Haber
29 Ocak 2020 - Çarşamba 10:34
 
Genç İletişimci Ödülü Trabzon'a
Bu sene Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Aydın Doğan Vakfı tarafından 30'uncusu düzenlenen "Genç İletişimciler "yarışmasının bir ödülü de Trabzon'a geliyor.
TRABZON Haberi
Genç İletişimci Ödülü Trabzon'a

Bu sene Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Aydın Doğan Vakfı tarafından 30'uncusu düzenlenen "Genç İletişimciler "yarışmasının bir ödülü de Trabzon'a geliyor. İletişim Fakültelerinde lisans öğrenimi gören öğrencilerin başvurusu ile gerçekleşen Genç İletişimciler Yarışması geleceğin, yenilikçi ,araştıran ve ilham veren medya liderleri olarak yetişmeleri amacıyla düzenleniyor.

Türkiye genelinde düzenlenen bu yarışma içeriğinde yazılı,görsel ,işitsel,reklam, halk ve İlişkiler ,internet yayıncılığı dallarında boy gösterirken 59 öğrenci projeleriyle adını final listesine yazdırdı.İşitsel dalda radyo programı ile adını final listesine yazdıran Araklı'lı öğrenci Şeyma Nur Erbay 4 Mart 2020 tarihinde İstanbul'da gerçekleşecek olan ödül töreninde Trabzon'un gururu olacak.Kendisine ulaştığımız Şeyma Nur ile kısa bir röportaj yaptık.İşte o röportaj:

Bize kendinden bahseder misin?

Şeyma Nur Erbay 1999 yılında Trabzonda doğdum ,Araklılıyız. 5 yaşıma kadar babamın görevi nedeniyle Gümüşhane de yaşadım. Daha sonra tayinini Araklı'ya istemesiyle birlikte bizde doğduğumuz topraklara geri dönmüş olduk. İlköğretimden liseye kadar gerçirdiğim eğitim sürecini Araklı ve Sürmene de tamamladım .Üniversite sınavlarının gelmesi ile birlikle küçüklükten beri hayalini kurduğum mesleği yapmak için çalıştım hala da çalışıyorum ,daha yolun başındayız hayat önümüzde birçok kapı açacaktır, kapalı olanlarda olacaktır elbette bu sebeple Allahtan hayırlısını dilemek ,önce çalışmak sonrada kadere razı olmak gerekir . Şuan Erciyes Üniversitesi, İletişim Fakültesi, radyo televizyon ve sinema 3. sınıf öğrencisiyim. Asıl hedefim iyi bir muhabir olmak. Küçükken gazeteleri karıştırır haber sunardım,kendi senaryolarımı yazar tiyatro yapardık. Kuzenlerimi toplar klip çekerdik zamanında eğlence olsun diye yaptığımız şeyleri  şimdi projelere döküyorum. Arkadaşım ile yaptığımız radyo projemiz ödüle layık görüldü  bunların üzerinde çalışıp daha da çoğaltmak birinci hedefim. İleride de Araklı mız  için belgesel ,kısa film üzerinde yoğunlaşmak istiyorum yaşadığımız coğrafyanın kıymetini bilmek onu tanımak ve tanıtmak gerektiğini düşünüyorum . Cennet gibi bir memlekette yaşıyoruz . Ülkem ve şehrim için faydalı bir vatandaş olmak istiyorum .

Eğitimde sizi iletişim okumaya iten sebep nedir?

En başta herkesin yeteneği doğrultusunda hareket etmesini ,yapacağı işi severek ve hakkını vererek yapması taraftarıyım. Sevdiğiniz işi yaparsanız başarıda yanında gelecektir. Ailem de bunu yapabileceğimin farkındaydı ve her zaman destekçim oldular Şimdi çizdiğim yolda ilerlemeye devam ediyorum . Seslendirmeler,radyo ve belgesel çalışmam mevcut . Başka bir bölüm okusaydım  bile mutlaka hobi olarak yine iletişim okurdum . Neden meslek olmasın dedim ,şimdi sevdiğim yerdeyim bu sebeple çalışmak da eğlenceli bir hâl alıyor. Umarım ilerisi için daha güzel sonuçlar bizi bekler .

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Aydın Doğan Vakfı tarafından 30'uncusu düzenlenen "Genç İletişimciler "yarışmasında ödüle layık görüldün bu serüveni bizimle paylaşır mısın? Türkiye’de radyo ve radyoculuk, sizde ne gibi çağırışımlar yapıyor?

Yaptığımız çalışmalar uygulamalı derslerimizin bir ürünüydü . Radyo ,televizyon  programı ,kurgu bunlar birer örnek istenilen çalışmayı kurallarına ve  üslubu uygun bir şekilde tasarlayıp notumuzu alıyorduk . İlan panolarında TRT'nin  Aydın Doğan Vakfının ve üniversitelerin düzenlediği yarışmaların ilanları asılır koridordan geçerken arkadaşlarımızla bunları baştan aşağıya süzerdik. Ders için bile olsa yaptığımız çalışmaları  çevreme dinletip görüşlerini sorardım eksiklerimi söylemleri için uyarır yeniden denemek isterdim onlardan da güzel tepkiler alınca yarışmaya katılmalıyız dedim. Elimizde bir proje vardı biz yeniden başka bir konu çerçevesinde yepyeni bir ürün ile yarışmaya katılmak istedik arkadaşımla birlikte ortak bir çalışma hazırladık sunumunu ben yaptım .Hazırladığımız projeyi yükledik geriye süreci takip etmek ,beklemek kaldı. Fındık toplarken bile gördüğüm herkese dinlettim aradan epeyce zaman geçti bir akşam üstü arkadaşım arayıp finalist listesinde adımızın olduğunu söyleyince çok mutlu oldum .Bir sonraki çalışmalar içinde ilham verici oldu . Kalemi elime aldım kaldığım yerden devam ediyorum .

  Profesyonel anlamda Radyoculuk deneyiminiz oldu mu?

  Hayır ,henüz öğrenciyim çalışmalarım okul içerisinde devam ediyor. Böyle bir fırsatım olursa değerlendirmekten mutluluk duyarım . İnsanlara seslenmek ,kulaklarına misafir olmak ,onlarla bir şeyler paylaşmak güzel bir duygu .

Kaynak: (G61) - Güncel61 Editör:
Etiketler: Genç, İletişimci, Ödülü, Trabzon'a,
Yorumlar
Haber Yazılımı