Haber
16 Şubat 2021 - Salı 18:36
 
Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti
Psikolog- yazar Doğan Cüceloğlu, Beşiktaş'taki evinde ölü bulundu.
GÜNDEM Haberi
Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti

Psikolog- yazar Doğan Cüceloğlu, Beşiktaş'taki evinde ölü bulundu. İlk belirlemelere göre, Cüceloğlu, evinde düşüp kafasını yere çarpma sonucu öldü.

Psikolog Doğan Cüceloğlu için yetkililer şu an evinde araştırma yürütüyor. İlk belirlemelere göre, 83 yşındaki Cüceloğlu, düşerek kafasını çarparak sonucu yaşamını yitirdi.

DOĞAN CÜCELOĞLU KİMDİR?

Cüceloğlu, 1938 yılında Mersin Silifke'de, bir ailenin 11'inci çocuğu olarak dünyaya geldi. Ankara ve Kırklareli'nde liseyi bitirip İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu.

ABD'de Illinois Üniversitesi'nde Bilişsel Psikoloji doktorasını tamamladı. Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi'nde görev yaptı. Fulbright bursu ile Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene çalıştı.

Kırktan fazla bilimsel makalesi yayımlanan bir psikolog ve çeşitli topluluklara bilimsel psikoloji çerçevesinde gelişim seminerleri sunan bir iletişim psikolojisi uzmanı olan Cüceloğlu, 1980-1996 yılları arasında ABD'deki Fullerton şehrinde California Eyalet Üniversitesi'nde görev aldı.

1996'dan bu yana Türkiye'de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenledi. 1990'dan bu yana kitaplarını Türkçe olarak yayınlayan Cüceloğlu, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar kaleme adı. Yıldız Cüceloğlu ile evli olan uzman psikolog Doğan Cüceloğlu'nun Timur adında da bir oğlu bulunuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğan, Cüceloğlu, hayatını, kaybetti,
cepheart
Yorumlar
Haber Yazılımı