Haber
13 Nisan 2020 - Pazartesi 23:28
 
Kulüpler Birliği'nden flaş açıklama
Kulüpler Birliği Vakfı, bugün gerçekleşen olağanüstü toplantı sonucunda şartlara göre alınan tavsiye kararlarını resmi sosyal medya hesabından açıkladı.
SPOR Haberi
Kulüpler Birliği'nden flaş açıklama

Kulüpler Birliği Vakfı, bugün gerçekleşen olağanüstü toplantı sonucunda şartlara göre alınan tavsiye kararlarını resmi sosyal medya hesabından açıkladı. Kulüpler Birliği'nin açıklaması şu şekilde: "Bugün gerçekleşen olağanüstü Kulüpler Birliği toplantısına istinaden hazırlanan açıklamayı kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız."

Yaşanan bu sürecin, sadece kulüplerimizin değil, Avrupa'nın tüm büyük ekonomilerine sahip liglerinin dahi mali durumları üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Kulüpler Birliği Vakfı olarak bu salgının Süper Lig üzerindeki etkilerini araştırmak üzere bir çalışma grubu kurulmuş ve bu çalışma grubunun hazırladığı rapor, tüm Süper Lig kulüp başkanlarımızla paylaşılmıştır. Hazırlanan bu rapora göre kulüplerimiz diğer tüm sektörlerde olduğu gibi finansal açıdan çok büyük zararla karşı karşıya kalmıştır. FIFA'nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı tavsiye kararları göz önüne alındığında aşağıdaki maddelerin kulüplerimiz tarafından uygulanmasnın uygun olacağı karara bağlanmıştır. Unutulmamalıdır ki, farklı mali yapı ve gelir kalemlerine shaip olan kulüplerimiz, birbirinden farklı şekilde ve durumdan etkilenmektedirler. Bunun için ortak oran belirlemek yerine FIFA'nın da tavsiye ettiği gibi her lig ya da kulüpler usulsa mevzuatı ve kendi ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak makul ve orantılı bir oran belirleyecek, bu doğrultuda ilk aşamada futbolcularla anlaşma yolunu tercih edecektir. Belirlenen indirim oranları, kulüpler tarafından tüm oyuncularına eşit şekilde uygulanacaktır. Kulüpler Birliği Vakfımızın toplantısında bugünkü şartlara göre alınan tavsiye kararları aşağıdaki gibidir: a. Kulüplerimiz içinde bulunduğumuz 2019-2020 sezonu futbolcu, menaerlik, teknik ekip v.b. sözleşmelerinde belirtilen ücretlerin yapılandırılması, uyarlanması ve dondurulması konusunda karşılıklı olarak mutabakata varmaya çalışacaklardır. b. Karşılıklı mutabakatın sağlanamaması halinde ligler tekrar başlayana kadar bu süreci kapsayan sözleşmeler ve alacaklar dondurulacak, oyunculara bununla ilgili tebligat gönderilecektir. c. Kulüplerin mevcut zarar hesaplamalarına göre yıllık ortalama 30 zarar uğradığı tespit edilmiştir. Liglerin akıbetinin belli olması ile her kulüp kendi zarar durumuna göre indirim rakamını uygulamaya koyabilecektir. Bakiye oyuncu ödemeleri ligler başladıktan sonra ödenmeye başlayacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kulüpler, Birliği'nden, flaş, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı