Ana Sayfa Trabzonspor Trabzon sevdalısı hayatını yitirdi

Trabzon sevdalısı hayatını yitirdi

Dr. Mustafa Duman'ın Kıyı'nın Mayıs-Haziran 2009, 208. sayıda ayrıntılı tanıttığı Dr. Krino Kafato, 10 Mayıs 2017'de aramızdan ayrıldı.

Giriş Tarihi: 11 Mayıs 2017 Perşembe 20:24
Trabzon sevdalısı hayatını yitirdi

Dr. Mustafa Duman'ın Kıyı'nın Mayıs-Haziran 2009, 208. sayıda ayrıntılı tanıttığı Dr. Krino Kafato, 10 Mayıs 2017'de aramızdan ayrıldı.
Değerli hemşerimizi sonsuzluğa uğurlarken anısına saygılar sunuyoruz...
***
TRABZON LİSESİ FUTBOL TAKIMI’NDAN
UNUTULMAZ KALECİ KRİNO KAFATO

DR. MUSTAFA DUMAN

Krino Kafato, 1924’te Trabzon’da doğdu. I943’te Trabzon Lisesi’ni bitirdi. Lise futbol kulübünde önce B sonra A takımında kaleci olarak oynadı. O yıllarda Trabzon Lisesi Futbol Takımı beden eğitimi öğretmeni Hayri Gür yönetiminde Trabzon Ligi’nde top koşturuyordu. Özellikle Trabzon’un Askeri Garnizon Futbol Takımı ile iddialı maçlar yapıyordu. O tarihlerde Trabzon Garnizon Komutanı Hasan Atakan Paşa, Trabzon Lisesi Müdürü de Faik Dranaz idi. Mustafa Kemal Sayıl’ın anlattığına göre, 1940’lı yıllarda, Trabzon Lisesi Futbol Takımı’yla, Trabzon Garnizonu Futbol Takımı arasındaki yarış çok ileri ölçüdeydi. Öyle ki, bir futbol sezonunda, son maçta Trabzon Lisesi Futbol Takımı, Garnizon Futbol Takımı’nı 2-1 yenip şampiyon olunca, maçı seyreden askerlerin başında bulunan bir binbaşı, sevinç gösterileri yapan liselilere kızmış ve askerlere: “Palaska çıkar ve liselileri döv” emrini vermişti. Bu emir üzerine Trabzon Lisesi Futbol Takımı’nı destekleyen liseli seyircilerin şampiyonluk sevinci kursaklarında kaldı herhalde.

Trabzon Lisesi Futbol Takımı’nın diğer takımlarla yaptığı maçlarda kaleci Remzi çok kolay gol yediği için antrenör Hayri Gür yeni bir arayışa girdi. Kabiliyetini keşfettiği Krino Kafato’yu kısa bir sürede kaleci olarak yetiştirdi. Krino Kafato, aynı zamanda atletti. 100 metre koşuyor ve uzun atlıyordu. Bu dallarda dereceleri vardı. Hayri Gür’ün çalıştırdığı Trabzon Lisesi Futbol Takımı, Trabzon’da ve Türkiye Liselerarası Futbol turnuvalarında şampiyonluklar kazanmıştı. Bu şampiyonluklar 1960’lı yıllara değin sürmüştür. Trabzon Lisesi’nden mezun olduğum 1963-1964 sezonunda da Trabzon Lisesi futbol takımı, Hayri Gür’ün yönetiminde, Trabzon’da yapılan Türkiye Liselerarası Futbol Turnuvası’nda şampiyon olmuştu.

Krino Kafato, 1943’te Trabzon Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Tıp Fakültesi’nde öğrenci olduğu yıllarda da Trabzon Lisesi’nden gelen altı arkadaşıyla Süleymaniye Futbol Takımı’na katıldı. O günleri yaşayanların anlattıklarına göre onun katılımıyla Süleymaniye Futbol Takımı, İstanbul takımlarına kök söktürmüş; Fenerbahçe’yi, Galatasaray’ı ve Beşiktaş’ı yenmişti. Dönemin gazeteleri bu olaylara geniş yer vermişti. Dr. Krino Kafato bir gazetedeki şu haberi hâlâ unutmamıştı: “Yedi Trabzonlu ile takviye edilen Süleymaniye, Beşiktaş’ı yendi.” Olay, 1945-1946 futbol sezonunda gerçekleşmişti.

Dr. Krino Kafato, 17 Mayıs 2003’te İstanbul’da bana, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıfından sonra kaleciliği ve futbolu bıraktığını anlattı. Hayli serüvenli bir futbol yaşamı varmış; Süleymaniye Futbol Takımı’nda dört yıl oynamıştı. Tıp Fakültesi Futbol Takımı’nda da oynamıştı. Takımı beş kez şampiyon olmuştu.

Krino Kafato, 1950’de Tıp Fakültesi’ni bitirip doktor olduktan sonra tekrar Trabzon’a, ailesinin yanına döndü. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra, Trabzon’da, Taksim Mahallesi’nde muayenehanesini açarak 1956’ya kadar serbest hekimlik yaptı. Çevrede tanındı, sevildi. 1956’da Kanada’ya gitti. 1957’de psikiyatri ihtisasına başladı. 1961’de ihtisasını bitirdi. Çeşitli hastanelerde çalıştıktan sonra, 1966 yılında muayenehanesini açarak 2002’ye kadar psikiyatr olarak serbest hekimlik yaptı. 1957’de evlendi. Dört çocuk ve beş torun sahibidir.

Dr. Krino Kafato, Trabzon’u çok seven, Trabzon’a yürekten bağlı bir hemşerimizdir. Trabzon Lisesi’nin 100. Yıl Kutlamaları’na katılmak için 1987’de ta Kanada’dan kalkıp Trabzon’a gelmişti.

17 Mayıs 2003’te İstanbul’da, Trabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı’nın toplantısında yaptığımız söyleşide Trabzon’a gelişinde yaşadığı ilginç olayları bizlere de aktardı: Vapurla Trabzon’a giderken Rize’de çalışan bir doktorla tanışmış. Doktor kendisini: “Ben Dr. Krino” diye tanıtınca Dr. Krino hayret dolu bakışlarla: “Sen nasıl Dr. Krino olursun? Onu hiç gördün mü? ” diye sormuş. Adam şaşırınca da ona: “Dr. Krino benim.” demiş.

Dr. Krino Kafato, Karadeniz sahilinde, özellikle Trabzon ve Rize’de çok tanınıp sevilirdi. Bir toplantıda tanıştığı bir hekim kendisini: “Ben de Rize’nin Dr. Krino’suyum.” diye takdim etmiş. Bu ilginç anıyı da gülümseyerek anlattı bize.

Günlerden bir gün bir Trabzonluya Dr. Krino’yu tanıyıp tanımadığını sormuşlar. Trabzonlu: “Tanımam” deyince: “Sen nasıl Trabzonlusun, Dr. Krino’yu nasıl tanımazsın? Dr. Krino’yu tanımayan Trabzonlu olur mu?”

Dr. Krino’nun Trabzon’daki hekimlik anılarının biri de şöyle: O yıllarda idrar yolu enfeksiyonlarında hastalara “metilen mavisi” verilirdi. Bu ilâç idrarı maviye boyardı. Dr. Krino hastalarından birisine: “Eğer idrarın mavi olursa iyileşeceksin.” demiş. Hasta bir hafta sonra gelmiş: “Doktor bey, idrarım mavi oldu, iyileştim. Cinsel hayatım da yolunda.” diyerek teşekkür etmiş.

İstanbul’daki-son buluşmamızda Trabzonlu ağabeyimiz Mustafa Kemal Sayıl, Dr. Krino’nun Babası Anesti Efendi ile ilgili bir anısını anlattı. 1937 yılında, Atatürk Trabzon’a geldiğinde kendisine yemek hazırlamak için seyahat ettiği vapurun aşçısını çağırmak isterler. CHP Doğu İlleri Müfettişi ve Selânik’ten Atatürk’ün arkadaşı olan Tahsin Uzer, Trabzonluları tanıdığı için ilgililere: “Gerek yok. Biz o işi hallederiz.” der. Krino Kafato’nun babası Anesti Efendi’nin evinde Atatürk’ün yemekleri hazırlandı. Atatürk çok beğendi bu yemekleri. Teşekkür etti. Anesti Efendi, Trabzon’da ticaretle uğraşırdı. Dr. Krino Kafato’nun anlattığına göre, o yıllarda Krino’nun ablaları Türk kızlarıyla Trabzon sahillerinde, mayo ile denize girerlerdi. Anesti Efendi, her yıl Ramazan ayında 40 teneke kavurma yaptırır ve fakir ailelere dağıtırdı.

Söyleşimizin sonunda Dr. Krino Kafato: “Kendim Trabzon’dan ayrıldım ama adımı orada bıraktım.” dedi.

Trabzon Lisesi Futbol Takımı’nın efsanevi kalecisi, Trabzon dostu, değerli hemşerimiz Dr. Krino Kafato’ya mutlu ve sağlıklı bir ömür diliyoruz.
(Haziran 2003- İstanbul)
Fotoğraf: Arşiv: Kamil Dedeoğlu


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz N'diaye Bombası

N'diaye Bombası

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
sanalbasin.com üyesidir