Haber
11 Kasım 2020 - Çarşamba 21:46
 
Prof. Özlü'den canlı yayınında aşıyla ilgili flaş açıklama.
Korona virüs (Kovid-19) ile ilgili Faz3 çalışmalarının ilk sonuçları gelmeye başladı.
SAĞLIK Haberi
Prof. Özlü'den canlı yayınında aşıyla ilgili flaş açıklama.

Korona virüs (Kovid-19) ile ilgili Faz3 çalışmalarının ilk sonuçları gelmeye başladı. Almanya'da Prof. Dr. Uğur Şahin'in sahip olduğu BioNTech'in Pfizer ile ortak geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ilk sonuçlarına göre yüzde 90 oranında koruma sağladığını açıklamasının ardında Rusya Sağlık Bakanlığından da bir açıklama geldi. Rusya'da üretilen ve dünyanın ilk tescilli Kovid-19 aşısının Faz3 denemelerindeki ilk sonuçlara göre yüzde 92 oranında koruma sağladığı duyuruldu. Peş peşe gelen güzel haberler dünyayı umutlandırdı. Peki Türkiye'de yürütülen yerli Kovid-19 aşı çalışmalarında son durum ne? Almanya ve Rusya'nın Kovid-19 aşı adaylarıyla ilgili yaptığı son açıklamalar ne anlama geliyor? Maskesiz günlere ne zaman döneceğiz? Türkiye'ye aşı ne zaman gelir?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü yaşanan son dakika gelişmeleri A Haber canlı yayınında anlattı. Özlü, "Yaşanan son gelişmeler ışığında aşıya çok yakınız. 2021 yılına birkaç aşıyla gireceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Özlü, Türkiye'de de Faz3 çalışmaları sürdürülen Çin'in Kovid-19 aşı adayıyla ilgili bu ay sonuna kadar sonuçların açıklanabileceğini ve sipariş konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından görüşmelerin başlayabileceğini duyurdu.

Özlü, henüz grip sezonunun ülkemizde başlamadığını, soğuk havaların devreye girmesiyle birlikte grip vakalarınında ortaya çıkmasının işleri daha da zorlaştıracağını söyledi.

İSTANBUL VE ANKARA'DA 'KISITLAMA' KARARI

İstanbul ve Ankara'da 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için alının sokağa çıkma kısıtlamasını olumlu karşılaşığını söyleyen Özlü, bu karar yaşlı vatandaşların korunmasına yönelik olduğunu, gençlere göre yaşlı vatandaşların yoğun bakıma yatış oranlarının daha yüksek olduğunu ifade etti.

Maske ile ilgili sosyal medyada 'hiçbir işe yaramıyor" iddialarına A Haber canlı yayınında sert tepki gösteren Özlü, maske dışında koronavirüs ile mücadelede başka silahımızın olmadığını belirtti. Yeme-içme ve özellikle sigara içenleri uyaran Özlü, bu işlemler esnasında maskenin zorunlu olarak çıkarıldığını ve mesafe kuralına dikkat edilmediğini bulaşların ise genellikle bu yüzden yaşandığını söyledi.

2021 yılı içerisinde maske ve mesafe kuralının süreceğini ifade eden Özlü, belki 2021 yaz aylarında bu konuda biraz esneklik yaşanabileceğini belirtti.

RUSYA VE ÇİN'İN KOVİD-19 AŞILARI GÜVENİLİR Mİ?

Prof. Dr. Tevfik Özlü, Rusya ve Çin'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için geliştirdiği aşılar arasında vatandaşların hangisi tercih etmesi gerektiği sorusuna yanıt verdi. Özlü, Türkiye'de bir aşı uygulanacaksa bu Sağlık Bakanlığının aşıyla ilgili Bilim Kurulu tarafından onaylanacak, kurulun aşıyla ilgili bir tedirginliği varsa ya da aşının etkinliği konusunda tereddütü varsa onay verilmeyecektir. O yüzden vatandaşlarımızın tereddüt etmemesi gerektiğini ifade etti. Öte yandan Türkiye en erken şekilde aşıya ulaşmak için girişimler başladığını söyledi.

YERLİ KOVİD-19 AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

Faz1 çalışmalarının 2-3 ay içerisinde tamamlanacağını söyleyen Prof. Dr. Özlü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yerli Kovid-19 aşısında 2021 yılının Nisan ayını işaret ettiğini hatırlattı. Prof. Dr. Özlü, Türkiye uzun yıllardı aşı üretmez durumda olduğunu ama bu salgınla birlikte bunun sona erdiğini şu anda Kovid-19 tedavisine yöneli yerli aşının üretildiğini ve insan deneylerine başlandığını bunun da çok sevindiri bir gelişme olduğunu söyledi.

.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof., Özlü'den, canlı, yayınında, aşıyla, ilgili, flaş, açıklama.,
cepheart
Yorumlar
Haber Yazılımı