Haber
11 Ocak 2021 - Pazartesi 15:42
 
Facebook ve Whatsapp geri adım atmadı
Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlattı ve paylaşılması zorunluluğunu durdurdu. Kurul, “4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır” ifadesini paylaştı.
TEKNOLOJİ Haberi
Facebook ve Whatsapp geri adım atmadı

Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlattı ve paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.  Kurul, “4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır” ifadesini paylaştı.

WhatsApp'ın Facebook ile veri payşalımı ile ilgili kararından vazgeçmediğini duyurduğu dakikalarda, Rekabet Kurulu, resen soruşturma başlattığını açıkladı. WhatsApp'in kararının ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini göz önüne alarak veri paylaşımı zorunluluğunu durdurma kararı aldığını bildiren Rekabet Kurulu'nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır. Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Facebook, ve, Whatsapp, geri, adım, atmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı