Ana Sayfa Trabzon Haber Türk'ün Dünya Görüşü ile Kıbrıs

Türk'ün Dünya Görüşü ile Kıbrıs

TÜRKAV Başkanı Kıbrıs ile ilgili basın açıklaması yayımladı

Giriş Tarihi: 4 Temmuz 2017 Salı 15:07
Türk'ün Dünya Görüşü ile Kıbrıs

Kıbrıs görüşmeleri sonuçlandı ve garantör devletler de hazır bulundu. Günümüz dünyasında huzur içinde bir hayatın özellikle Ortadoğu’da, Asya’ da özlenmekte olmasına rağmen, BM, çözüme ilgisi olmamaktadır. BM, diğer ülkelerin meseslerinde dikkat etmediği garantör anlayışını Kıbrıs’ta, İngiltere ve Yunanistan’la uygulamaktadır. Dikkat çeken bu garantörlüğün dünyanın huzursuz coğrafyasındaki çözümde dikkate alınmaması Kıbrıs’ta neden öne çıkmıştır. Burada Kıbrıs için çözüm isleyen batı, Ortadoğu’da, Asya’da ve dünyanın zulüm gören birçok ülkesindeki insanlar için çözümü istememekte midir?
                Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum kesimi, iki millet ve iki devlet olarak bu gün varlıklarını davam ettirirken, katliam, baskı olmadan toprakların da özgürce yaşadıklarını dünya görmektedir. Huzur önemli değil midir?
                Türk milleti, tarihten günümüze mensubiyet varlığı ile yaşanılan toprağı vatan yapmıştır. Bu topraklar üzerinde yaşayan diğer sosyal topluluklarla, adil yönetim anlayışıyla bir arada olmuştur. Bu anlayışların oluşumu için, demokrasinin ve uygar olmanın önemli yeri vardır.
                İnsan tabiatı gereği düşünen varlıktır. Ancak, Kıbrıs’ta dün yaşanılanları hiç yokmuş gibi ortaya koymanın çözüme sağlayacağı katkısı ne kadar gerçekçi olabilecektir. Kuzey Kıbrıs Türk devleti bağımsız devlet olmasına rağmen, Rum kesiminin insan haklarına karşı saldırıları görülmektedir. Bağımsız ve iki ayrı devlet olarak huzurlu yaşanılan Kıbrıs için ne değişecektir. Dünyanın önündeki problem batının ikiyüzlülüğü ile hedefine koşmadaki kararlılığıdır. 
                Avrupa’nın istismar siyasetinin Kıbrıs ’tada kâbusundan kurtulması gerekmektedir. Türk dünyasını birleştiren Türkün dünya görüşü daha geniş ve şümullü ortak bir temel olmalıdır.  
                Batı aslında hiç pozitivist değildir. Olsa, olsa deist olur.
                 

 

Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir