Haber
18 Mart 2020 - Çarşamba 22:56
 
Evde kalma 3 hafta ile sınırlı kalabilir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde 3 saat 50 dakika süren Koronavirüs Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrasında konuştu. Erdoğan Türkiye’nin koronavirüse karşı 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye aldıklarını söyledi ve ekonomi paketini açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Evde kalma 3 hafta ile sınırlı kalabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde 3 saat 50 dakika süren Koronavirüs Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrasında konuştu. Erdoğan Türkiye’nin koronavirüse karşı 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye aldıklarını söyledi ve ekonomi paketini açıkladı.

20 BİN SÖZLEŞLMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILDI, SINAVLAR ERTELENEBİLİR

Erdoğan’ın okulların tatil edilmesiyle ücretli tartışma konusu olan 20 bin sözleşmeli öğretmenin atamasının yapıldığını söyleyerek, liselere ve üniversitelere giriş sınavlarının ertelenebileceğini ifade etti: “Birileri farklı şeyler söyleyebilir, bizim bütün hedefimiz insan hayatıdır. Altyapısı uygun mesleki teknik ve anadolu liselerimizi dezenfektan ve cerrahi maske yapabilecek hale getirdik. Haziran ayında yapılacak sınavların soru hazırlığı da tatil süreleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Bu sınavları ileri bir tarihe ertelemeyi de gündemimize alabiliriz. Bu vesileyle bugün 20 bin öğretmenimizin atamasını gerçekleştirdiğimizi paylaşmak isterim.”

‘EVDE KALMAYI 3 HAFTA İLE SINIRLI TUTABİLİRİZ’

Erdoğan hızlı sonuç veren koronavirüs testlerinin yapıldığı laboratuvar sayısını 4'ten 16'ya çıkarılması kararını verdiklerini belirterek, eğer açıklana tedbirlere uyulması halinde evde kalma süresini 3 hafta ile sınırlı tutulabileceğini açıkladı: “Kimse bencilliği veya özensizliği sebebiyle toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir. Dünyadaki diğer ülkeler gibi Türkiye'deki tedbirler de salgın riski ortadan kalkana kadar geçici olarak uygulanacaktır. Açıklanan tedbirlere hassasiyetle riayet edersek evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz.”

Erdoğan’ın koronavirüse karşı aşı çalışmalarının sürdüğünü belirtti:  “Kovid-19'a karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarını da devam ettiriyoruz. Ar-Ge çalışmalarını yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tüm araştırmacıları bir araya getirdi. Önceki gün Almanya Fransa İngiltere liderleriyle, dün de İtalya Başbakanı ile yaptığım görüşmede ülkemizin onlara yapabileceği katkıları ele aldık. Salgın ilk başladığında Çin'e de destek vermiştik. Türk Hava Yolları hem dünyanın çeşitli yerlerdeki vatandaşlarımızın ailelerine kavuşturulması ve kargo hizmetlerinde çok büyük gayret gösterdi. THY'ye de gereken desteği vereceğiz.”

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Evde, kalma, 3, hafta, ile, sınırlı, kalabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı