Ana Sayfa Trabzon Haber TÜRKAV'dan Vali'ye Teşekkür

TÜRKAV'dan Vali'ye Teşekkür

TÜRKAV Başkanı Kuru duyarlılığı sebebiyle Vali Yücel Yavuz'a teşekkür etti.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2017 Pazartesi 20:31
TÜRKAV'dan Vali'ye Teşekkür

Trabzon’un, Amasya ve İstanbul tarihinde olduğu gibi dünya tarihinde de önemli yeri bulunmaktadır. Dünyanın en büyük cihangirlerinden olan Yavuz Selim, Trabzon Vali’si olarak görev yapmıştır. Yavuz diye anılan Yavuz Sultan Selim han, Amasya’da doğmuştur. 2. Beyazıt’ın oğludur. 1512 yılında tahta çıkmıştır. Yavuz, zeki, cevval olduğu için tarihte zekâ sahibi, atak bir padişah olarak yer aldığı bilinmektedir. Mukaddes emanetleri İstanbul’ a getiren Yavuz,  İmparatorluğu en büyük, en kıymetli ve en zengin devlet haline getirmiştir.  Usta bir şair de olan Yavuz, un önemli bir divani olmuştur. Bakın bu divan Almancaya tercüme edilmiş ve basılmıştır. “Selimi” mahlasını şiirlerinde kullanan Yavuz;
”Şiirler pençei kahrımda olurken lerzan,
  Beni bir gözleri ahuya zebû eyledi felek”   gibi ustaca yazılmış mısraları meşhurdur.
                Dünya tarihinde, Trabzon’un uzun dönem yaptığı Valiliği gerçeği ile ayrı bir önemle Trabzon’daki sivil toplum kuruluşlarına sorumluluk yüklemiştir. Büyük Türk hükümdarı Yavuz’ un Almancaya tercüme edilmiş divanı kaç gencimiz tarafından bilinmektedir. Ayrıca “ Sultan Selim han Kanunnamesi” verilen metin, emekli Ziraat Mühendisi tarafından 1967 yılında başka bir Ülkenin Üniversite kütüphanesinde bularak tam olmasa da orijinalinin varlığı görülmüştür. Değer konusu olan çalışmaların, Yavuz Sultan Selim Vakfı ve diğer sivil toplumca da yapılması gerekmektedir.  
                Trabzon’da görev yapan Sayın Valiler, Trabzon’un değerlerine sahip çıkmıştır/ Çıkmaktadır. Sayın Vali Yücel YAVUZ’ a Trabzon TÜRKAV yönetim kurulumuzla yaptığımız ziyarette ilimizde görev yapan diğer Sayın Valililere ziyaretimizde ifade ettiğimiz gibi, Ortahisar’da bulunan YAVUZ’ un büstünün yeri konusundaki görüşümüzü sunmuştuk. Ne diyoruz; Fatih’in fethettiği, Yavuz’ un Valilik yaptığı ve Kanuni’nin doğduğu şehzadeler şehri Trabzon, evet, Trabzon bu övgüyü hak etmektedir. Trabzon’da görev yapan Sayın Valilerde tarihimizde yer almış olan Şehzadelerin hakkını teslim etmek için büyük çaba içinde olmuşlardır/ olmaktadır. Hafta sonu Sayın Valimiz YAVUZ, Kanuni evini Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri olarak bizlerinde hazır olduğu ziyaretiyle gerçekleştirmiştir. Sayın Valimizin göstermiş olduğu duyarlılığına, hassasiyetine ve yaptığı tespitlerine Kanuni Vakfı adına da teşekkür ediyorum.
                  Bu değerlerden Yavuz’ da, tarih, felsefe, tasavvuf konularında engin bilgisi olan âlim bir kişi, çok okuyan bir padişah olmuştur. Yavuz’un Valilik yaptığı ve Kanuni’nin doğduğu şehzadeler şehri Trabzon’ un sahip oldukları değerlere sivil toplum kuruluşlarından TÜRKAV’ İn, dün ve bugünde ortaya koyarak kamuoyu ile paylaştığı Ortahisar’ da bulunan Yavuz’ un büstünün mevcut yerinden alınarak, Trabzon’un daha görkemli bir yerine ortak akılla taşınmasının önemli görüyoruz.   


Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir