Haber
02 Mart 2019 - Cumartesi 12:03
 
İyi bir fotoğrafçılığı iyi bir fotoğrafçıyla konuştuk
Fotoğraf sanatçısı Nazım Taşlıgedik'le sizler için bir sohbet gerçekleştirdik..
SANAT Haberi
İyi bir fotoğrafçılığı iyi bir fotoğrafçıyla konuştuk

Öncelikle, röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sizi daha yakından tanımak adına bizlere kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

10 mart 1980 doğumluyum. Uzun yıllardan beri görsel sanatların çeşitli dallarına merakım olmuştur. Başlangıç noktam karakalem çizimlerim oldu, daha sonra fotoğraf çekmeyi sevdiğimi fark ettim ve bu yönde kendimi geliştirdim. Çizimde olduğu gibi insana hayal dünyasını yansıtmasını sağlıyor ve elbette sonsuz seçenekler sunuyor. Son yıllarda profesyonel olarak fotoğraf çekiyorum ancak bununla sınırlı kalmıyor yapmış olduğum editlerle anlatmak istediğim hikayeyi pekiştiriyorum. Moda fotoğrafçılığının yanı sıra ürün fotoğrafçılığı da yaptım. Son zamanlarda fotoğraflarımda masal tadında editler ve renk geçişleri yapıyorum, ama kabul ediyorum ülkemizin alışkın olmadığı bir tarzda ilerliyorum.

Sizi fotoğraf sanatına ilerlemeye yönelten etkenler nelerdi?

Daha rahat hareket sahası ve bir noktaya bağlı olmamak en büyük etkenlerdi, ve zamanla fotoğraf çekmek bir tutku haline geldi. Yukarıda belirttiğim gibi fotoğrafçılık sanatı editle birleştiği zaman kişiye sınırı olmayan dünyalar açıyor. Insanlar hayal kurmayı sever, ben de onlara bir şekilde o hayal dünyasının kapılarını açmaya çalışıyorum. Fotoğraflarınıza baktığımda beni en çok etkileyen şey, bazı fotoğrafların yağlı boya tablosu gibi olması. Işık, renk, açı, çektiğiniz modeller, uyguladığınız fikirler çok yaratıcı ve alışılmışın dışında. Çektiğiniz her fotoğraf bir öncekinden daha farklı ve bir sonraki fotoğraf için heyecan uyandırıyor… Öncelikle teşekkür ederim. Çektiğim her fotoğraf için çalışmalara 1 hafta öncesinden başlıyorum. Fikir üretme, doğru model, doğru ışık ve doğru açı ile çekimleri gerçekleştiriyorum. Çekim aşaması bittikten sonra editleme kısmına geçiyorum. En başta söylediğim fikir kısmına geri dönüyor ve fikirlerime uygun şekilde editliyorum.

Fotoğraf çekerken dikkat ettiğiniz unsurlar neler?

En önemli unsur ışık. Doğada portre çekiyorsanız ışığı iyi yönetmelisiniz. Bir çok fotoğrafçı doğada portre çekme konusunda çekimser ve korkak davranabiliyor. Bu süreci yönetemeyen birçok fotoğrafçı kendini stüdyoya kapatmakta ve aynı tarz fotoğraflar çıkarmaktadır. Işığı yönetmek birinci sırada ikinci sırada ise fikir ve çekeceğiniz mekan geliyor. Modelin de bu unsurlara uygun olması durumunda iyi bir iş kaçınılmazdır.

Kullandığınız modeller de sıra dışı kızıl pembe renkli kadın temasından çilli kadına ya da çıplaklığı bir arada kullanabiiyorsunuz model seçimlerinizde dikkat ettiğiniz husus nedir? Modelleriniz Türk mü?

Modellerimin büyük bir kısmı Türk. Model seçimlerinde öncelikle karakteristik bir yüz ve vücut yapısı sonrasında ise düşünülen konsepte uygunluk diyebilirim. Elbette ki cesarette büyük unsur. Türkiye’de nü poz vermek cesaret gerektiriyor.

Çekimlerinizde seksapalite ön planda…Profesyonel anlamda tanıtım vb çekimleriniz oldu mu olduysa ne tarz çekimlerdi kadın markaları vs miydi?

Türkiye’de seksepalitenin ön planda olduğu çalışmalar genelde hobi üzerine olanlardır. Birçok firmanın bu konuda katı kurallara sahip olduğunu biliyoruz. Büyük firmanın katolog çekimlerinde bulundum, bunun yanı sıra marka ürün tanıtımı çekimleri de gerçekleştirdim. Fakat “hobi” olarak yapılan işlerden aldığım keyif ve sonuç beni daha çok tatmin etmiştir.

Örnek aldığınız, etkilendiğiniz veya tarzı ile sizi kendine hayran bırakan fotoğraf sanatçıları var mı?

Özellikle Rus ve Ukrayna kökenli fotoğrafçılar beni etkiliyor. Bunların en başında David Dubnitskiy gelir.

Günümüzde fotoğraf sanatı ile uğraşan birçok insan var ve rekabet diğer sanat dallarında olduğu gibi çok fazla; fakat hangi dal olursa olsun sanatçı sıfatını kazanabilmek gerçekten çok emek isteyen bir süreç. Siz bu süreçte ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bize bu süreçten biraz bahsedebilir misiniz.

Sanat dallarının birçoğunda olduğu gibi başarıyı gölgeleme maalesef fotoğraf sanatı ile uğraşanlarda da var. Fotoğrafçılıkta bilenen en büyük zorluk eski ustaların tabuları yıkmak için verilen çaba diyebilirim. Altın oran bunların başında geliyor. Yapmış olduğunuz eserlerin başarısı sizi bir noktaya getirir diye düşünüyorum. Ortaya koyduğunuz somut eser sonucunda sanatçı kimliği ile anılırsınız. Süreç benim için devam ediyor diyebilirim.

Sizce bu dalda ilerlemek için bireyde hangi özelliklerin olması gerekiyor? Vermek istediğiniz tavsiyeler var mı?

Her işte olduğu gibi fotoğraçılıkta başarıyı getiren en büyük etken, istek ve arzudur. Bazı insanlar doğuştan yetenekli olabiliyor bazıları ise sonradan eğitim ve kendilerini geliştirerek bu sürece katılıyorlar. Doğuştan yeteneği olan insanlar daha hızlı adapte olabiliyor, lakin sonradan bu yönünü geliştirmek isteyenlerin sabırlı olmalarını ve profesyonel destek ile kendilerinin geliştirmelerini ancak bununla sınırlı kalmayıp bol bol ve her çeşit fotoğraf çekmelerini tavsiye ederim. Zaman geçtikçe ise ilk çektikleri fotoğraflarla yeni çektiklerini kıyaslamalıdırlar. Ortaya çıkan gelişim bir motivasyon aracıdır. Kişiyi daha iyi yapmaya daha fazla araştırmaya ve kendisini geliştirmeye itecektir. Son olarak da, ki bu her daim olmalıdır, iyi fotoğrafçıları incelemelerini tavsiye ederim.

Geçmişte gerçekleştirdiğiniz veya ileride gerçekleştirmeyi düşündüğünüz projeleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

Büyük bir masal konsepti hazırlığı üzerine çalışıyorum. İçinde nü model barındıran bir hikayeyi fotoğraflarla canlandırmak arzusundayım. Bu sürecin uzun soluklu ve etkili bir süreç olacağına eminim.

Çektiğiniz fotoğrafları ve sizi yakından takip etmek isteyenler size nereden ulaşabilir? ,

Aktif bir instagram kullanıcısıyım. Instagram’da yazılan tüm mesajlara dönüyor ve elimden geldiği kadar destek olmaya çalışıyorum. Instagram adresim: @nazim

Gelecekte fotoğraf sanatında kendinizi nerede görüyorsunuz?

Hedeflerim, önüzmüdeki yıllarda dünyanın belli ülkelerinde çalışmalar yapmak (Iskandinav ülkeleri ve Asya kıtası), yeni nesil fotoğrafçılığın olmazsa olmazı editlerimi tanıtmak ve eğitimleri için Türkiye turuna çıkmak. Ayrıca fotoğrafçılık üzerine dünya çapında organizasyonlara katılmak ise yine hedeflerimin arasındadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İyi, bir, fotoğrafçılığı, iyi, bir, fotoğrafçıyla, konuştuk,
Yorumlar
Haber Yazılımı