Haber
22 Nisan 2021 - Perşembe 15:29
 
İkizdere'de taş ocağı gerginliği
Rize’nin İkizdere İlçesi halkı, yapımına başlanacak olan taş ocağını önlemek için sabah saatlerinden itibaren vadi girişini kapattı. Köylüler, bölgeye gönderilen jandarmalar tarafından engellendi. Köylülerle, jandarmalar arasında zaman zaman arbede yaşandı.
BÖLGESEL Haberi
İkizdere'de taş ocağı gerginliği

Rize’nin İkizdere İlçesi halkı, yapımına başlanacak olan taş ocağını önlemek için sabah saatlerinden itibaren vadi girişini kapattı. Köylüler, bölgeye gönderilen jandarmalar tarafından engellendi. Köylülerle, jandarmalar arasında zaman zaman arbede yaşandı.

Tarım ve hayvancılık ile hayatlarını sürdüren köylüler, daha önceden de bu girişimi haber almışlar ve bölge idare mahkemesi aracılığı ile yürütmeyi durdurma kararı almışlardı. Ancak, doğal güzelliği, yaban hayatı ile dikkat çekici zenginlikte olan Cevizlik ve Gürdere köyleri arasındaki Eşkence Vadisine taş ocağı için iş makinelerinin geleceğini öğrenen köylüler yine harekete geçtiler.

Sabahın erken saatlerinde bölgeye giden ve sayıları 200’e yaklaşan köylüler jandarma engeli ile karşılaştı. Bölgeye iş makinelerini sokmak istemeyen vatandaşlara jandarma müdahale etti. Bölgede iş makinelerinin çalışmasına izin vermeyen köylüler, “Bizi aynı PKK yerine koydular. Jandarmayı başımızda nöbet tutturuyorlar. Devlet bana hayvan verdi, köyde durmam için. Ama ben ineklerime nerede bakacağım. Köye taşının diyorlar. Bu şartlarda ne yapacağız. Burada malımızın nöbetini tutuyoruz” diyerek yaşananlara tepki gösterdiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İkizdere'de, taş, ocağı, gerginliği,
cepheart
Yorumlar
Haber Yazılımı