BAŞKANLIK SİSTEMİ VE ERDOĞAN'IN SALTANAT İHTİYACI


11 Kasım 2016 Cuma 16:50

9 Ekim 2015’te aynı başlıkla yazdığımız yazıda “Başkanlık sisteminin Erdoğan’nın koltukta oturma süresini uzatmasının dışında biz vatandaşa ne faydası dokunacak?” diye sormuştuk. Aradan 1 yıl geçti. O günlerde Sayın cumhurbaşkanı başkanlık sistemi diye bir önceliğinin olmadığını söylüyordu.  Şimdi hem kendisi hem hükümet üyeleri kuru tehditler savurarak halkı Başkanlık Sistemi’nin ne kadar gerekli olduğuna inandırmaya çalışıyor; Aksi halde ülkenin bölüneceğinden dem vuruyorlar.

Necip Türk Milleti tarihten gelen millet olma ve devlet kurup yaşatma geleneği ile tüm sorunların üstesinden gelmiştir. Bunu da zamanla aşacaktır. Başkanlık türküsünü diline dolayanlar çıkıp millete “Nasıl bir model getireceklerini; Olumlu ve olumsuz yanlarının ne olacağını; Bu tercihin vatandaşa bir fayda sağlayıp sağlamayacağını; Asıl faydanın kim için ve hangi amaçla arzu edildiğini; Kimlere ne gibi kanun dışı haklar tanınacağını vs” anlatmaları gerekiyor. Halk ülkesi, devleti ve milleti için sağduyu ile doğru tercihi yapacaktır. Ancak; Halkın gözünden gerçekleri kaçırarak, halkı tehdit ederek zorla bir fikir veya düzeni dayatanlar hüsran ile karşılaşır. Uzak ve yakın tarihimiz bunun güzel örnekleriyle doludur. 15 Temmuz 2016’da sergilenmeye çalışılan kalleş oyun karşısında sağcısı, solcusu, orta yolcusu ortak tepki göstermiş ve bu oyunu nasıl boşa çıkarmışsa Başkanlık meselesi hakkında da bu millet gereken kararı verecektir.

Başkanlık Sistemi geldiğinde ne olacaktır?

  • Galip Öztürk gibi müebbet hapis cezası alıp yanlışlıkla tahliye edildiğinde soluğu yurt dışında alan bir suçlu/hükümlü Başkan yetkisine sahip kişi tarafından affedildiğinde halk buna tepki verebilecek mi? Tepki verirse cezasını çekmesi gereken mahkum yerine fatura tepki verenlere kesilecek mi?
  • Bugün ülke bir başkan gibi yetkisi olmadığı halde o yetkileri kullanan irade tarafından yönetiliyor. Kanunlarla yönetilmesi gereken ülke zaten OHAL gerekçe gösterilerek adil olmayan ama hükümetin inisiyatifinde olan KHK düzenlemeleriyle yönetiliyor. İşlerine gelmeyen memurlar devlet memurluğundan atılıyor. Sonra bir bakıyorsunuz bir kısmını geri alıyorlar.
  • İşlerine gelmeyenin malına el koyuyorlar. Ondan sonra yurt dışına kaçan bir mahkum malına el konanların şirketlerini ne pahasına olursa olsun “Alacağım” diyebiliyor. Ve bu icraatlar yargıya taşınamıyor. Başkanlık Sistemi geldiğinde mevcut uygulamalardan hangisi değişecek?
  • Zaten adaletten uzak, insan haklarına aykırı bir uygulamalar bütünü ülke genelinde hakim durumdadır. En azından şunu biliyoruz: Uzatılıp duran OHAL’in bir sınırı olacak ve halk olarak ondan sonra rahat bir nefes alabileceğiz. Başkanlık Sistemi ile mevcut adaletsizlikleri neden yasal bir zeminde sürekli hale getirelim? Bir bilen ve sürekli kandırıldığını söyleyen bize bunu izah etsin, lütfen.
  • Sporda her türlü ahlaksızlığı, yasa dışılığı, hak edilmeyen başarıları(!) tercih eden bir zihniyete; 6 Yıl 3 Ay hapis cezası kesinleşmiş Aziz Yıldırım örneğinde olduğu gibi düzmece bir “Yeniden yargılar gibi yapıp kurtarma” sözü veren iradeye bu adaletsizliklerini daim etme hakkı ve yetkisini niye verelim? Kendi üyesi olduğu kulübün başkanı olmasından başka özelliği olmayan  “Bir bilen” bize bunu da izah eylesin.
  • ABD daha şimdi yeni başkanlarını seçti. Amerikan halkının önüne 3 aday çıkardılar. Medya yarışı sadece iki aday arasında yapılan bir seçim gibi sundu ve medya desteğine rağmen 70 yaşını aşmış bir taciz/tecavüz zanlısı bu seçimi kazandı. Ülkemizdeki son cumhurbaşkanlığı yarışında olduğu gibi başkanlık seçimi olacağı zaman da Erdoğan’ın muhakkak kazanacağı şekilde rakiplerin önümüze konmayacağını nereden bileceğiz? Ya da aday olarak bir popçu ve bir topçu arasından seçim yapmak zorunda kalmayacağımızı nereden bileceğiz? “Bir Bilen” Ama hep kandırılan muhterem bize lütfen bunu da izah eylesin.

 

Soruları uzatıp okurları sıkmaya gerek yok.

 

Yargıya hesap vermesi gereken konuları “Milletim ve Allah beni affetsin” diye geçiştiren bir Başkan seçmekten “Milletimiz ve Allah bizi korusun” İnşallah.                                                    

 

                                                                               

Y. Yusuf MUALLAK

11.11.2016

                                                                                 Trabzon                                                                                                                                                                                                                                                        YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
EN ÇOK OKUNANLAR
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir