Haber
15 Nisan 2020 - Çarşamba 15:51
 
Balık av yasağı başladı
1 Eylül 2019 tarihinde başlayan su ürünleri avcılık sezonu bugün itibariyle gırgır ve trol av araçları kullanan balıkçı gemileri için sona erdi.
BÖLGESEL Haberi
Balık av yasağı başladı

1 Eylül 2019 tarihinde başlayan su ürünleri avcılık sezonu bugün itibariyle  gırgır ve trol av araçları kullanan balıkçı gemileri için sona erdi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2019-2020 balıkçılık av yasağının 15 Nisan tarihi itibariyle başladığını belirterek, av sezonun mezgit, kalkan, hamsi, istavrit, sardalya ve çaça gibi balık avcılığı açısından verimli geçtiğini ve su ürünleri sektörünün geçen yıl bir milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle 31 Ağustos 2019 gecesi, 'vira bismillah' denilerek açılan balıkçılık av sezonunun, tüm denizlerde trol ve gırgır ağları ile avcılığın bugün itibariye sona erdiğini belirtti.

Göçmen balık avcılığının, balığın biyolojisi ve su sıcaklığı gibi çevresel faktörlerin etkisiyle yıldan yıla farklılık gösterdiğine dikkati çeken Pakdemirli, sezonun mezgit, kalkan, hamsi, istavrit, sardalya ve çaça gibi balıkların avcılığı açısından verimli geçtiğini ifade etti.

Bakan Pakdemirli, deniz ve iç su kaynaklarını koruyarak su ürünleri avcılığının sürdürülebilir işletilmesini sağlamak amacıyla Su Ürünleri Kanunu'nda değişiklik yapıldığını ve bu sayede yasadışı avcılıkla etkin mücadele edildiğini söyledi.

Edinilien bilgiye göre Trabzon il genelinde 2019-2010 su ürünleri avcılık sezonunda yaklaşık 1500 denetim yapıldığı ve bu denetimlerin yaklaşık 40'ında mevzuata aykırılık tespit edilmesi sebebiyle idari yaptırım uygulandığı öğrenildi.Aykırılığı tespit edilen ürünlere ve av araçlarına el konulduğu ifade edildi.

İletişime geçtiğimiz Trabzon'lu gırgır gemisi kaptanları da sezonun palamut ve istavrit avcılığında kısır geçtiğini belirterek Karadeniz'de hakim olan hamsinin de eskiye oranla az av verdiğini belirttiler.Yasağın tarih olarak bu gece itibariyle başlamasına rağmen yaklaşık bir aydır kademeli olarak av miktarının düşmesiyle gemiler yavaş yavaş limana bağlanmıştı.Bundan sonra vatandaşlarımız yetiştiricilik ürünleri ile balık ihtiyacını karşılayacak dediler.

Kaynak:

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Balık, av, yasağı, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı