Haber
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 20:00
 
Fındık Hasat Şenliği Gerçekleştirildi
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Trabzon Ticaret Borsası (TTB) iş birliğinde uygulanan "Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma" projesi kapsamında oluşturulan örnek fındık bahçelerinden Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesi'nde "Ekonomik Fındık" hasadı töreni yapıldı.
TRABZON Haberi
Fındık Hasat Şenliği Gerçekleştirildi

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Trabzon Ticaret Borsası (TTB) iş birliğinde uygulanan "Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma" projesi kapsamında oluşturulan örnek fındık bahçelerinden Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesi'nde "Ekonomik Fındık" hasadı töreni yapıldı. Törene Trabzon Valisi İsmail USTAOĞLU, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret AKTAŞ, Yomra Kaymakamı Hasan BALCI, Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit GÜLBAY,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla ATAMAN, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin GENÇ, Yomra Belediye Başkanı Mustafa BIYIK, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin ASLANTÜRK, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp ERGAN, bölge illerin oda başkanları, siyasi temsilciler, diğer ilgililer ve çok sayıda çiftçi katıldı.

 

Hasat töreninde konuşma yapan Vali USTAOĞLU, "Bugün burada benim için de çok anlamlı bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Üretici bir ailenin evladı olarak aranızda bulunmaktan mutluyum. Hayatımızda önemli bir yeri olan fındık bölgede 600 binin üzerinde ailenin geçim kaynağıdır. Ancak bir geçim kaynağının da ötesinde önemli yeri vardır. Ülkemizin farklı coğrafyalarından gelen insanımızın kaynaşmasına sebep olmaktadır. Fındığın hayatımızdaki yeri çok farklıdır. Hem üretiminin hem de bu ürünün kalitesinin arttırılması gerekiyor. Fındıkta verim ve kalitenin arttırılmasına yönelik başlatılan çalışmaları çok önemli ve anlamlı buluyorum. Bu örnek çalışmalar hem fındıktaki kaliteyi hem de miktarı arttıracağı gibi ülkenin pazar gücünü de daha da sağlam kılacaktır. Fındık alımında TMO'nun devreye girmesi de çok önemlidir. Bütün bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret AKTAŞ konuşmasında; "Fındık Karadeniz için çok önemli bir üründür. Fındık Ülkemize 2 milyar dolar girdi sağlamaktadır. Bu projenin uygulanmasından çok memnunuz. Bu projeler sayesinde Ülkemize giren döviz girişini arttırmış olacağız. Çalışmalarından ötürü emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat HİSARCIKLIOĞLU yaptığı konuşmasında Fındıkta verimin arttırılmasının önemine vurgu yaparken, "Fındık Karadeniz'e bereket getiren bir ürün, değerini bilmeliyiz. Bu projenin çok önemli olduğunu biliyorum ve bu proje ile verim ve kaliteyi arttırarak ihracat gelirimizi de arttırmış olacağız. Fındık üretiminde birinci biz isek fındığın Türkiye Ürün İhtisas Borsasında fiyatını da biz belirleyeceğiz. Ayrıca Cumhurbaşkanımız fındık hasadından önce fiyatı 17 lira açıklayarak TMO'yu da devreye sokarak üreticimizin yüzünü güldürdü. Hem yüksek fiyat, hem de yüksek rekolte sayesinde bereketli bir sezon geçireceğiz. Bu çalışmayla daha çok ve daha kaliteli üretim elde etmenin yolunu açacağız" diye konuştu.

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin ASLANTÜRK konuşmasında "Türkiye Dünya fındık üretim alanı ve miktarı bakımından birinci sırada yer almaktadır. Yıllık fındık ihracatından 2 Milyar doların üzerinde bir girdi sağlanmaktadır. Böyle projelerle birlikte hem verimi hem de kaliteyi artırarak bu girdinin 5 Milyar dolar seviyelerine kadar çıkacaktır. Bugün burada 2003 yılında yola çıktığımız bu çalışmanın ne denli doğru bir çalışma olduğunu görüyoruz. Ne kadar çok fındık üretirsek o kadar çok kazanırız." dedi.

Törende konuşma yapan Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp ERGAN, "Bugün fındıkta yakın bir gelecekte üreticisinden ihracatçısına kadar herkese kazandıran, ülkemize ise milyarlarca dolar döviz girmesini sağlayan bir projenin ürünlerini toplayacağız. Bu vesile ile fındıkta verim ve kaliteyi arttırma projesine destek veren herkese ve çiftçilerimize teşekkür ediyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından temsili fındık hasadı gerçekleştirildi.

Kaynak: (G61) - Güncel61 Editör: Güncel61 Trabzon Haber
Etiketler: Fındık, Hasat, Şenliği, Gerçekleştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı