Haber
30 Nisan 2021 - Cuma 17:26
 
Malkoç:Kadına karşı şiddetle ilgili bir akademi kurulmalı
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kadın, Çocuk ve Engelli Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunda sunum yaptı.
GÜNDEM Haberi
Malkoç:Kadına karşı şiddetle ilgili  bir akademi kurulmalı

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kadın, Çocuk ve Engelli Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunda sunum yaptı. Milletvekili Öznur Çalık başkanlığında toplanan toplantıya, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Genel Sekreteri İbrahim Kılınç ile komisyona üye milletvekilleri katıldı.

Malkoç, kuruma yapılan bütün başvurular gibi kadın ve çocuk haklarına ilişkin gelen başvuruları da titizlikle incelediklerini, ilgili kurumlardan bilgi ve belgeler istediklerini ve ihtiyaç olursa yerinde incelemeler de yaptıklarını söyledi.

Kadın haklarıyla ilgili gelen şikâyetlerde sadece yazışma yapmadıklarını söyleyen Malkoç, çoğu zaman bu sorunların daha net anlaşılması ve çözüm önerilerinin daha etkili olması için ilgili kurumlarla toplantılar yaptıklarını bildirdi.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede bütüncül, eşgüdümlü ve etkili bir iş birliğini içeren politikaların hayata geçirilmesinin önemine dikkat çeken Kamu Başdenetçisi Malkoç, kadına yönelik şiddete ‘sıfır tolerans’ ilkesinin hayata geçirilmesi noktasında KDK’nın kararlılığını vurguladı.

Kadın hakları, kadına karşı şiddet konusunda çalışan kamu ve STK’lardaki görevlilerin hem teşvik açısından hem de yaptıkları iş açısından mutlaka periyodik eğitimlerinin yapılması gerektiğinin altını çizen Malkoç, kadın hakları, kadına karşı şiddetle ilgili, kadın cinayetleriyle ilgili mutlaka Türkiye'de bir akademi kurulması gerektiğini ve kamu kurumlarından birisinin üstlenebileceği gibi bu alandaki üniversitelerden birisine de bu görevin verilebileceğini dile getirdi.

Malkoç: Kadın cinayetini önleyici haber dili inşa etmek zorundayız.

  Hepimiz gazetelere, sosyal medyaya bakıyoruz, içimiz yanıyor. Önleyici bir haber dilini Türkiye inşa etmek zorunda. RTÜK’ün bu konuda çalışması var ama bu çalışmalar genellikle vakalar olduktan sonra yapılan çalışmalar. Bizim yaptığımız tespitlerde kadına şiddet işleyenlerin çok büyük bir kısmı bu haberlerden etkilenerek yapmış bunu. Âdeta okuduğu haberler kendine yol göstermiş. Yani bu haber dilini mutlaka düzeltmemiz gerekir." şeklinde konuştu.

Malkoç: “Boşanma davalarında psikolojik destek artırılmalı.”

Boşanma davalarında psikolojik desteğin artırılması gerektiğini belirten Malkoç, "Gerekirse düzenleme yapılıp bu zorunlu hâle gelmeli. Yani bunu önleyici bir mekanizma olarak düşünmemiz gerekiyor. Bir de boşanma davaları maalesef çok uzuyor; iki yıl, üç yıl, dört yıl. Biz bir insan hakları kurumu, bir denetim kurumuyuz. Kadın cinayetleri veya şiddet olayları veya boşanmalar adliye mekanizması içerisinde görülen davalar. Ama bir dert dinleme kurumu olduğumuz için bize gelip dert yanıyorlar. HSK'nın, Adalet Bakanlığı'nın mutlaka bu konuyu özel olarak ele alması gerekir.” dedi.

Komisyon toplantısında, Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak da Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kadın hakları alanında yaptığı çalışmalar hakkında sunum yaptı.

Türkiye'deki tüm çocukların kendilerinin doğrudan başvurabilecekleri bir yapı oluşturarak KDK çocuk “web” sitesi üzerinden çocuk başvurularını aldıklarını bildiren Tunçak, “Bu suretle kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının korunmasına ve gelir geliştirilmesine katkı sağlamaktayız. Türkiye’de 18 yaş altında ebeveyn veya vekil vasıtası olmadan çocuklardan direkt başvuru alan tek Kurumuz.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malkoç:Kadına, karşı, şiddetle, ilgili, , bir, akademi, kurulmalı,
cepheart
Yorumlar
Haber Yazılımı