Haber
22 Ekim 2020 - Perşembe 21:01
 
Altın fiyatları bugün rekor kırdı
Ons altın (22.10.2020) bugün dünkü kazançlarını sildi, ancak gram altın onstaki düşüşe karşın merkez bankasının faiz artırmaması ve dolar kurunun da rekor tazelemesi ile 491,543 TL’ye çıkarak rekor kırdı.
EKONOMİ Haberi
Altın fiyatları bugün rekor kırdı

Küresel tarafta ons fiyatında ABD’de merakla beklenen teşvik paketi etkili oluyor.ABD’de teşvik paketinde görüşmelerin hala bir netlik kazanmaması, seçim öncesi beklentileri de zayıflatmaya başladı. Meclis ve hükümet arasındaki görüşmelerde taraflardan gelen iyi açıklamalar piyasalarda beklentileri kuvvetlendirirken negatif ifadeler ise seçim sonrası olasılığına neden oluyor. Son günlerdeki haber akışı ve özellikle Trump’ın uzlaşmacı açıklamaları ek teşvik paketinin seçimden önce geçeceği beklentisini artırdı bu da dolar göstergesinin Eylül sonrası en düşük seviyeye gerilemesine neden oldu. Dolardaki düşüşten destek alarak hafif yükseliş gösteren altın, dün tekrar 1.930 direncini test etti. En son 9 Ekim’de bu direnci test eden fiyat ardından 1.882 seviyesine gerilemişti.

Bugün ise paketin seçim sonrasına kalacağı yönündeki beklentiler arttı, sebebi ise tarafların birbirini suçlayan açıklamaları. ABD Dolar Endeksi bugün 93.0 seviyesine doğru yükselişte ve altın ise 1,904 seviyesine gerileyerek 1’e yakın değer kaybı yaşıyor.

 

Orta ve uzun vadede yükseliş trendinde olan altın, Ağustos ayında rekor kırmasının ardından 1.850 - 1.930 aralığında işlem görüyor. Teşvik paketi ve başkanlık seçimi yakın vadede fiyatlardaki oynaklık için en yakından takip edilen gelişmeler, ancak pandemi ana faktör olmaya devam ediyor. Seçim öncesinde bu bant aralığının korunması bekleniyor.

 

Yurt içinde ise bugün TCMB tabir yerindeyse piyasaları ters köşe yaptı ve politika faizinde değişikliğe gitmedi, GLP bandını 300 puan yukarı taşıdı. Son fonlama oranının 12,52 olması ile piyasalarda 175 bp ve üzeri bir oranda faiz artışı bekleniyordu, ancak merkez beklentilerin aksine faizleri sabit tutu. Karar öncesi 7,78’e gerileyen USD/TRY kuru karar sonrası 20 kuruş hareketle 7,98’e çıkarak rekor tazeledi. Kurdaki bu hareketle gram da 491 TL’yi aşarak zirveyi tazeledi. Gram altında 500 TL yeni seviye olarak önemli direnç görülürken 478 TL ise düşüşlerde en yakın destek olarak izleniyor.

 

Yazar: Necdet Erginsoy

Kaynak: Investing.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Altın, fiyatları, bugün, rekor, kırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı