Haber
23 Nisan 2019 - Salı 21:33
 
Eski Trabzonspor'luya tazminat
Hamit ve Halil Altıntop kardeşlerin milli takımda oynamalarından dolayı adlarına primlerin yatırılması için 2005 yılı içerisinde bir bankanın Etiler Şubesi'nde hesap açılmıştı.
TRABZONSPOR Haberi
Eski Trabzonspor'luya tazminat

Hamit ve Halil Altıntop kardeşlerin milli takımda oynamalarından dolayı adlarına primlerin yatırılması için 2005 yılı içerisinde bir bankanın Etiler Şubesi'nde hesap açılmıştı. İki kardeşin hesaplarından 1 milyon liranın üzerinde para çekildiği belirlenmiş, milli oyuncular savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 3 şüpheli hakkında Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılama başlatılmıştı.

Diğer taraftan İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuran Altıntop kardeşler, söz konusu bankadan tüm zararlarının giderilmesini talep etmişti. Hamit ve Halil Altıntop kardeşler dava dilekçesinde, milli takımda oynarken hak ettiği ve edeceği primlerin yatırılması için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 2005 yılında bir bankanın Etiler şubesinde hesap açıldığını ve o tarihten 2007 yılının sonlarına kadar hak edilen primlerin bu hesaba yatırıldığını belirtti. "

İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda mahkeme, Hamit Altıntop'un 307 bin 400 lira, Halil Altıntop'un 120 bin 150 lira zararının bulunduğunu tespit etti. Mahkeme, "Bankaların Türkiye'de hükümetçe imtiyaz sureti ile verilen bir işi yapan ticari müesseseler olarak ödeme yaparken gereken dikkat ve özeni göstermek zorundadırlar. Bu konuda hafif kusurlu davranışlarından dahi sorumludurlar" kararına vardı.

Mahkeme heyeti, davacı tarafın kusurlu olmadığına ve şu an farklı bir isimle faaliyet gösteren bankanın zararın tümünden sorumlu olduğuna hükmetti. Mahkeme kararında, "Davacılara ait mevduat hesabında gerçekleştirilen işlemler telefon bankacılığı üzerinden yapılan mesafeli işlemlerdir. Çağrı merkezi ile yapılan telefon görüşmeleri sırasında duraksamalar yaşanmasına, yanlış cevaplar verilmesine rağmen işleme devam edildiği çözümü yapılan ses kayıtları ile sabittir. Bu durumda davalı bankanın müşteri tanıma yönteminde zafiyetinin mevcut olduğu kabul edilmiştir. Tüm bu sebeplerden dolayı davacılara kusur atfedilemeyeceği ve davalı bankanın davacıların zararının tümünden sorumlu olduğu kabul edilmiştir" denildi. 31 ayrı EFT ile hesapları boşaltılan milli takım oyuncularının mevduata uygulanan azami faiz ile dolandırılan paralarının bankadan tahsil edilerek kendilerine verilmesine karar verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eski, Trabzonspor'luya, tazminat,
Yorumlar
Haber Yazılımı