Haber
08 Ocak 2020 - Çarşamba 14:22
 
Emrah Ece’nin İlk Kitabı “Bozkır Hikayeleri” Raflarda
Emrah Ece’nin ilk kitabı Bozkır Hikayeleri raflardaki yerini aldı. Yıllardır sosyal medyada ve birçok platformda hikayeleriyle büyük bir okur kitlesine ulaşan Emrah Ece’nin ilk eseri, Ötüken Neşriyat etiketiyle okurlarla buluşacak.
KÜLTÜR Haberi
Emrah Ece’nin İlk Kitabı “Bozkır Hikayeleri” Raflarda

“Hikâyelerin ardından bozkırlara uzanan bir serüven…”

Emrah Ece’nin ilk kitabı için Yedikuleli Mansur ve Istrancalı Abdülharis Paşa’nın yazarı Mehmet Berk Yaltırık da bir tanıtım yazısı kaleme aldı. Meddahlık geleneğinin tarihe karışmasına karşın yeni platformlarda yeni hikaye anlatıcılarının ortaya çıktığının ve Emrah Ece’nin de bu isimlerden biri olduğunu söyleyen Yaltırık’ın “Bozkır Hikayeleri”ni şu cümlelerle anlatıyor:

“Hikâyeler tılsımını kolay kolay yitirmezler. Zaman ve zemin dönüştükçe var olurlar,farklı ağızlarda ve formlarda yaşarlar.
Yazılı edebiyatın ilham kaynağı olan halk anlatılarıyla birlikte varlıklarını sürdürürler. Söylence, mit, efsane, rivayet, masal…
Türlü biçimlerde tekrar tekrar vücut bulurlar. Günümüzün eğlenceleri ve meşgaleleri dahi kolay kolay alt edemez anlatıları. Bir elektrik kesintisinde kıpırdanırlar yahut hikâye anlatılması gerekmişse aniden dökülüverirler belleğin heybesinden.

Kahvehane köşelerinin meddahları tarihe karışsa da, tiyatrolarda, sokaklarda hatta sosyal medyada yeni yeni hikâye anlatıcıları, masal anlatıcıları peyda olmaya devam ediyor. Emrah Ece de onlardan birisi. Hikâyenin, anlatının alamet-i farikası ağızdan ağıza aktarılırken aktaranın beğenisinden, dimağından süzülmesi, yeniden şekillenmesidir. O da denk geldiği, duyduğu yahut okuduğu hikâyeleri, anlatıları, söylenceleri kendi üslubuyla başka kulaklara, gözlere aksettiriyor.

Söylencelerin, hikâyelerin ardından bozkırlara, Kaf Dağı’nın ötesindeki diyarlara uzanan bir serüven okurlarını yahut “maceracılarını” bekliyor…”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emrah, Ece’nin, İlk, Kitabı, “Bozkır, Hikayeleri”, Raflarda,
Yorumlar
Haber Yazılımı