Haber
17 Kasım 2020 - Salı 15:48
 
Abdullah Avcı basının karşına geçti
Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, imza sonrası ilk kez basının karşısına çıktı.
TRABZONSPOR Haberi
Abdullah Avcı basının karşına geçti

Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, imza sonrası ilk kez basının karşısına çıktı.

Yönetime teşekkür ederek sözlerine başlayan Avcı, "Trabzon'a gelmeme vesilen sayın başkan Ahmet Ağaoğlu'na, beni daima destekleyen ve cesaretlendiren Ertuğrul Doğan'a, Mehmet Yiğit Alp'e ve tabii ki yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Bu futbol şehrine, Ahmet Suat Özyazıcı'lar, Özkan Sümer... Dün kendisiyle de konuştum yakında ziyaretine de gideceğim. Ali Kemal Denizci'ler, Turgay Semercioğlu, Necati Özçağlayan'lar... Bunların hepsi benim dostum ve beraber çalıştığm meslaktaşlarım, ağabeylerim. Tabii ki Şenol hocamız. Adını saymadığım bir sürü. Atladığım varsa özür diliyorum. Ben de onlar gibi Trabzonspor tarihinde güzel anılarla, başarılarla yer almak istiyorum" dedi.

 

Trabzon'da olmaktan mutlu olduğunu söyleyen Avcı, "Trabzon'a gelirken ve bir Karadeniz çocuğu olarak hep şunu ifade ettiler. Çok zor yere gidiyorsun, çok sert bir yere gidiyorsun, çok sert medyası var diye ifade ettiler. Ama ben Karadeniz insanını çok iyi tanıyorum. Sizi güler yüzlü olduğunuzu görüyorum. Ben de bir Karadeniz çocuğuyum bunu unutmayın. Onun için burada olmaktan dolayı tekrardan mutluyum. Teşekkür ediyorum ayağınıza sağlık" şeklinde konuştu.

 

"Trabzonspor nasıl bir oyun oynayacak?" sorusu üzerine tecrübeli teknik adam, "Trabzonspor nasıl bir oyun oynayacak, nasıl bir felsefede oynayacak... Bir kere sistemi, hücumu veya savunmayı elindeki mevcut oyuncu profili belirliyor. Ama şunu çok net söyleyebilirim: bir haftadır beraber çalışıyoruz iştahla, arzulu ve yaş ortalaması 25-26 olan özellikle duygusunu, coşkusunu kaybetmeyi sevmeyen, buna tepki veren, kazanma alışkanlığını yakalayan ama saha içindeki düzeni ve aklı olan bir takım yakında taraftara izlettireceğiz diye düşünüyorum. Oyuncularla birebir iletişimim var dünden itibaren bunlara başladık. Bazen geçmişte nerelerde oynadıklarını veya rakibin analizlerine göre neler yapmak istediklerini veya bizim neler yapmak istediklerimizi çok net bir şekilde planlayıp, bazen sahanın içinde bölgelerde değişiklik olabilir ama saha dağılımımızın son derece sağlıklı olması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

 

Öncelik olarak takın savunmasına ağırlık vereceklerini belirten Avcı, "Trabzonspor'un forması, arması, tarihi hep yukarılarda olacak. Öyle bir alışkanlığı var zaten. Özellikle bu süreç her futbol takımının yaşayabileceği bir süreç, bunların hepsinlen karşılaştık. Ama geçen seneden bu seneye kadar bu ligde çalışmış bir teknik adam olarak baktığında yakınen takip ettiğimiz bir takım olduğu için özellikle takım savunmasının daha öncelik aldığı daha ön plana çıktığı... Çünkü ön tarafta bireysel anlamda yetenkli oyuncularımız var. Takım savunmasını doğru yaptığımız takdirde diğer organizasyonlara geçeceğimizi düşünüyoruz. Bu coğrafyayı biliyorum, iklimi biliyorum, pazar günkü Erzurumspor maçını nasıl taraftar kazanmak istiyorsa ben de aynı bu şekilde start vermek istiyorum. Oyuncu grubu da şu anda buna odaklanmış vaziyette. Kazandıkça daha fazla işler yapacaklarına net inanıyorum ve biliyorum" diye konuştu.

 

Trabzonspor'un yarışmak zorunda olduğunu kaydeden Avcı, "Her ikisini de bir arada geliştirecek bir durum oluşturmamız gerekiyor. Trabzonspor yarışmak zorundadır. Bizim önümüzde oynayacağımız ve kazanma alışkanlığından bahsetti. Bunu yakaladığımızdaki süreç devre arası itibarıyla bizi nerede tutacak kazanmak alışkanlığı. Daha pragmatik, daha geçiş, daha çabuk geçişleri yapabilecek bir durum oluşturmaya çalışacağız. Bu bulunduğun kulüpleri duruma göre, bazen proje, bazen uzun vade adım adım ama bazen de pragmatik düşünüp mevcuttan maksimal çabuk nasıl verim alabiliyorsun, nasıl bu oyunlar sonuca dönüşecek, önce bu. Oyunun sonucu aldıktan sonra oyunda zaman zaman değişiklikler yapacağız" dedi.

 

U19 takımından 5 oyuncuyu takıma aldığını ve U19 takımının da A takımla antrenman yapacağını söyleyen Avcı, "Futbolun iyileştirme gücü var. Dünyamızın ve ülkemizin yaşadığı sağlık durumunda belki futbolun oynanması insanları ayakta tutabiliyor. Futbol topu bir çekim alanıdır ve sahanın içine oyuncu çıktığı zaman yakınlaşma, uzaklaşma ve mücadele gibi bir durumun kesinlikle düşünmüyor. Kovid süreci nasıl olacak nasıl gidecek onu kestirmek çok mümkün değil. Ama biz her türlü tedbirlerimizi alıp sahanın içinde dimdik ayakta kalabilmemiz lazım. Özellikle geldiğimden itibaren her ihtimale karşı ve burası bir Trabzon. Türkiye'nin ve Avrupa'nın her yerinde 61 plakalı oyuncusu var. Ve insan kaynağı, oyuncu kaynağının her aman verimli olduğu topraklardayız. Altyapıdan şu an ne olur ne olmaz diye hem de oyuncuları tanımak için 5 tane de oyuncu yukarıya aldım. Yukarıda her ihtimale karşı hastalıktan karşılaşabiliriz diye mevcut oyuncuları hazır tutmak gerekiyor. U19 takımı da bizimle beraber tesislerde olacak. Bizlen aynı saatte antrenman yapacak, taktik çalışmalarda bizlen olacak, bizlen aynı antrenmanı yapacaklar ve oyuncuları belki orada kullanmak durumunda olacağız" açıklamasını yaptı.

 

Hem takıma hem de kendisine destek beklediğini ifade eden Avcı, "Biz ülke olarak böyleyiz. Size Avrupa'dan örnekler verebiliirm. Klopp'un ilk iki senesinde kaçıncı bitirdiğini, Manchester United'da Ferguson'un 6.5 sene ne bir kupa ne bir başarı yakalamadan ama sonra dünya markası olduğunu. Ben belki bu sabrı ve süre istemiyorum ama bugün geldiğimiz noktada ligi ikinci bitirmiş, Türkiye Kupası'nı kazanmış sonrasında da bir dalgalanma yaşamış bir takımla kısa sürede pragmatik olarak bunların sohbet toplantılarını yaparız zaman zaman. Devre arası itibarıyla bizim hedeflerimiz kısa vadede, orta vadede nereye gidecek. Bunu çok uzak olarak söylemiyorum. Kısa vade bu sene belirleyici olacak, orta vade önümüzdek seneki hedef ne olacak çok kısa sürede siz net bir şey söyleyeceğim. Çünkü burası Trabzonspor. Duygusu, coşkusu yanına hedefleri ve aklı sokmaya çalışacağız. Onun bu desteği, zamanı çok uzun değil ama bu desteği hem takım adına hem kendi adıma bekliyorum" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Abdullah, Avcı, basının, karşına, geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı