BEDAVAYA BALIK YER MİSİNİZ?


5 Haziran 2016 Pazar 13:52

‘Herkes o balıktan yiyorsa neden olmasın tabi ki yeriz.’ ‘Bedava sirke baldan tatlıdır.’ diye atasözleri içeren cevaplarla karşılaştık. Mazotun fiyatını 30 kuruş düşürsek ya da hatta bedava mazot versek arabanızda kullanır mısınız ? İkinci soruyu sorduğumuz her insanda bir duraksama olduğunu fark ettik. Kaçaktır, kirli yakıttır, su katılmıştır vb. varsayım içeren cevaplar aldık. Otomobil söz konusu olduğunda kuruş farkının değişmesi insanın kafasında düşüncelere sürüklüyor. Bir gıdanın bedava olması pozitif yaklaşım sergiletirken, sonucunda masraf çıkaracak bir ürünün bedava ya da indirimde olması insanları sorgulatıyor. İnsan sağlığı bu kadar mı değersiz? Parasını verdiğimiz halde bir gıda söz konusu olunca neden sorgulamıyoruz?

Gıdayla ilgili yaşanan problemler genelde gıda tüketildikten sonra ortaya çıkıyor. Bir gıdayı alırken içeriğinin okunmaması, içeriğindeki kullanılan maddelerin bilinmemesi ve son kullanma tarihine dikkat edilmediğini görüyoruz. Gıda konusunda markalarında etkisi büyük oluyor. Tanınmış bir marka olması insanlarda güvenirliği arttırıyor. Ama aracınıza yakıt alırken  indirim yapmış tanınmış bir benzin istasyonu gene insanın kafasında sorulara sebep oluyor.

Sorgulayıcı değiliz, herkesin yaptığını yapmaya meyilliyiz.  Nasıl üretilmiş? Nerede paketlenmiş? Nasıl muhafaza edilmiş? İçeriğindeki bir maddeye alerjimiz var mı? Bu ürünü tükettiğimizde bize olan faydaları neler? Bu ürünün çevreye olan etkileri nelerdir? Her ürünün bir üretim maliyeti vardır arz ve talebe göre fiyatlarında değişikler görülür. Tüketici talebi bilinçli olmazsa ne olduğunu bilmediğimiz ürünler piyasada boy göstermeye devam eder. Kendimize, çevremize ve ülkemize değer vererek yaşamayı öğrenmediğimiz süre yanlış yürütülen hiçbir sistemi düzeltemeyiz.

Su Ürünleri Müh. Müge ŞENSÖZYORUMLAR
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir