Haber
09 Nisan 2018 - Pazartesi 13:57
 
Trabzon'da deprem uyarısı
Trabzon İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi, Trabzon’un 4’üncü derece deprem bölgesinde yer almasının Trabzon’a deprem uğramayacağı düşüncesinin hâkim olmasını eleştirdi.
TRABZON Haberi
Trabzon'da deprem uyarısı

Trabzon İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi, Trabzon’un 4’üncü derece deprem bölgesinde yer almasının Trabzon’a deprem uğramayacağı düşüncesinin hâkim olmasını eleştirdi. Trabzon ve bölge için asıl tehlikenin Kuzey Karadeniz fay hattı değil bölgenin güneyinden geçen Kuzey Anadolu fay hattı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yüzde 60’ının deprem riskiyle yaşadığını belirten Çiftçi, “Doğu Karadeniz 4’üncü derecede deprem bölgesidir. ‘Bu deprem bize uğramaz’ demek değildir. Asıl tehlike Kuzey Anadolu fay hattıdır.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkartılan yeni deprem yönetmeliğinde artık bölgesel değil mahalle mahalle deprem tespitleri yapılacağını söyleyen Çiftçi, “Artık yeni getirilen yönetmelikle alan bazlı deprem tespiti yerine deprem ivmelerine göre bir tespit yapıyoruz. Trabzon 4’üncü derecede yer alıyor. Bunu daha önceden Kuzey Karadeniz fay hattını ele alarak bu tespiti yapıyor idik. Fakat bizim güneyimizden geçen çok canlı bir fay hattı olan Kuzey Anadolu fay hattı da var. Biz sadece şehrin değil belki de bulunulan mahalleler içinde değişik değerler almak durumunda kalacağız. Yani bulunduğunuz yerin en yakın deprem fay hattına uzaklığına göre biz yeni bir deprem analizi yapmak zorunda kalacağız.” ifadelerini kullandı.

gunebakış

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trabzon'da, deprem, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı