Haber
12 Haziran 2018 - Salı 11:52
 
Sungurlu: Herkes Cumhurbaşkanına bakıyor
ADALET ve Milli Savunma Eski Bakanlarından M. Oltan Sungurlu Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini değerlendirdi.
SİYASET Haberi
Sungurlu: Herkes Cumhurbaşkanına bakıyor

ADALET ve Milli Savunma Eski Bakanlarından M. Oltan Sungurlu Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini değerlendirdi. Sistemin Erdoğana endeksli bir sistem olduğunu ve sakıncaları bulunduğunu kaydeden Sungurlu Milletvekilleri artık güven yitirdi. Bu sistemde çok şey yapamazlar. Sistem böyle devam ettiği müddetçe güven kazanmaları da mümkün değil. dedi. 

ESKİ Adalet ve Millî Savunma Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu, ne Turgut Özalın istediği başkanlık sisteminin ne de bugün istenilen başkanlık sisteminin Türkiye şartlarına uygun olmadığı düşüncesinde olduğunu belirterek, Sistemin anlatılmaz sakıncaları var. dedi. Sungurlu, yaptığı açıklamada, yeni milletvekili olduğu ilk dönemde bazı şeylere fikriyatının tam oturmadığını ifade ederek, O gün partimin söylediği sözü kabul etmiş olabilirim ama ben, fikriyatım oturduktan sonra Türkiye için başkanlık sistemini garanti görmedim. Bugünkünü söylemiyorum. Özalın söylediği Amerikan usulü başkanlık sistemini Türkiye için garanti görmedim. Amerikan başkanlık sistemindeki garanti federatif sistemdir. Yani bağımsız 50 tane devlet var. Siz onları eyalet olarak düşünmeyin. Amerikan başkanı onların hiçbir işine karışamaz. Başkan ne bütçe yapabilir, ne de kanun yapabilir, hiçbir yetkisi yoktur. açıklamasında bulundu.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI ORTADAN KALKAR

Amerikan usulü başkanlık sistemini Türkiyede çalıştırmanın zor olduğunu vurgulayan Sungurlu, şöyle devam etti: Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği başkanlıkta da yargı bağımsızlığı dediğimiz devletin asıl olan umdesi, yani halifelerin de padişahların da gidip yargılandığı yargı bağımsızlığı ortadan kalkar. Bütün sistem başkana bağlı. Bu sistemde anlatılmaz sakıncalar var. Dolayısıyla ne Özalın istediği başkanlık sistemini ne de bugün istenilen başkanlık sisteminin Türkiyenin şartlarına uygun olmadığı düşüncesindeyim. Amerikadaki başkanlık sistemi Amerika için normal bir şey. Bizde başkanlık sistemi olduğunda kimse bana yargı bağımsızlığını şöyle sağlarız, böyle sağlarız, parlamentoya şöyle yetki veririz diyemedi.

HERKES CUMHURBAŞKANINA BAKIYOR

Cumhurbaşkanının çok güçlü ve çok enerjik olduğunu kaydeden Sungurlu, Bu kadar enerji olmasına rağmen kendisi de bürokrasinin çalışmadığından şikâyet ediyor. Bu sistem içerisinde herkes cumhurbaşkanına bakıyor, cumhurbaşkanımız ne diyor ona bakıyor. Her zaman böyle enerjik bir cumhurbaşkanı bulamayız. Şöyle etrafınıza bir bakın, Recep Tayyip Erdoğan gibi günün 24 saati çalışan bir adam bulamazsınız, yok böyle bir şey. Buna rağmen aksama oluyor. Yarın yeni bir insanın cumhurbaşkanı olduğunu düşünün. Bu kadar yükü kaldıramaz. Yeni sistemi ben doğru bulmuyorum. Ancak yeni sistemi Recep Tayyip Erdoğandan başka götürecek adamı da düşünmüyorum. ifadelerini kullandı.

ÇOK ÖNERİLER GELDİ

Kendisine cumhurbaşkanlığı için bugüne kadar çok öneriler geldiğini anlatan Sungurlu,1986dan bu yana her seçim döneminde ismim geçer ama benim onu alacak gücüm olmadı. Siyaseten o güçte olmadım. dedi.

Kusurun milletvekillerine bulunmaması gerektiğini kaydeden Sungurlu, şu ifadeleri kullandı: Bir milletvekili ne yapabilir buna bakmak lazım. Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanımız, gerek başbakanlık döneminde gerekse cumhurbaşkanlığı döneminde değil milletvekillerine, bakanlara bile yetki vermiyor. Bütün yetkileri kendisinde toplamış. Şimdi milletvekili, vatandaşa bir şey vaat edecek durumda değil. Vatandaş milletvekilinin peşine giderken milletvekilinin yapabileceğini sanıyor ve bekliyor. Ben 1983te seçime giderken vatandaşa üç şey vaat ettim. Birincisi namuslu kalacağım, ikincisi çalışacağım, üçüncüsü ise önünüzden kaçmayacağım oldu. Bir çiğit bile söz vermedim. Devletin hazinesinden neye gücüm yeteceğini bilmiyorum onun için bir şey söz vermedim. Milletvekili seçilirken arkadaşlar çok güçleri yeteceğini zannediyorlar. Sistem böyle devam ettiği sürece milletvekillerinin güven kazanması mümkün değil.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sungurlu:, Herkes, Cumhurbaşkanına, bakıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı