Haber
30 Kasım 2019 - Cumartesi 17:09
 
Trabzonspor genel kurulu yaptı
Trabzonspor'un 46. Dönem Olağan Genel Kurulu, bugün Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.Genel Müdür Sinan Zengin’in 46. Dönem Faaliyet Raporu’nu okumasının ardından Başkan Ahmet Ağaoğlu kürsüye geldi.
TRABZONSPOR Haberi
Trabzonspor genel kurulu yaptı

Trabzonspor'un 46. Dönem Olağan Genel Kurulu, bugün Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.Genel Müdür Sinan Zengin’in 46. Dönem Faaliyet Raporu’nu okumasının ardından Başkan Ahmet Ağaoğlu kürsüye geldi.

TFF ve Bankalar Birliği ile yapılan “Yeniden Yapılandırma” sürecinin tam olarak anlaşılamadığını ifade eden Başkan Ahmet Ağaoğlu, “Faaliyetlerimiz içerisinde öne çıkan fakat tam anlamıyla anlaşılamayan “yeniden yapılandırma” sürecini anlatmaya çalışacağım. Yeniden yapılandırma Aralık 2018 tarihinde Bankalar Birliği Başkanı, TFF Başkanı ve Süper Lig kulüplerinin yapmış olduğu toplantıda gündeme geldi. Süper Lig kulüplerinin bankalara olan borçlarının 14 milyar TL’nin üzerine çıktığı ve kulüplerin bilançolarından görüldüğü üzere bu borcun devam eden sistemle ödenmesinin mümkün olmadığı anlatıldı. TFF'nin lisans talimatını yürürlüğe koymasıyla birlikte kulüplerin futbol ailesine olan borçlarını Bankalar Birliği’nin üstlenmesi ve yeniden yapılandırması konuşuldu. Kulüplerin borçlarının sürdürülebilir bir hale gelmesine yönelik bir çalışma başladı. Bu minvalde bizim borcumuz tablolardan da anlaşılacağı üzere 1 milyar TL barajını aşmış durumdaydı. Ancak bizim yönetime geldiğimiz günden beri yapmış olduğumuz uygulamalar zaten Bankalar Birliği ve TFF’nin lisans talimatı ile gelecek kurallar çerçevesinde yürüttüğümüz bir çalışmaydı. Sürdürülebilir ve gerçekçi olmayan profesyonel kadro maliyetini 38 milyon Euro’dan 17-18 milyon Euro’lara kadar indirdik. Bununla birlikte gelirleri arttırıcak, giderleri düşürecek önlemler almaya başladık. Futbolcu satışları, kombine bilet satışları, reklam ve sponsorluk ile ticari ürün gelirlerimiz var. Reklam ve sponsorlukta tarihimizin en büyük gelirlerini elde ettik. Ticari ürün satışlarında da bugün gelmiş olduğumuz noktada 2017 – 2018 ile kıyaslandığımızda 350’ye varan bir artış söz konusu. Kombine ve ürün satışları da benzer şekilde. Bankalar Birliği yapılandırmayı kulüplere söylediğinde biz zaten bu yola girmiştik. Bu yeniden borçlanma olarak algılandı, bu borçların yeniden yapılandırılarak belirli bir süre zarfında ödenmesidir” dedi.

10 KAT BORÇLA UEFA’NIN KARŞISINA ÇIKTIK

Başkan Ahmet Ağaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bankalar Birliği ile yeniden yapılandırmayı imzalamanın birinci şartı TFF lisans talimatının yürürlüğe girmesiydi. Gelir-gider dengeleri ve borç miktarı göz önünde bulundurularak kulüplere bir limit belirlenecekti. UEFA FFP (Finansal Fair-Play) kurallarının aynısıdır bu. Zaten TFF bu yapılandırmadan sonra UEFA’ya giderek bir taahhütname verdi. Yani, ‘FFP kurallarını biz de lisans talimatı olarak uygulamaya başlayacağız’ diyerek taahhütte bulundu. Lisans talimatı kulüplere belirli bir harcama limiti getiriyordu. Gelirimizin 5 katı borcumuz vardı. Lisans talimatınca en alt limitten bize harcama hakkı tanındı. Bu da ilk etapta 88 milyon TL’dir. Profesyonel futbolcu kadronuzun limiti 88 milyon TL’dir. İçeri nakit girdikçe, geliriniz arttıkça bu oran daha sonra yukarılara doğru çıkmaya başladı. Bunu da başarabilen tek kulüp biz olduk. Sponsorluk anlaşmaları, seyirci gelirleri ve ürün satışındaki artış ile futbolcu satışlarından gelen gelirle birlikte limitimiz artı. Tahmin ediyorum ki 88 milyon TL’den 145-150 milyon TL’ye çıkmış olması lazım. Geldiğimiz noktada yeniden yapılandırmayı 31 Haziran tarihi itibarıyla da imzalayan ilk kulüp olduk. 31 Haziran önemliydi. Çünkü UEFA’nın FFP kurallarını ihlal ettiğimiz için, taahhütte bulunduğumuz 5 milyon Euro zararın 10 katına çıkan bir bütçe açığıyla, yani 55 milyon Euro açıkla UEFA’nın karşısına gittik. UEFA kupalarından men istemiyle karşılarına çıktık. Dosyalarla, delillerle yaptıklarımızı anlattık, giderlerimizi disiplin altına aldığımızı ve gelirlerimizi arttırdığımızı anlattık. Profesyonel kadro maliyeti ve kadromuzdaki oyuncuların altyapıdan geldiğini, bu durumun da sürdürülebilir olduğunu söyledik. Yapmış olduğumuz tüzük değişikliğiyle onaylanan bütçeyi aşan borçlardan kulüp başkan ve yönetim kurulu üyelerinin sorumlu olduğunu ifade ettik. Kendileri Disiplin Komitesi'ne “Şartlı olarak UEFA Kupalarında devam etmelerinde bir sakınca yoktur” dedi; ancak 31 Haziran itibarıyla yeniden yapılandırmanın imzalanması gerekiyordu. Bizim de zorlamamızla 30 Haziran’da lisans yönetmeliği açıklandı ve yeniden yapılandırmayı imzaladık. Bunu UEFA’ya deklare ettik ve şartlı olarak gelirlerimizin de 50’sine el koyulması şartıyla UEFA kupasına devam ettik. Bu yeniden borçlanma değil, yeniden yapılandırmadır. Bunun şartları ilk 2 yıl sadece faiz ödemeli, anapara ödemesiz ve 5 yıllık ama aslında 10 yıla bölünmüş şekilde değerlendirilerek 4. seneye bir balon ödeme konuldu. Beşinci yılın sonunda o borç yeniden yapılandırılacak; ama genelde 10 seneye yayılmış şekilde düşünülürse daha akılcı olur”

860 MİLYON TL’LİK BORCUMUZ YAPILANDIRILDI

“Yapılandırmayla birlikte yabancı para biriminde olan borçlarımız da Türk Lirasına çevrildi. Dolar veya Euro olarak borcumuz yok. Faiz oranı ise TÜFE – TEFE +5.5 olarak belirlendi. Bu her sene 30 Aralık tarihinde TÜFE – TEFE oranı açıklandıktan sonra yenden revize edilecek. O gün itibarıyla 960 milyon TL civarındaydı. Yeniden yapılandırma kapsamındaki borçlar sadece futbol ailesine olan borçları karşılıyor. Futbol ailesinin dışında olan icra vb. dosyaları karşılamıyor. Futbolcular, menajerler ve kulüplere olan borçların haricinde olan borçlar bu kapsamın içerisine girmiyor. Yönetici alacakları bunun içerisine girmiyor. Bursaspor ve Antalyaspor kulüpleri bundan çok sıkıntı yaşadı. Haziran ayı itibarıyla futbol ailesine borcumuz 210 milyon TL’ydi. Futbol ailesine olan 860 milyon TL borcumuz yapılandırıldı. Yeniden yapılandırılma şartları içerisinde tüm gelirleriniz temlik edilmiş durumda. Mesela Yusuf Yazıcı’nın transferinden sonra “Yusuf Yazıcı’dan gelen her paranın takipçisi olacağız” diye haber çıkmıştı. Gerek yok zaten o paranın takipçisi Bankalar Birliği. Çünkü o gelirlerin tamamı Bankalar Birliği’ne gidiyor, 70’i borç ödemeye giderken, 30’u kulüp harcamaları için serbest bırakılıyor. Futbolcu satışından, seyirci hasılatından, ürün satışından gelen bir kuruş paranın kaçma şansı yok. Hepsi Bankalar Birliği’ne gidiyor.”

UYMAYAN KULÜPLER CEZASI NEYSE ALACAK

“Bir kulübün bütçesinin Bankalar Birliği tarafından yani, devletin bütçesinin IMF tarafından kontrol edilmesi hiç şık değilse futbol kulübünün bütçesinin de böyle kontrol edilmesi hiç hoş değil. Ama bu durumu bu noktaya biz getirdik. Eğer o yeniden yapılandırma olmasaydı 210 milyon TL futbol ailesine borcumuz vardı, UEFA’ya katılamayacaktık. 32 davalık dosya vardı, puan silme cezası gelecekti. Oyuncuların 6 aylık ödenmemiş maaşı vardı, ihtarla serbest kalma riski vardı. İçinden çıkılamaz bir noktaya gelmişti. Yeniden yapılandırma sadece Trabzonspor için değil; Türk futbolunun disiplini açısından da tarihindeki dönüm noktalarından bir tanesidir. Söylediklerimden de anlaşılacağı üzere paranın hiçbir yere kaçma şansı yok, belirlenen limitler dışında harcama yapma şansınız yok. Ocak ayında lisans talimatı yürürlüğe girecek, uyan kulüpler yoluna devam edecek, uymayan kulüpler de o talimattaki ceza neyse ona boyun eğmek zorunda kalacak. Biz Trabzonspor Kulübü olarak kendimizi disipline ettik. Mali ve idari olarak o kurallar çerçevesinde takımın zirve yarışının içerisinde olmasına gayret ettik. Bu şartlarda bile bile o kuralları ihlal eden kulüplerin baskıları neticesinde eğer yılbaşında değil de 1 yıl sonra yürürlüğe koyalım dedikleri yerde, en büyük direnci gösteren, en büyük kavgayı verecek olan kulüp olarak da karşılarında Trabzonspor Kulübü’nü görecekler. Ben bu disipline uyuyorum, ben zirve yarışı veriyorum. Bir diğer takım küme düşmemek için oynuyor, ama bu disipline uyuyor. Diğeri uymuyor ve yine de küme düşmemek için yarışıyor. Bunun ertelenmesi haksız rekabetin önünü açar, bunun olmasına asla izin vermeyiz.”

Kaynak: (G61) - Güncel61 Editör:
Etiketler: Trabzonspor, genel, kurulu, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı