait 'pasaport'ları almadan yola girmemeleri, başka illerin yaylalarına gidecek olan yetiştiricilerin ise bağlı bulundukları ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden 'veteriner sağlık raporu' almaları gerekmektedirAyrıca İlçe Müdürlükleri tarafından hayvanlara ait aşılamaların eksiksiz yapılması sağlanmalıdır.

Yaya yolculuklarda hayvanların dinlendirilmesine, su ihtiyaçlarının karşılanmasına özen gösterilmelidir. Araçla hayvan taşıması yapılması halinde sürücülerin dikkatli olması, ani frenlerden ve ani dönüşlerden kaçınması, taşıma esnasındaki kaymalara mani olmak için araç içine altlık serilmesi yolculuğu daha güvenli yapacaktır.

Hayırlı yolculuklar…

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaylalara, göç, zamanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı