Haber
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 16:14
 
Denizde avcılık denetimleri hız kesmiyor
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Su Ürünleri Denetim ekipleri koruma kontrol faaliyetlerine karaya çıkış noktaları, nakil güzergahları, toptancı hali ve perakende satış yerlerinin yanı sıra denizde de devam ediyor.
TRABZON Haberi
Denizde avcılık denetimleri hız kesmiyor

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Su Ürünleri Denetim ekipleri koruma kontrol faaliyetlerine karaya çıkış noktaları, nakil güzergahları, toptancı hali ve perakende satış yerlerinin yanı sıra denizde de devam ediyor. Yapılan denetimlerde ekipler Su Ürünleri tebliği ile getirilen düzenlemeler ile ilgili hususları kontrol edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü Cahit GÜLBAY Sürdürülebilir avcılık için su ürünleri denetimlerini önemsediklerini belirterek özellikle 15 Nisan tarihinde başlayan ve 15 Haziran tarihine kadar devam edecek olan Kalkan Balığı av yasağına aykırı şekilde avcılık yapmak üzere denize bırakılan yaklaşık 5000 metre 5 takım ağa el konulduğunu ağlarda bulunan ve hala canlı olan balıkların denize bırakıldığını belirtti. Tespiti yapılan ağların ağ göz açıklıklarının da tebliğ sınırlarının altında olduğunu belirten Gülbay yasak dönemin sona ermesi ardından alınacak olan avcılık izin belgesi ile birlikte göz açıklığının 400mm.’den küçük olmayan ağ ile kalkan balığı avcılığının yapılabileceğini belirtti.

İl Müdürü Cahit GÜLBAY Yapılan denetimlerde tebliğin 47.maddesinde yer alan Uzatma ağı, parekete gibi pasif av araçlarının görülebilir yerlerine balıkçı gemisinin plaka ve isminin yazılma zorunluluğu konusunda balıkçıların göstermiş olduğu hassasiyete teşekkür etti.

Cahit GÜLBAY   Trabzon ili balıkçılarına   hükümlerine uyma noktasında gösterdikleri özen için teşekkür ederek sürdürülebilir avcılığın gelecek nesillere bir borcumuz olduğunu söyledi.                              

Kaynak: Editör:
Etiketler: Denizde, avcılık, denetimleri, hız, kesmiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı