Haber
12 Nisan 2019 - Cuma 13:13
 
Su ürünleri avcılık sezonu sona eriyor
​1 Eylül 2018 tarihinde çevirme ağları ile başlayan avcılık sezonu 15 Nisan 2019 tarihi itibariyle gırgır ve trol av araçları kullanan balıkçı gemileri için sona eriyor.
TRABZON Haberi
Su ürünleri avcılık sezonu sona eriyor

1 Eylül 2018 tarihinde çevirme ağları ile başlayan avcılık sezonu 15 Nisan 2019 tarihi itibariyle gırgır ve trol av araçları kullanan balıkçı gemileri için sona eriyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit GÜLBAY, Bakanlığımızın 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önüne alarak, deniz ve iç sulardaki su ürünlerinin korunması, avcılığın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve her balığa bir kez üreme şansı verilebilmesi amacıyla tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından su ürünleri avcılığına yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirildiğini belirtti.

Tebliğ ile yasak dönemlerin seçilirken özellikle balıkların üreme zamanları dikkate alınmakta olduğunu belirten Gülbay; söz konusu kurallara uymak kaydıyla avlanma yasağının başlamasından itibaren izin alınmak suretiyle balıkçıların karasularının bitişiğindeki uluslararası sularda avcılık yapabileceklerini belirtti.  GÜLBAY, su ürünleri avcılık tebliğiyle getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla su ürünleri avcılığının dönem süresince serbest olduğunu kaydetti.

Cahit GÜLBAY Türk karasularında su ürünleri avcılığının önemli bir kısmının yapıldığı Trabzon ili balıkçılarına avcılık sezonu içerisinde tebliğ hükümlerine uyma noktasında gösterdikleri özen için teşekkür ederek sürdürülebilir avcılığın gelecek nesillere bir borcumuz olduğunu söyledi.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Su, ürünleri, avcılık, sezonu, sona, eriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı