BALIKLARIN LEZZET FARKI


24 Temmuz 2016 Pazar 09:00

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada görümündedir. Deniz ve tatlı su ürünlerinin çokça bulunduğu ülkemizde, balıkların beslenmemiz açısından önemli bir yeri vardır. Balık; besleyici değeri yüksek ve sindirilmesi kolay bir besindir. Yağlı olmayan balıklarsa; yaşlılara, hastalara ve çocuklara önerilir. Ortalama 100 gr balık etinde  15-20 gr. protein bulunur. Az yağlı balıklarda %5 ’ten az yağ, yarım yağlı balıklarda %5-10 arasında, yağlı balıklarda ise %10 ’dan fazla yağ bulunur. Deniz balıkları iyot, fosfor, sodyumca zengindir. Tatlı su balıkları potasyum içerikleri yüksektir. Balıklarda karbonhidrat miktarı yok denecek kadar azdır. Farklı balık türlerinin içerdiği vitaminler ve mineraller değişiklik göstermekle birlikte genellikle B6 vitamini, B12 vitamini, E vitamini, niasin  ve riboflavin  içerirler. Yağlı bağlıklarda; omega yağ asitleri ve D vitamini yüksektir. 100 gr. yağlı balık etli ortalama 160 kalori aldırırken, 100 gr. az yağlı balık eti 70 kalori aldırır.

Hangi balıkları tüketebiliriz?

 

Temmuz ayında sardalye mevsimi başlamasıyla ekim sonuna kadar lezzetini koruyacaktır. İstavrit, uskumru, kolyoz, tekir ve barbun gene mevsim balıkları olarak lezzettli ve tercih edilebilir. Kefal tavsiye edilmez lezzetsiz dönemdedir. Pavurya, böcek, ıstakoz bolca bulunabilir. Karadeniz’de Eşkina, istavrit, kırlangıç, zargana, levrek tercih edilir.

Ağustosa geçtiğimizde çingene palamutu dönemi başlar. Marmara’daki balıkçılarımıza göre; 15 ağustostan sonra yağan ilk yağmurla çingene palamutları çıkmaya başlar. Sadalye en lezzetli zamanına gene bu ay geçer. Kolyoz pilaki tercih edilir. Kılıç ve sinarit lezzetlidir.

Av yasağı kalkana kadar fiyatlar yüksek seviyelerdedir. Vatandaşlar balık halinden uygun fiyatlara balık temin edebilirler.

Su Ürünleri Müh. Müge ŞENSÖZ YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir