Haber
16 Ağustos 2019 - Cuma 09:22
 
Dilara Güler:Kimseye benzememek güzel
Manken Dilara ile sizler için röportaj yaptık
MAGAZİN Haberi
Dilara Güler:Kimseye benzememek güzel

Bize kendinden bahseder misin?

8 kasım 1997'de Konyada doğdum. Yani 22 yaşıma birkaç ay kaldı ve Akrep burcuyum. Boyum 178... Uslu ve kendi halinde bir çocuktum. Eğitim hayatım Konyada geçti ama çocukluğumdan beri çok fazla seyahat ediyorum.
Pek yerinde duran biri değilim çünkü çabuk sıkılan bir yapım var. Lise biter bitmez sınava girdiğimde İstanbulda bir üniversite kazanıp oraya yerleştim.

Mankenlik mesleğine giriş hikayen nasıl?

Tek başıma yaşayıp okuyordum. İstanbula önceden de çok gidip geldiğim için bir arkadaş çevrem vardı. Boş kalan zamanım çok oluyordu ve evde yalnız çok sıkılıyordum. Arkadaşlarım hatta yeni tanıştığım insanlar bile dış görünüşüme bakınca "model olmalısın" diyorlardı.Daha ikinci ayımda iyi bir araştırma yapıp en güvenilir modellik kurslarından birine yazıldım. Orada çok iyi bir eğitim aldım. Eğitim veren kişi yani hocamız zaten Koreograftı eğitim bitmeden kendimi defile de bulmuştum ve bambaşka bir duyguydu.

Mankenliğin zor yanları nelerdir?

İlk başlarda üstümde çok baskı olduğunu hissediyordum. Sürekli kilo vermem gerektiğini vs şeyler düşünüyordum. Ve bu çoğu modelde olan bir his. Fastfood yedikten sonra normal insanlardan iki üç kat daha fazla suçluluk hissetmek mesela :D Defilelere çıktıkça ilerlemiş yani bizdeki tabiriyle kilometre yapmış oluyorsun, ben de aynı şekilde biraz defilelere ve fotoğraf çekimlerine katıldıktan sonra bir süre ara vermeye karar verdim. 
Ailemin ve arkadaşlarımın yanında bir süre tatil yaptıktan sonra kendime geldim fazlalıklarımdan da kurtulmuştum. Sonra bir baktım ki yine bir defiledeyim. Meslek olarak modelliği gerçekten seviyorum ama bazen psikolojik ve fiziksel olarak çok yorucu olabiliyor. Dışarıdan bilmeyen insanlar iki adım atıp birkaç poz veriyorsunuz ne güzel diye düşünebiliyor ama 12 saat moda haftasında çalışıp yorgunluktan komaya giren ve iki gün komada kalıp ölen model de var. Özellikle moda haftaları çok yorucu oluyor. Geçen haftalarda Cappadocia moda haftasındaydım ve bittiğinde bünyemde bitmişti kendimi aile evine attım ve dinlenme moduna geçtim.

Vücudunda en beğendin yer neresi?

Özellikle beğendiğim bir yer bilmiyorum sürekli değişiyor bazı anlar bacaklarımı bazen gözlerimi veya başka yerlerimi beğenebiliyorum. Şu an en sevdiğim kemik 
yapım diyebilirim köprücük ve leğen kemiklerim aşırı çıkıklar. Leğen kemiklerim çıkık ve göbek bel yapım ince olduğu için kum saati gibi görünüyor.

Estetik ameliyata bakışın nedir? Hiç yaptırdın mı ya da yaptırmayı düşündüğün yer var mı?

Bence doğal güzellik ve kimseye benzememek daha güzel. Çünkü estetik ameliyatla istenilen şeyler hep aynı küçük burun, kalın dudaklar,büyük göğüsler ve daha fazlası.Bu yüzden de herkes birbirine benzemeye başlıyor veya doğallığını kaybedebiliyor. Ama doğal bir şekilde yaptırıp çok güzelleşen de var. Bence tamamen kişinin kendi isteği ve iradesine kalmış kendini nasıl iyi hissediyorsa öyle hareket etmeli kimseye söz hakkı düşmez. Benim çok küçük yaşta ve ergenliğimde iki kere kırdığım ve 15 yaşındayken migrenime bu kırık ağrısının çok etki ettiği için yaptırdığım burnum var. Hem KBB cerrahı hem de estetik cerrah girmişti.Kırıklarımdan dolayı ameliyat uzun sürdü hatta yapay kıkırdak eklendi burun deliğimin birine o yüzden hala da eşit değil. Tekrar yaptırmayı ise asla düşünmüyorum.

Katıldığın ünlü tasarımcıların defileleri var mı?

Tabi ki var ilki Mercedes benz fashion weekte Mert Erkanın defilesiydi o zamanlar çok yeniydim ve çok heyecanlanmıştım ama gayet güzel geçmişti. Bence hala çok yeniyim ama şimdiden Çiğdem Akın, Songül Başar, Ertan Kayıtken, Fakhriya Khalafova gibi  isimlerle çalıştım Özlem Süer'in tasarımlarıyla çekim yaptım.Diğer model arkadaşlarım kadar koşturamıyorum okul yüzünden geçtiğimiz iki fashion week haftasının cast yani seçmelerini kaçırdım bu yaz sonu olacak olana kesin katılacağım ama.


Size göre güzellik kavramını açıklar mısınız

Güzellik kesinlikle kişiye özel ve değişken. Benim çok beğendiğim kişilere çirkin diyen birileri olabiliyor veya tam tersi. Güzellik algısı bence daha çok psikolojik ve bilinçaltımıza kazınan şeylerle ilgili.

Kendinizi güzel mi seksi mi nitelersiniz?

Sanırım tamamen ruh halime göre değişken ama bir şey seçmek zorunda kalsam güzel veya seksiyi değil "vahşi" yi seçerdim. Bence en tatlı anımda bile "vahşi" görünen bir tarafım oluyor.


Mankenlikte hedefleriniz nelerdir?

Yurtdışında da çalışmak istediğim çok fazla marka veya tasarımcı var. Yurtdışından görüştüğüm birkaç ajans var ama acele etmiyorum. İtalya veya Amerika'ya gidip orada mesleğimi yapmak benim için şu anlık hedef ve aslında hedefime ulaşmak için sadece uçak biletine ve bir miktar paraya ihtiyacım var yani aslında bu kadar basit. Ve kesinlikle gelecek sene için düşündüğüm bir hedef. 


Ailenizin mankenliğe bakış açısı nasıl?

Annem de babam da bana bu konuda çok güveniyorlar. O yüzden iş seçerken çok fazla şeyi birden düşünüp seçim yapıyorum. Bugüne kadar bir sürü klip,çekim veya rol teklifi geldi ama bana bişey katmayacağını veya ilerde pişman olacağım işlerden katı bir şekilde uzak duruyorum. Daha yeni yeni klip çekimlerini onaylamaya başladım çünkü gelen teklifler benim için uygundu. Babam da annem de işlerimi arkadaşlarına ve çevrelerine övünerek beğenerek gösteriyorlar. Bu çok hoşuma gidiyor. Ailesinin desteği olmadığında çok yanlış yerlere sürüklenen insanlar olabiliyor. O yüzden aile desteği  bence çok önemli. Ama ben de hep onları düşünerek hareket ediyorum. Karşılıklı güven ve saygıyla alakalı.


Aşk hayatını nasıl hayatınızda birisi var mı?

Hayatımda birisi yok çünkü bence fazla seçici ve zor birisiyim. 

Yoksa ilerde sevgiliniz mesleğinizi bırakmanızı istese kararınız ne olur?

Dediğim gibi bu kadar seçiciyken birlikte olduğum kişinin mantıklı bir düşüncesi vardır gibime geliyor, oturup konuşurum belki de yorulmamı falan istemiyordur çünkü gerçekten yorucu veya ona zaman ayıramadığım için böyle bişey istemiş olabilir. Kısacası uzun süreden sonra birini sevmiş ve hayatıma almışken kaybetmek istemem. Ama son karar bende biter

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dilara, Güler:Kimseye, benzememek, güzel,
Yorumlar
Haber Yazılımı