Haber
16 Ocak 2021 - Cumartesi 10:46
 
Hamside av yasağı uzatıldı
Tarım ve Orman Bakanlığı on gün önce denizdeki hamsi boyunun ve et veriminin az olması sebebiyle avcılığı on günlüğüne durdurduğunu açıklamıştı.
BÖLGESEL Haberi
Hamside av yasağı uzatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı on gün önce denizdeki hamsi boyunun  ve et veriminin az olması sebebiyle avcılığı on günlüğüne durdurduğunu açıklamıştı.

On günlük sürenin sona ermesinin ardından Bakanlıktan yeni bir açıklama geldi.

Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nden bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Karadeniz’in ülkemiz karasularında bulunan hamsilerin halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde bir artış olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca mevcut hamsi sürüleri haricinde asgari avlanabilir boy uzunluğu ve et verimi kriterlerine uygun başka sürü girişi de olmamıştır. Bu nedenle; İstanbul Boğazı’nın tamamı ile Karadeniz’de İstanbul İli Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulma süresi 28 Ocak 2021 tarihi 00.00 saatine kadar uzatılmıştır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hamside, av, yasağı, uzatıldı,
cepheart
Yorumlar
Haber Yazılımı