University of Karabük


6 Ekim 2013 Pazar 11:10

Dumanlı Kent Karabük. Öncelikle haritada ki yerinden bahsedelim, Batı Karadeniz bölgesinde yer alan bu işçi kenti çoğu kişi tarafından hala Zonguldak’ın himayesinde olarak bilinmekte. Yıl 2013 ama hala Karabük’ün il olduğunu bilmeyenler var. Bu arada plakası 78…

Şehirden bahsetmeye gelince dediğim gibi işçi kenti Karabük. Kardemir Demir Çelik Fabrikası, ülkemizin sayılı demir – çelik fabrikalarından biri. Mustafa Kemal Atatürk zamanında yapılmış bir fabrika, şehrin iş gücünün çoğunluğu bu ekmek teknesinde.

En önemli ve bilindik ilçesi Safranbolu. Çoğunuzun sadece fotoğraflardan gördüğü, UNESCO tarafından koruma altında bulunun Eski Safranbolu Evleri şehrin turizm yükünü çekmekte.

Gelelim yazının başlığından da anlaşılacağı üzere şehrin üniversitesine. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nini bir kapmüsü olan Karabük 2007 yılında Karabük Üniversite’si adı altında eğitim hayatına başlamış bulunmakta.

Her sene açılan yeni bölümlerle çoğu öğrenciyi kendine çekmekte Karabük Üniversitesi. Bunlardan biri de Raylı Sistemler Mühendisliği. Okul ingilizce eğitim veren bir ‘eğitim yuvası’. Çoğu bölümde ingilizce hazırlık zorunlu. %100 ve %30 ingilizce bölümler, akademik personeli çoğunlukla; şehre yakınlığı dolayısıyla Ankara etiketli.

Yeni kurulan üniversiteler arasında ‘en çok gelişme kaydeden okullar’ sıralamasında bir numara şu anda. Öğrencilerin geldiği şehirlere bakarsak Ankara ve İstanbul başı çekmekte. Her yıl yaklaşık 8-9 bin yeni öğrenci gelmekte. 2013 yılı itibari ile okulunun nüfüsü 28 -29 bin civarında.

Tabi bu kalabalığın yan etkileri de olmuyor değil. Şehrin kalabalıklaşması, kalacak yer sorunu, ev fiyatlarının uçuk rakamlara çıkması öğrencileri en çok zorlayan etkenler başında. Şehrin güzel kötü olmasına girmeyelim ama objektif olmak gerekirse 81 il varken Karabük’ün seçilmesinin en büyük nedeni; düşük puanlarla çok öğrenci alması…

 

 

 YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir