Haber
07 Mart 2021 - Pazar 14:12
 
Ordu'da fındığı don vurdu
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Hakikaten bir facia ile karşı karşıyayız. Tüm Ordu coğrafyası, tüm fındık coğrafyası böyle. Sadece fındığın meyvesi değil, fındık ağacının dalları dahi zarar görmüş” dedi.
BÖLGESEL Haberi
Ordu'da fındığı don vurdu

Ordu’da fındık bölgesini don vurdu. Bölgede ağırlıklı olarak yüzde 80’in üzerinde yanık tespit edildi. Bölgede incelemelerde bulunan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Hakikaten bir facia ile karşı karşıyayız. Tüm Ordu coğrafyası, tüm fındık coğrafyası böyle. Sadece fındığın meyvesi değil, fındık ağacının dalları dahi zarar görmüş” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu’da fındık bölgesinde incelemelerde bulundu. Donun vurduğu fındık bahçelerinde, TARSİM’in ağırlıklı olarak yüzde 80 yanık tespitinde bulunduğunu belirten Mustafa Adıgüzel, şöyle konuştu:

“İkizce ilçemiz Şenbolluk mahallemizdeyiz. Fındıktaki don zararını göstermek için her yerden çağrılar geliyor. Hakikaten bir facia ile karşı karşıyayız. Tüm Ordu coğrafyası, tüm fındık coğrafyası böyle. Sadece fındığın meyvesi değil, fındık ağacının dalları dahi zarar görmüş. İnanılmaz bir şey. Bahçelerde yapılan tespitlerde yüzde 100 yanık var. TARSİM görevlileri zaten yüzde 97 vermiş, yüzde 100 vermiş. 200-700 rakım arasında yüzde 32 ile yüzde 100 arası, ağırlıklı olarak yüzde 80'in üzerinde yanık tespitleri var. Her yer böyle. Fatsa'dan aradılar, Ünye'den aradılar. Coğrafyamızın her tarafından çığlık yükseliyor.”

“BU ÜRETİCİ HER ZAMAN DEVLETİNE BAKTI, DEVLET DE BU YIL ÜRETİCİYE BAKACAK”

“Üreticinin zararının karşılanması gerektiğini dile getiren Mustafa Adıgüzel, şunları söyledi:

Herkesi sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum. Hükümeti de buradaki vatandaşın zararını bir an önce tazmini konusunda adım atmaya çağırıyorum. Bu üretici her zaman devletine baktı. Devlet de bu yıl üreticiye bakacak.  Sigorta yaptıranlar da zararın karşılanması noktasında gerekenin yapılmasını bekliyor. Burada da vatandaşın bir şikayeti var. Tespitlerin sağlıklı yapılmasını istiyor. yüzde 80,90 yanık olan yere daha aşağıda zarar tespit yapılmak istendiği bilgileri geliyor. İmza atmayın, bilirkişi isteyin, hukuki yollardan hakkınızı arayın, bize de bildirin kardeşim. Herkes işini doğru yapacak. TARSİM görevlileri de doğru yapacak ve vatandaşın hakkını ödeyecek. Biz de bunu TBMM’de, medyada, gereken her yerde dile getireceğiz.  Hakikaten burada bir felaket yaşanıyor. Türkiye'nin 1 numaralı tarım ihraç ürünü bu yıl tamamen zarar görmüştür. Daha mart ayındayız. Bundan sonraki dönemde de ilave koşulların kalan az sayıdaki ürüne de zarar vermesi olasıdır. Bu yıl ürün alamayacak üreticiye acilen ilave desteklemelerin planlanması gerekiyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ordu'da, fındığı, don, vurdu,
cepheart
Yorumlar
Haber Yazılımı