Haber
21 Kasım 2019 - Perşembe 15:27
 
Gıda güvenliği millî güvenlik meselesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 3. Türkiye Tarım Orman Şûrası’na katılarak bir konuşma yaptı.
SİYASET Haberi
Gıda güvenliği millî güvenlik meselesi

18 Kasım’da başlayan şûra boyunca Türk tarımı ve ormancılığıyla ilgili son derece verimli, kapsamlı tartışmalar yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 yıl aradan sonra ‘Ortak Akıl Buluşması’ temasıyla düzenlenen şûrada sektörün tüm paydaşları görüşlerini, eleştirilerini ve geleceğe dair önerilerini özgür bir şekilde ifade etme imkânı buldu” diye ekledi.

Oluşturulan 21 ayrı çalışma grubunda, bitkisel üretimden hayvan sağlığına, desteklemeden gıda güvenliğine, orman hukukundan balıkçılık ve su ürünlerine, tarımda teknolojik dönüşüme kadar çok geniş bir yelpazede kısa, orta ve uzun vadeli stratejiler belirlendiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca ülkemiz tarım ve ormancılığını geliştirmek, sıkıntılarına çözüm bulmak için şûraya 50 binin üzerinde görüş iletildi. Bunun yanında 81 ilde düzenlenen toplantılara sektörle ilgili 7 bini aşkın insanımız katıldı. Bu özellikleriyle 3. Tarım ve Orman Şûrası, şimdiye kadarki en geniş katılımlı şûra olarak kayıtlara geçti” açıklamasında bulundu.

“GELİŞMİŞ ÜLKELER, GIDA GELECEKLERİNİ GARANTİYE ALMAK İÇİN OLAĞANÜSTÜ ÇABA HARCIYOR”

Verimli tarım alanlarının azaldığı, su kaynaklarının giderek kıtlaştığı, denizlerin kirlendiği, iklimlerin değiştiği, hava olaylarının öngörülemez hâle geldiği ürkütücü bir dönemin içinde olunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yeni dönemin alamet-i farikalarından birinin de toprağın, suyun, tarım alanlarının stratejik öneminin ve rekabetinin artması olduğunu hatırlattı.

“Geçtiğimiz asırda yer altı kaynakları için yürütülen mücadelenin aynısı, bugün tarım alanlarının ve su kaynaklarının kontrolü için veriliyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelişmiş ülkeler, gıda güvenliklerini ve geleceklerini garantiye almak için olağanüstü çaba harcıyor. Tarım arazisi ve su kaynakları bakımından zengin birçok Afrika ve Güney Amerika ülkesinin istikrarsızlıkla boğuşmasının sebeplerinden birisi budur. ‘Ambarın anahtarı kimin elindeyse, güç de onun elinde olur’ derler. Milletimizin gıda güvenliğini garanti altına almak, her ülke gibi Türkiye için de, bir millî güvenlik meselesi hâline gelmiştir. Temel tarım ürünlerinde dışa bağımlı olmak en az savunma sanayiinde dışa bağımlılık kadar tehlikelidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıtaların ve çıkar mücadelelerinin kesiştiği bir bölgede yer alan bizim gibi bir ülke için bu asla göze alınamayacak bir risktir. Tarım politikalarımızı işte bu gerçeklerin üzerine bina ediyoruz. Ülkemiz için güvenlik riski oluşturacak hiçbir adıma şimdiye kadar müsaade etmedik, asla da müsaade etmeyeceğiz” diye ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gıda, güvenliği, millî, güvenlik, meselesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı