EN DERİN AŞK


3 Şubat 2017 Cuma 08:12

Balıklar da aşık olur. Kırlangıç balıkları, bu aşkı en derinde yaşayan bir balıklar. Bütün kalbiyle eşine o kadar sadıktır ki, birbirlerinden vazgeçmezler. Karşı duyulan aşırı sevgi ve bağlılık duygusuyla ömürleri boyunca hep beraber hareket ederler. Eğer bir gün biri oltaya denk gelirse sudan çekilene kadar eşini bırakmak istemez, su yüzeyine kadar takip ederler. Çoğu balıkçı oltasına bir kırlangıç takılınca geri bırakır. Eşinden ayrılan kırlangıcın ağladığını söylerler. Bilirler ki bir daha olta attıklarında eşi de oltaya gelerek sevdiğine kavuşmaya çalışır. Ege,  Akdeniz  ve  Marmara'nın  fazla göç  etmeyen,  yerli  balıklarıdır. Karadeniz'de nesli tükenmeye başlamış durumda. Bu sebeple sürdürülebilirliği sağlamak için projeler yapılıyor. Denizlerin sahil   yakınlarında   5-300   metre derinliklerin  diplerinde  yaşıyorlar. Yavrularına ‘derviş’ veya ‘öksüz’ adı veriliyor. Her aşk meyvesinin öksüz kalan çocukları oldukları için bu ismi almışlar. Balıkçılar bu derviş balıklarını tutuklarında “Büyü öyle  gel” diyerek denize salarlar.

Ülkemiz sularında Kırlangıç balıklarının 8 üyesi bulunur.

    Dikenli Kırlangıç Balığı / Dikenli Öksüz Balığı ,Antenli Kırlangıç Balığı, Benekli / Yeşil Kırlangıç Balığı, Büyük pullu kırlangıç balığı, Dikenli küçük kırlangıç (öksüz) balığı ,Kırlangıç Balığı,Kırlangıç, Öksüz balığı  ,Çizikli Kırlangıç .

Yavrularına aşık olan bir deniz canlısı vardır. Dişi ahtapot yüzbinlerce yumurtasını hayatı pahasına koruyan bir annedir.  Eğer onları korumazsa, yumurtaları predatör tarafından ya da hastalık kaparak zarar görür. Bu sebeple tentakülleriyle yumurtalarını okşayarak balıkların yumurtalarını yememesini ve yumurtaların üzerinde alg oluşmasını önler. Etrafındaki suyu hareket halinde tutup yumurtaların yeterince oksijen alıp almadığından emin olur. Anne ahtapot, yaklaşık 6 ay boyunca bazı türlerde 4,5 yıl boyunca yavruları için kuluçkaya yatar. 

Yavrularını beklediği bu süre boyunca hiç bir şey yemeden yavrularının başından ayrılmıyor. Bazı araştırmalarda yavrularının terk etmemek için kendi kollarının yediği gözlemlenmiş. Kolları yeniden çıkarak hayata devam edebiliyorlar.  Yavrular yumurtadan çıkmaya başladıkları anda son kez onlara yardımcı olup ölür. Yavruları beslenebilmesi  kendini feda ettiği de tahmin ediliyor. Bu sebeple hiç bir anne ahtapot yavrularının büyüdüğünü göremiyor.

Su Ürünleri Müh. Müge ŞENSÖZYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir