Ana Sayfa Eğitim Yükselen KTÜ, Trabzon’u yükseltir

Yükselen KTÜ, Trabzon’u yükseltir

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, yeni dönemi anlattı

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2016 Pazartesi 11:41
Yükselen KTÜ, Trabzon’u yükseltir

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, yeni dönemi anlattı

Baykal: “Akademik faaliyetlerimizi yürütme anlamında, lisans seviyesinde ve yüksek lisans seviyesinde herhangi bir şekilde açığımız söz konusu olmadı, olmaz da.”

 

Baykal: “Standardı oturtmuşuz. Farabi Hastanemizde yapılmayan ameliyat, yapılmayan bir tedavi yöntemi yok.”
KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde yapılamayan herhangi bir ameliyat, yapılamayan bir tedavi yöntemi olmadığını belirterek, sağlık alanındaki yatırımların tamamlanmasıyla birlikte bölgeye çok daha iyi hizmet vereceklerini söyledi. Kampüs içinde yer alacak olan çocuk hastanesinin kazı işlemine başladıklarını ifade eden Baykal, “Çocuk hastanesine başladık. İhalesi bitmiş, şu anda kazısı yapılıyor. İnşallah temel açma işlemi bittikten sonra hızla yapılaşmaya geçilecek. Yani süreç başladı. Planlanan şekliyle herhangi bir gecikme söz konusu değil. Bunun dışında yeni biten bir yatırımımız var. O da edebiyat fakültemiz. Şu an bununla ilgili öğrenci ve öğretim üyesi almaya başladık. Diş hekimliği fakültemiz de planlanan şekliyle devam ediyor. İnşallah onda da bir gecikme olmayacak.” dedi.
OTOPARKIN YAPILACAĞI ALANLA İLGİLİ İHALE HAZIRLIĞI SÜRÜYOR
Özellikle hastanenin önemli ölçüde otopark sıkıntısını giderecek olan otoparkla ilgili çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini kaydeden Baykal, “Otopark ile ilgili proje çizim ihalesi yapıldı, birkaç ay içerisinde bize teslim edilecek. Yapılacağı alanla ilgili ihale hazırlıkları devam ediyor. 2016 yılına belki yetişmeyebilir ama 2017’nin başlarında ihaleye çıkmış olacağız. Dolayısıyla o bölgede sağlıkla alakalı çalışmalarımız birlikte devam edecek. Otopark açısından sıkıntılarımız olacak. Bu sıkıntıları nasıl gideririz diye toplantılar yapıyoruz. Halkımızdan anlayış bekliyoruz. Bir müddet hem halkımız hem de personelimiz sıkıntı yaşayacak ancak ondan sonra güzel bir konuma geleceğiz.” diye konuştu.

FARABİ HASTANESİNDE KOĞUŞ SİSTEMİ SONLANDIRILIYOR
Farabi Hastanesinde büyük bir tadilata gidildiğini kaydeden Baykal, hastanede artık koğuş sisteminin sona ereceğini ifade ederek “B blok dediğimiz cerrahi branşların yerleştiği blokta büyük tadilatımız var. Mecburi tadilatımız var. Koğuş sistemi sonlandırılıyor, artık tek ya da çift odalı hâle geliyoruz. Ayrıca ameliyathanenin şartları iyileştiriliyor. Başhekimliğin konumu değiştirilip eski acil tarafına taşınacak. Hasta olan binada tadilat yapmak oldukça zor. Hastaneyi iki blok hâline bölerek parçalı olarak yapıyoruz. Şu ana kadar bir problem gözükmüyor ancak konforumuz biraz azaldı, ödenek bakımından bir sıkıntımız yok. Ek ödenek talebimiz oldu. Sağ olsun Sayın Bakan’ımızın yardımlarıyla da o sorunu da hâllettik.” şeklinde konuştu.
VATANDAŞ GÖRSELLİK İSTİYOR
Vatandaşın en fazla görsellikten muzdarip olduğunu dile getiren Baykal, “Vatandaşın en fazla muzdarip olduğu görsellik. Koğuşta yatan bir hastanın memnuniyeti ile tek odada ya da en az iki kişilik bir odada yatan hastanın memnuniyeti aynı olmuyor. Tedaviyle alakalı bir eksiğimiz söz konusu değil. Ancak otelcilik hizmeti ve konfor açısından sıkıntımız var, biz de zaten onun için çalışma yapıyoruz. Üniversitelerde, tıp fakülteleri kendi döner sermayesi ile yaşamak durumunda maalesef orada sıkıntılarımız var. Bu sadece bize özgü bir sıkıntı değil, tüm Türkiye’de böyle. Bu sıkıntıyı aşmak için hükûmet de çalışıyor. Bu bir yılın iki yılın problemi değil, uzun bir birikim. Buradaki sıkıntılarımızı mümkün olduğunca başka kaynaklarla gidermeye çalışıyoruz. Konfor açısından eksiklerimiz var. Bunları gidermeye çalışıyoruz.” dedi.
HASTANEMİZDE YAPILMAYAN AMELİYAT YOK
Farabi Hastanesinde yapılamayan bir ameliyat çeşidinin olmadığını ifade eden Baykal, “Standardı oturtmuşuz. Hastanemizde yapılmayan ameliyat, yapılmayan bir tedavi yöntemi yok. Bölge hastanesi olma itibarıyla belki de Ankara’nın doğusunda en büyük girişimsel merkeze sahibiz. Yeni yapılanmayla birlikte bazı eklentilerimiz de olacak. Şunu bilmek lazım: Çocuk hastanesi de bittikten sonra Ankara’nın doğusunda belki bu alanda ilkler içerisinde olacağız. Şu anda mevcut tamiratlar bitmeden bazı şeyleri açma imkânımız olmuyor. Acille alakalı hastalar memnuniyetini ifade ediyorlar. Şu anda Türkiye’nin en iyi acillerinden bir tanesi. Bu iş biraz da ekonomiyle alakalı. Cihazla ilgili hiçbir eksiğimiz yok.” diye konuştu.
ÖĞRETİM ÜYESİ SIKINTIMIZ YOK
15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında yürütülen operasyonlar kapsamında tutuklanan ya da açığa alınan akademisyenlerin bulunduğunu hatırlatan Baykal, "Akademik faaliyetlerimizi yürütme anlamında, gerek lisans seviyesinde gerekse yüksek lisans seviyesinde herhangi bir şekilde açığımız söz konusu olmadı, olmaz da. Çünkü bizim çok sınırda çalıştığımız bir öğretim üyesi kitlesi yok, zengin öğretim üyesi kitlemiz var. Bu anlamda herhangi bir sıkıntı yok, süreç devam ediyor, bitmiş bir süreç de değil. Belki yeni gelişmeler de olabilir, yeni farklılaştırmalar da olabilir. Soruşturmalar bitmek üzere. Açığa alınanlardan bazılarının belki dönüşleri olabilir. Adli süreç devam ediyor. Dolayısıyla bununla ilgili üniversitemize olumsuz yansıması yok." ifadelerini kullandı.
KTÜ SON 10 YILDA ÖNEMLİ MESAFE ALDI
KTܒnün son 10 yılda önemli mesafe kat ettiğini ifade eden Baykal, “KTܒnün dünya sıralamasındaki yeri ile ilgili çok iddialı konuşmaya gerek yok. KTÜ yapabileceğini maksimum yapmaya çalışıyor. Türkiye’de 180 üniversite var, bunlar arasında konumumuz belli. Dünya sıralamasındaki konumumuz da belli. Önemli olan zaman içinde iyileştirme. Bunlar bir anda olabilecek şeyler değil. Sadece rektörlüğün faaliyetiyle bunlar olmuyor. Gerek öğretim üyesi kitlesi gerekse rektörlüğün bakışı, bunlar zaman gerektiren şeyler. İyi olmaya çalışıyoruz. KTÜ son 10 yılda yol aldı, alıyor.” dedi.
YÜKSELEN KTÜ TRABZON’U YÜKSELTİR
KTܒnün yükselmesinin aslında Trabzon’u yükselttiğini ifade eden Baykal, “KTÜ, şehirden bağımsız düşünülemez. Trabzon’un seviyesini yükselttiğiniz zaman aslında KTܒnün de seviyesi yükselir. Dolayısıyla projelerimiz, Trabzon öncelikli olmak durumunda. Tabii ki akademik bir dünya var, onun için de projelerimiz olmak durumunda. Trabzon kamuoyundan şunu istiyorum: Tabii ki bizim eleştirici taraflarımız olabilir, ancak bu eleştirileri hep yapıcı yönde kullanalım. Çünkü yükselen KTÜ Trabzon’u yükseltir. Yükselen Trabzon KTܒyü yükseltir. Bu anlamda çok duyarlı olan medya kuruluşlarımıza ve halkımıza teşekkür ediyorum. Hep beraber değerlerimizi koruyalım ve onları daha değerli hâle getirelim.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir