Yakalanmamak Şartıyla Sınavda Kopya Çekmek Serbest


4 Aralık 2016 Pazar 19:10

Kullanımının yasak fakat satışının serbest olduğu misina ağlar, doğaya tehlike saçmaya devam ediyor. Misina ağlar, çeşitli nedenlerle koparak bulunamadıklarında parçalar halinde su içinde asılı kalarak hayalet avcılık yapmaya devam ederler. Kolayca çürümemesi, uzun yıllar yok olmaması gibi bir çok nedenle ekolojik ortama zararı büyüktür. Bu sebeple suda yaşayan canlıların sürdürülebilirliğinin sağlanması, koruma altındaki türlerin devamlılığının sağlanması ve kontrolsüz yok oluşun önlenmesi amaçlarıyla hareket etmeliyiz. Fakat hala balıkçılarımız kullanıyor ve üretimleri yapılıyor.

Balıkçılara göre; misina ağlar iplik ağlara göre çok zayıf, bir veya iki sezonda yırtıldığı için atılıyor. Ancak, iplik ağlara göre daha avcı oldukları için tercih ediliyor. Küçük balıkçılar 12 ay avlanma yapıyor. Büyük balıkçılara göre daha az miktarda avcılık yapıyorlar ve daha az kazanıyorlar. Bu değildir ki denizlerimizi ve iç sularımızı zararlı av araçlarıyla tahrip etmeliyiz. Alternatif av araçlarıyla zararı minimal değere ulaştırarak suda yaşayan canlılarımızı koruyup sürdürülebilirliği sağlayabiliriz. Aksi halde balık stokları çöktükçe küçük balıkçının avlayacağı balık kalmayacak.

Küçük balıkçıya göre; trol veya gırgır daha çok zarar verdiği yorumlarıyla karşılaşıyoruz. Bu durumun beni seni yok hepimiz zarar veriyoruz. Bir şeyler yapmadığımız sürece hepimiz zarar vermiş oluyoruz. Yetersiz av yasaklarına uymadığımız sürece, denizlerimizi temiz tutmadığımız sürece stoklarımız azalmaya devam edecek. Bununla kalmayıp egzotik türlerin gemilerin  balast suyuyla ülkemize girip yaptığı tahribatlarla savaşmak durumundayız. Balık stoklarımızı korumamız ve devamlılığı sağlayabilmemiz için hepimiz bir olmalıyız. Aksi halde kültür balıkçılığı dışında balıkçılıkla ilgili bir meslek kalmayacak. Geçmişte balıkçılıkla uğraşan büyüklerimiz hep anlatır: ‘çok balık çıkardı, böyle büyük balık tutardık, şu türler bile çıkardı..’ Onların zamanında uygulanan yanlış eylemlerin sonuçlarını yaşamaktayız. Yakalanmamak şartıyla sınavda kopya çekmek serbest anlayışıyla avcılığa devam ettiğimiz sürece balıkçılığımızın son durumu; bir şeyler yapmak için geç kaldık değil, geç kalmaya çok yaklaştık..

Su Ürünleri Müh. Müge ŞENSÖZ YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir