İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Özal itirafı
Özal itirafı
Alan formayı kaptı
Alan formayı kaptı
Haber
28 Mart 2020 - Cumartesi 12:33
 
Eski KTÜ’lü Prof’dan Corona ümidi
Karadeniz Teknik Üniversitesi’de de akademisyenlik yapmış olan sosyal medyadan açıkladı
SAĞLIK Haberi
Eski KTÜ’lü Prof’dan Corona ümidi

Trabzon’lu Prof.Dr. sosyal medyadan açıkladı

Aylardır dünya gündemine oturan ve binlerce kişinin enfekte olmasına binlerce kişinin de hayatını kaybetmesine sebep olan Corona virüs hızla yayılan vakalar ile ölümlerle birlikte Türkiye'de de gündem oldu.Alınan kararların yanı sıra yerli aşı ya da tedavi yöntemi için de çabalar sürüyor.

 

Trabzon'lu akademisyen Ercüment Ovalı sosyal medya hesabından bir müjde verdi ve 6 Nisan tarihi itibariyle Corona ile ilgili önemli bir denemeye başlayacaklarını açıkladı.İşte o açıklama

1961 yılında dünyaya gelen Doktor, Bilim Adamı Hematoloji uzmanı Ercüment Ovalı Kırklareli Babaeski doğumludur. Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlamış ardından 19 Mayıs Üniversitesinde iç hastalıkları ihtisası, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde ise Hematoloji üst ihtisasını tamamlamıştır. 2009 yılına kadar KTÜ'de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmalar gerçekleştirmiş aynı zamanda Türkiye'nin ilk hücre işlem labaratuvarını açmıştır. Henüz 38 yaşında iken Profesör ünvanını almıştır. Günümüzde özel bir hastanenin Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve aynı hastanen Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevini sürdürmektedir. GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını yapmaktadır. 2017 yılında Amerika'dan Kan ve kök hücreden yapay deri üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı için, En İyi Deneysel Araştırma ünvanı ödülü verilmiştir. Türkiye'de Hücre Laboratuvarı olarak GMP ruhsatını aldıran tek kişi olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı buluşları ile dünyaya adını duyurmayı başarmış çalışmaları ile ilklere imza atmaya devam etmektedir. 2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü'nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin'deki askerlerimiz adına aldığını ve ödülü Mehmetçiklerimize adadığını açıklamıştır.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Eski, KTÜ’lü, Prof’dan, Corona, ümidi,
Yorumlar
Haber Yazılımı