Haber
11 Kasım 2020 - Çarşamba 21:37
 
Malkoç yeniden kamu başdenetçisi seçildi
TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucunda Kamu Başdenetçisi yeniden Şeref Malkoç seçildi.
SİYASET Haberi
Malkoç yeniden kamu başdenetçisi seçildi

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucunda Kamu Başdenetçisi yeniden Şeref Malkoç seçildi.

Meclis Genel Kurulu'nda 4'üncü tur oylamada 2 aday yarıştı. Adaylardan Murat Dede 3 oy alırken Malkoç'a 249 oy verildi. Bu sonuçla Malkoç, yeniden Kamu Başdenetçisi oldu. 

Şeref Maçkul kimdir?

Trabzon’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Trabzon’da tamamladı. Lise yıllarında MTTB Ortaöğrenim Komitesi Başkanlığı yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1982 yılında bitirdi. Trabzon’da 10 yıl serbest avukatlık yaptı. Bu süre içerisinde çeşitli Sivil Toplum Kuruluşunda yöneticilik yaptı. KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Anayasa Hukuku dersi anlattı.

Refah Partisi (RP) Trabzon İl Başkanlığı yaptı. 20 ve 21. dönemlerde Trabzon’dan Milletvekili seçildi. TBMM Adalet Komisyonu Sözcülüğü, Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği ve Türk-Alman Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekilliği yaptı. Refah Partisi (RP) ve Fazilet Partisi’nin (FP) kapatma davalarında savunmalarını hazırladı ve Anayasa Mahkemesi’nde savunmalarında bulundu. Refah Partisi (RP), Fazilet Partisi (FP) ve Saadet Partisi’nde (SP) Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN’a 10 yıla yakın danışmanlık yaptı. 28 Şubat davası şikâyet dilekçesini yazdı.

Ulusal yerel radyo ve televizyonlarda yöneticilik yaptı. Yüksek Seçim Kurulu’nda AK Partiyi iki yıl temsil etti. YSK’da görev yaptığı esnada, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerine katkıda bulundu. Anayasa ve Başkanlık Sistemi üzerine çeşitli dergi ve gazetelerde makaleleri yayımlandı.“40 Soruda Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” adlı kitabı yayımlandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Başdanışmanlığı görevini yürüttü.

15 Kasım 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulu tarafından Kamu Başdenetçisi olarak seçildi ve 5 Aralık 2016 tarihinden beri bu görevi yürütmektedir.

Evli ve 3 evlat sahibidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malkoç, yeniden, kamu, başdenetçisi, seçildi,
cepheart
Yorumlar
Haber Yazılımı