Haber
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 08:49
 
Örnek bahçeyi kargalar talan etti
Trabzon’da ilk defa Şalpazarı’nda dikimi gerçekleşerek denenmeye başlanan salep bitkisi karga ve farelerin talanına uğradı.
TRABZON Haberi
Örnek bahçeyi kargalar talan etti

Trabzon’da ilk defa Şalpazarı’nda dikimi gerçekleşerek denenmeye başlanan salep bitkisi karga ve farelerin talanına uğradı.

Ocak ayında toprakla buluşan saleplerden  Akçiriş Mahallesinde yer alan örnek bahçedeki salepleri kargalar gagalarıyla sökerek salep yumrularını yemeye bahçeyi talan etmeye başladılar.

Akçiriş'te örnek salep bahçesi sahibi Hanife ÖZCAN fındık ürününe alternatif bir ürün olarak proje kapsamında dikimi yapılan salep fidanlarının yaban kargalarından bir türlü kurtaramadıklarını belirtti.Özcan'' Bahçemi onlardan korumak için korkuluk astım ancak yine de başaramıyorum. Salep bahçesine sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 sefer yapıyorum kargaları kovalıyor onların çektikleri saleplerin yumrularının sağlam olanların tekrar bahçeye dikiyorum.''ifadelerini kullandı.

Örnek salep bahçesi sahibi Hanife Özcan proje ile Şalpazarı İlçe Kaymakamlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Ziraat Odası tarafından oluşturulan bahçedeki fidanları yeni doğan bir bebek misali düşünerek büyümesi için bahçede mücadele ediyoruz. Biz salep dikimi yapınca çevredekiler bizde dikelim nasıl dikimi için çalışma yapılıyor diye ilgi uyandırmıştır. Ancak uzun ağızlı yaban kargalarından salep bahçesini bir türlü kurtaramıyoruz. Mayıs ve Haziran ayında hasat yapılması düşünülen salep bahçesinde kargaların salepleri tahribatı devam ettiğinden nasıl bir verim alınabilecek onu da bilemiyoruz. Salep fidesi ekimini bölgeye yayarak köyden kente göçü engellemek ve vatandaşlarımıza ek gelir sağlanması planlanıyordu ancak sonuç pek de öyle olmadı ifadelerini kullandı.

Şalpazarı Ziraat Odası Başkanı Ali Bayraktar ise ''İlçemiz ve Bölgemizdeki masraflı fındık üretimine alternatif bir ürün olarak çalışmalarını yaptığımız ve fiyat cazibesi olan salep fidanlarını ilçeye bağlı üç bahçeye dikimi yapılanlardan bir tanesi de benim ikamet ettiğim Geyikli mahallesine dikimini yaptık.Geyikli Mahallesi diğer mahallerden yüksek olmasından dolayı don saleplerin zarar görmesini sağladı.Dondan etkilenmeyen  salep fidanlarının bu sefer tepelerine toprak faresi ve yaban kargaları dadandı onlardan kurtarmak bir türlü mümkün olmadı.Kargaları kovuyoruz gitmiyorlar benim kovmama rağmen tepemde dolaşarak bahçeye zara vermeye devam ediyorlar. Sonunda ben pes ederek bahçeyi talan eden kargaları izlemek zorunda kaldık.'' ifadelerini kullandı.

salpazarı61

Kaynak: Editör:
Etiketler: Örnek, bahçeyi, kargalar, talan, etti,
cepheart
Yorumlar
Haber Yazılımı